Jizzaxda gibrid va elektr avtomobillar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonaning muvaffaqiyatli faoliyati katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugun zavoddan birinchi elektromobil chiqdi.
Loyihaning birinchi bosqichi doirasida 160 million AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritildi, 1,2 mingta ish o‘rni yaratildi. Korxonada payvandlash, bo‘yash va yig‘ish jarayonlarini o‘z ichiga olgan yuqori texnologik ishlab chiqarish tashkil etilgan.
Uchrashuvda Prezidentimiz yaqin istiqbolda modellar qatorini kengaytirish va ishlab chiqarish quvvatini yiliga 500 mingtaga yetkazish zarurligini ta’kidladi.
Butlovchi va ehtiyot qismlarini mahalliylashtirish, mahsulot tannarxini kamaytirish hamda avtomobillarni Markaziy Osiyo va MDH bozorlariga eksport qilish loyihalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kompaniyaning mamlakatimizda “yashil” transportni rivojlantirish loyihasida ishtirok etish rejalari ham qo‘llab-quvvatlandi. Bu qo‘shma innovatsion tadqiqot markazini tashkil etish, kadrlar tayyorlash, elektr transporti uchun texnik reglament va standartlarni ishlab chiqish hamda “Blade” avlodiga mansub batareyalar va “BYD” elektrobuslarini ishlab chiqarishni o‘z ichiga oladi.

27 июня в рамках поездки в Джизакскую область Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента компании BYD Вана Чуаньфу.
С глубоким удовлетворением отмечена успешная деятельность совместного предприятия по производству гибридных и электрических автомобилей в Джизаке. Сегодня с конвейера завода сошел первый электромобиль.
В рамках первого этапа проекта инвестировано 160 миллионов долларов США, создано 1,2 тысячи рабочих мест. На предприятии организовано высокотехнологичное производство, включающее сварку, окраску и сборку.
В ходе встречи Президент нашей страны подчеркнул необходимость в ближайшей перспективе расширить модельный ряд и увеличить мощности производства до 500 тысяч в год.
Особое внимание уделено проектам локализации комплектующих и запасных частей для снижения себестоимости продукции, а также организации экспорта автомобилей на рынки Центральной Азии и СНГ.
Поддержаны также планы компании по участию в проекте развития «зелёного» транспорта в нашей стране. Это создание совместного инновационного исследовательского центра для подготовки кадров, разработка техрегламентов и стандартов для электротранспорта и производство батарей последнего поколения «Blade» и электробусов BYD.