Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 3 iyun kuni hududlarda turizm infratuzilmasini yaxshilash va xorijiy turistlar oqimini ko‘paytirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Dunyoda iqtisodiy vaziyat qiyinlashgan hozirgi sharoitda ko‘proq ish o‘rni yaratadigan, investitsiya va eksportni ko‘paytiradigan sohalarni qo‘llab-quvvatlash zarur. Turizmda bunday salohiyat katta. Bu sohaga yo‘naltiriladigan har bir dollar kelgusida 3-4 barobar daromad keltiradi. Har bir yangi ish o‘rni boshqa tarmoqlarda yana 2 ta ish joyi hosil qiladi.
Mamlakatimizda tarixiy, madaniy va xushmanzara go‘shalar ko‘p. Ularning negizida turizm maskanlari, mehmonxonalar barpo etildi. Tartib-taomillar soddalashtirilib, sayyohlik biznesiga qulaylik yaratildi. Sayyohlar xavfsizligini ta’minlash maqsadida turizm politsiyasi tashkil etildi.
O‘tgan yil oktyabrda Samarqandda bo‘lgan Butunjahon turizm tashkiloti forumi doirasida 2 milliard 300 million dollarlik investitsiyaviy kelishuvlarga erishilgan edi. Ular orasida turizm infratuzilmasini rivojlantirish, yangi maskanlar barpo etishga qaratilgan loyihalar ko‘p.
Jumladan, xorijiy investorlar tomonidan Shahrisabz tumani G‘elon va Sarchashma qishloqlari orasida 3 ming gektarli tog‘-chang‘i majmuasi tashkil qilish boshlandi. Miraki qishlog‘i bo‘yicha ham master reja ishlab chiqilmoqda.
Bu tumanning tarixi ham, tabiati ham diqqatga sazovor. Qolaversa, Shahrisabz shahri Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining “2024 yildagi turizm poytaxti”, deb e’lon qilingan.
Shu bois u yerda turizmni rivojlantirish bo‘yicha qator chora-tadbirlar belgilandi. Birinchi galda Shahrisabz shahri va Shahrisabz tumanida turizm klasteri tashkil qilinadi. 33 kilometrli Hisorak – G‘elon va Hisorak – Sarchashma yo‘li kengaytirib, ta’mirlanadi. “Chiroqchi-Sho‘rquduq” avtomobil yo‘li yaxshilanib, Samarqanddan Shahrisabzga qatnov vaqti qisqaradi.
G‘elondan o‘tuvchi Oqsu daryosida quvvati 24 megavattli 3 ta gidro elektr stansiya ishga tushiriladi. Natijada turizm klasterida elektrdan muammo bo‘lmaydi. Shahrisabz turizm texnikumida Shveysariya dasturi asosida yiliga 100 nafar mutaxassis tayyorlanadi.
Bunday ishlarni Ohangaron, Urgut, Nurota, Yangiqo‘rg‘on, Pop, Chortoq, Boysun, Sariosiyo, Baxmal, Farg‘ona kabi turizm salohiyati yuqori 20 ta tumanda ham qilish mumkinligi ta’kidlandi. Mutasaddilarga xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda bu borada master reja ishlab chiqish topshirildi.
Ma’lumki, yaqinda “Boysun bahori” xalqaro etno-festivali bo‘lib o‘tdi. Bibishirin mahallasida 6 million dollarlik 4 yulduzli mehmonxona, amfiteatr va o‘tovlar qurildi. Ko‘ngilochar shoular o‘tkazildi. Natijada Surxondaryoga sayyohlar kelishi 4 karra ko‘paydi.
Umuman, yoshlarning ekstremal turizmga qiziqishi yildan-yilga oshayapti. Bu yo‘nalishni rivojlantirish bo‘yicha dastur qabul qilish vazifasi qo‘yildi.
Yoz kunlarida akvapark va basseynlarga talab oshishi tabiiy. Sohaga ajratilgan mablag‘lar doirasida mehmonxonalarda basseynlar qurilmoqda. Lekin hududlarda turistlarni o‘ziga tortadigan zamonaviy akvaparklar yo‘q.
Tabiiy ko‘llar atrofidagi turizm imkoniyatlari ham ishga solinmayapti. Masalan, Mirishkor tumanidagi Sechanko‘l va Achinko‘l bo‘yida birorta dam olish maskani yo‘q. Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi ovchilik va ekoturizm uchun juda qulay.
Shulardan kelib chiqib, akvaparklar qurish hamda ko‘llar bo‘yida loyihalar qilish uchun yerlar auksionga chiqarilishi belgilandi.
Pandemiyadan keyin tibbiyot va sog‘lomlashtirish turizmiga talab kuchaygan. Yurtimizdagi sanatoriy va tibbiy muassasalarda o‘tgan yili 60 mingdan ziyod xorijiy turist davolangan. Oxirgi besh yilda xususiy klinikalar ko‘paygani bilan atigi ikkitasi xalqaro akkreditatsiyaga ega. Albatta, bular juda kam.
Chunki bizda tibbiyot va sog‘lomlashtirish turizmini uyg‘unlikda rivojlantirish bo‘yicha yaxlit yondashuv yo‘q. Aslida, tibbiy turizmning o‘zidan yiliga 300 million dollar eksport qilish mumkin.
Shu bois Janubiy Koreya, Turkiya va Hindiston tajribasi asosida “Tibbiy xizmatlar mehmondo‘stligi” dasturi boshlanishi e’lon qilindi.
Endi xususiy klinikalarning xalqaro akkreditatsiyadan o‘tish, xorijiy ko‘rgazmada qatnashish xarajati byudjetdan qoplanadi. Klinikalarga kelgan chet elliklar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘i qaytarib beriladi. Xorijga borib, targ‘ibot-diagnostika xizmatini ko‘rsatgan shifokorlarning transport va yashash xarajatlari to‘lab beriladi.
Shu maqsadda shifoxona va sanatoriylarni xalqaro sertifikatlash, malakali menejerlarni jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
An’anaviy festivallarning doimiy aniq sanalarini belgilash, chegaradan o‘tishni yanada soddalashtirish muhimligi qayd etildi.
Turizm rivojiga xalal berayotgan yana bir muammo transport bilan bog‘liq. Chet ellarda turoperatorlar chiptalarni kamida olti oy oldin sotib oladi, shuning uchun “sayohat to‘plami” arzon. Bizda esa samolyot va poyezdga chipta olish qiyin, bir-ikki oy qolganda topilmaydi ham.
Shu bois Transport vazirligiga xalqaro reyslarni ko‘paytirish, barcha qatnovlar haqida ma’lumot va chipta olish imkonini beradigan yagona onlayn platformani ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Prezident mamlakatimiz turizm salohiyatini to‘liq ko‘rsatuvchi global targ‘ibot kampaniyasini yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidlab, qator tashabbuslarni bayon qildi.
“Milliy turizm brendi”ga kontent yaratish uchun tanlov o‘tkaziladi. Bu yil Toshkentda, kelgusi yilda Xivada xalqaro gastronomik festivallar tashkil etilib, 300 dan ziyod milliy taomlarimiz targ‘ib qilinadi. “Elektron-viza” tizimi yanada takomillashtirilib, mobil ilovasi ham ishga tushiriladi.
Targ‘ibotda televideniye bilan birga, ijtimoiy tarmoqlardan ham keng foydalaniladi. Auditoriyasi katta chet ellik blogerlar uchun info-turlar tashkil qilinadi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari sohadagi tadbirkorlar bilan ochiq muloqot qildi. Ularning muammolari va takliflaridan kelib chiqib, turizm xizmatlarini eksportoldi moliyalashtirishni yo‘lga qo‘yish, turoperatorlarga qo‘shilgan qiymat solig‘ini subsidiya sifatida qaytarish muddatini uzaytirish, turizm geografiyasini kengaytirish, milliy mehmonxona brendlarini yaratish, o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarini tayyorlash va xorijda malakasini oshirish kabi ko‘plab takliflar bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Prezidentimiz turizmni rivojlantirish bo‘yicha jamoatchilik kengashi tuzishni taklif qildi. Soha vakillari va tadbirkorlar buni mamnuniyat bilan qo‘llab-quvvatladi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 3 июня состоялось видеоселекторное совещание по мерам улучшения туристической инфраструктуры в регионах и увеличению потока иностранных туристов.
В условиях сложной экономической ситуации в мире необходимо поддерживать отрасли, которые создают больше рабочих мест, увеличивают инвестиции и экспорт. Таким потенциалом обладает сфера туризма. Каждый доллар, инвестированный в этот сектор, в будущем приносит 3–4-кратный доход. Каждое новое рабочее место создает еще 2 рабочих места в других отраслях.
В нашей стране много исторических, культурных объектов и живописных уголков. На их базе созданы туристические комплексы и курорты. Упрощены процедуры ведения туристического бизнеса. Для обеспечения безопасности туристов создана туристическая полиция.
В октябре прошлого года в Самарканде в рамках форума Всемирной туристической организации были достигнуты инвестиционные соглашения на сумму 2 миллиарда 300 миллионов долларов. Среди них много проектов, направленных на развитие туристической инфраструктуры и создание новых объектов.
В частности, иностранные инвесторы начали строительство горнолыжного комплекса на площади 3 тысячи гектаров между селами Гелон и Сарчашма в Шахрисабзском районе. Также разрабатывается мастер-план для села Мираки.
Этот район примечателен как своей историей, так и природой. Кроме того, город Шахрисабз был объявлен туристической столицей 2024 года Организацией экономического сотрудничества.
Поэтому для развития туризма в этом районе определен ряд мер. В первую очередь, в городе Шахрисабзе и Шахрисабзском районе будет создан туристический кластер. Будет расширена и отремонтирована дорога Хисорак-Гелон и Хисорак-Сарчашма протяженностью 33 километра. Будет отремонтирована автомобильная дорога Чиракчи-Шуркудук, что сократит время пути от Самарканда до Шахрисабза.
На реке Оксу, проходящей через Гелон, будут запущены три гидроэлектростанции мощностью 24 мегаватта. В результате в туристическом кластере не будет проблем с электричеством. В Шахрисабзском туристическом техникуме по швейцарской программе будет налажена подготовка 100 специалистов в год.
Отмечено, что подобную работу можно организовать и в 20 других районах с высоким туристическим потенциалом, таких как Ахангаран, Ургут, Нурата, Янгикурган, Пап, Чартак, Байсун, Сарыасия, Бахмал, Фергана. Ответственным лицам поручено разработать мастер-план с привлечением иностранных консультантов.
Как известно, недавно прошел международный этно-фестиваль "Байсунская весна". В махалле Бибиширин построены четырехзвездочный отель, амфитеатр и юрты на сумму 6 миллионов долларов. Проведены развлекательные шоу. В результате количество туристов в Сурхандарьинскую область увеличилось в 4 раза.
С каждым годом растет интерес молодежи к экстремальному туризму. Поставлена задача принять программу по развитию этого направления.
Летом естественным образом увеличивается спрос на аквапарки и бассейны. В рамках выделенных средств в отелях строятся бассейны. Но в регионах нет современных аквапарков, которые привлекали бы туристов.
Туристические возможности вокруг природных озер также не используются. Например, на берегах озер Сечанкуль и Ачинкуль в Миришкорском районе нет ни одного места для отдыха. Озерная система Айдар-Арнасай очень удобна для рыбалки и экотуризма.
Исходя из этого, решено выставить на аукцион земли для строительства аквапарков и проектов на берегах озер.
После пандемии спрос на медицинский и оздоровительный туризм вырос. В санаториях и медицинских учреждениях нашей страны в прошлом году прошли лечение более 60 тысяч иностранных туристов. За последние пять лет количество частных клиник увеличилось, но только две из них имеют международный сертификат.
В качестве причины указано отсутствие целостного подхода к комплексному развитию медицины и оздоровительного туризма. От экспорта одних только услуг медицинского туризма можно выручить 300 миллионов долларов в год.
В связи с этим анонсирован запуск программы «Медицинское гостеприимство» на основе опыта Южной Кореи, Турции и Индии.
Отныне расходы частных клиник на прохождение международной сертификации и участие в зарубежных выставках будут покрываться из бюджета. Иностранным пациентам, посещающим клиники, будет возвращаться налог на добавленную стоимость. Врачам, выезжающим за границу для предоставления рекламно-диагностических услуг, будут компенсироваться транспортные и прожиточные расходы.
С этой целью даны указания по международной сертификации больниц и санаториев, а также привлечению квалифицированных менеджеров.
Отмечена важность установления постоянных и конкретных дат проведения традиционных фестивалей и дальнейшего упрощения пересечения границы.
Еще одна проблема, препятствующая развитию туризма, связана с транспортом. За рубежом туроператоры покупают билеты как минимум за шесть месяцев вперед, поэтому туристические пакетные дешевле. У нас же билеты на самолет и поезд трудно достать, их не найти за один-два месяца до поездки.
В связи с этим Министерству транспорта поручено увеличить количество международных рейсов и запустить единую онлайн-платформу, предоставляющую информацию обо всех рейсах и возможность покупки билетов.
Президент отметил необходимость запуска глобальной рекламной кампании, демонстрирующей весь туристический потенциал нашей страны.
Будет проведен конкурс на создание контента, посвященного национальному туристическому бренду. В этом году в Ташкенте, а в следующем году в Хиве будут организованы международные гастрономические фестивали, на которых будет продвигаться узбекская кухня, насчитывающая более 300 национальных блюд. Поручено усовершенствовать систему выдачи электронных виз и запустить её мобильное приложение.
В рекламной кампании наряду с телевидением широко будут использоваться социальные сети. Для блогеров с большой аудиторией будут организованы информационные туры.
На совещании глава государства провел открытый диалог с предпринимателями отрасли. Исходя из их проблем и предложений даны указания по вопросам финансовой поддержки операторов туристических услуг, продления срока возврата НДС в виде субсидии, расширения географии экспорта, создания отечественных, подготовки специалистов среднего звена и повышения их квалификации за рубежом.
Президент предложил создать общественный совет по развитию туризма, что было горячо поддержано присутствовавшими на встрече представителями сферы и предпринимателями.
Ответственные лица, заявив о возможностях для привлечения 11 миллионов иностранных туристов в этом году и увеличения экспорта туризма до 2,5 миллиардов долларов, представили планы работы в этом направлении.