Ўзбекистон Президенти мамлакатимиз инвестиция сиёсати ва хорижий шериклар билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 май куни Халқаро конгресс марказида учинчи Тошкент халқаро инвестиция форумининг ялпи мажлисида иштирок этди.
Тадбирда, шунингдек, Туркия Республикаси вице-президенти Жавдат Йилмаз, Сингапур Парламенти Спикери Сиа Киан Пенг, Қирғизистон Бош вазири Ақилбек Жапаров, Саудия Арабистони энергетика вазири Абдулазиз бин Салмон Ол Сауд, Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо, БМТ Бош котиби ўринбосари Татьяна Молчан, ОПЕК Халқаро тараққиёт жамғармаси президенти Абдулҳамид Ал-Халифа ва бошқалар қатнашди. Умуман, форумга дунёнинг 93 мамлакатидан икки ярим минг нафардан зиёд хорижий меҳмон ташриф буюрди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан ташкил этилаётган халқаро форум ўтган уч йил давомида икки ва кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтириш, энг долзарб муаммоларни муҳокама қилиш, илғор ғоя ва ёндашувларни ишлаб чиқиш учун самарали мулоқот майдонига айланди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида мажлис иштирокчиларини қутлаб, форум мамлакатимизда ортга қайтмас тус олган ислоҳотларга, ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишга бўлган улкан қизиқишдан далолат беришини таъкидлади.
Бугунги анжуман глобал геосиёсий ва иқтисодий муаммолар авж олаётган, барқарор ривожланиш йўлида хавф ва таҳдидлар кучайиб бораётган даврга тўғри келаётгани қайд этилди.
Дунё тартиботида чуқур трансформация жараёнлари кечмоқда. Товар ва хизматларни етказиб бериш занжирларидаги узилишлар, халқаро савдонинг пасайиши, инвестиция оқимларининг камайиши, иқлим офатларининг кучайиши – вазият нақадар беқарор ва заиф эканини яққол кўрсатмоқда.
Президентимиз жаҳон иқтисодиётининг ўсиш суръатлари сўнгги уч йил давомида пасаяётганини кўрсатиб ўтди. Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар билан боғлиқ тенденциялар ҳам кутилган умидларни оқламаяпти. 2023 йилда ривожланаётган давлатларга киритилган инвестициялар умумий ҳажми 9 фоизга камайди.
- Албатта, биз бугун жаҳонда инвесторлар учун мислсиз кураш кетаётганини яхши тушунамиз, - деди Шавкат Мирзиёев. - Бироқ бир ўзгармас ҳақиқат тобора ойдинлашмоқда. Ҳеч бир мамлакат бу каби ўткир муаммоларни якка ҳолда ҳал эта олмайди. Ўзаро ишонч ва ҳурмат руҳи, бир-бирини қўллаб-қувватлаш тамойили узоқ муддатли ҳамкорликнинг мустаҳкам устуни бўлиб қолаверади.
Ўзбекистон етакчиси мамлакатимизда инвестиция ва бизнес муҳитини тубдан яхшилаш, бу йўлдаги тўсиқларни босқичма-босқич бартараф этиш учун ташланган қатъий қадамларни санаб ўтди. Ҳар бир сармоядор ўзини эркин ва ишончли ҳис қилиши учун кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Натижада сўнгги йилларда иқтисодиётимиз қарийб икки баробар ўсди. Ўтган йил якуни бўйича бу ўсиш 6 фоизни ташкил қилди. Инфляция 9 фоизгача пасайди. Савдо айланмаси кўрсаткичлари муттасил ошмоқда. Валюта бозори ва олтин-валюта захиралари барқарорлиги сақлаб қолинмоқда.
Охирги йилларда мамлакатимизда 60 миллиард доллардан зиёд хорижий инвестициялар ўзлаштирилди. Халқаро молия институтларининг 14 миллиард доллардан ортиқ маблағлари ижтимоий ва инфратузилма соҳаларига жалб қилинди.
Ўтган йилнинг ўзида хорижий инвестициялар ҳажми қарийб икки баробар кўпайди.
Энергетика соҳасида “ACWA Power”, “Masdar”, “Total Eren”, “Voltalia”, “Ҫalɩk” ва “Aksa”, кимё саноатида “Air Products”, “Indorama” ва “CAMCE”, тоғ-кон ва металлургияда – “Orano” ва “DANIELI”, автомобилсозлик ва электротехника йўналишларида “BYD”, “Kia” ва “Samsung”, қурилиш соҳасида “Коҫ” ва “KNAUF” каби дунёнинг етакчи компаниялари ҳамда йирик брендлари билан 300 дан ортиқ инвестиция ва саноат лойиҳалари ишга туширилгани ва юз минглаб янги иш ўринлари яратилгани катта мамнуният билан таъкидланди.
Бугунги форум доирасида дунёнинг илғор компаниялари ҳисобланган “Linde”, “Orascom”, “DataVolt”, “Bonafarm”, “PASHA holding” ва бошқа шериклар иштирокида янги йирик лойиҳаларга старт берилади.
Иқтисодиётни янада либераллаштириш, қулай инвестиция муҳитини яратиш, бизнес юритиш учун имкониятларни ҳар томонлама кенгайтириш бўйича қабул қилинган қарорлар ва олиб борилаётган ишлар қайд этилди.
Хорижий инвесторларга дивиденд солиғидан имтиёзлар, хусусийлаштириш жараёнининг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш ва хусусийлаштириш дастурини кенгайтириш, тадбиркорлар барқарорлиги рейтингини жорий қилиш, саноат зоналари инфратузилмасини ривожлантириш, ерларни ажратишнинг шаффоф тизимини жорий қилиш шулар жумласидан.
Бундан ташқари, давлат-хусусий шериклик асосидаги лойиҳаларни амалга ошириш шартларини ижтимоий ва инфратузилма соҳаларга татбиқ этиш режалаштирилган. Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш доирасида миллий қонунчиликни уйғунлаштириш ишлари тобора фаоллашмоқда.
Низоларни адолатли ҳал этиш мақсадида Тошкент халқаро арбитраж маркази муваффақиятли фаолият олиб бормоқда. Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2030 йилгача мўлжалланган Миллий стратегия ишлаб чиқилмоқда.
Инвесторлар учун яна бир муҳим кўрсаткич. Охирги етти йилда олий таълим қамрови 9 фоиздан 42 фоизга ошди, олий ўқув юртлари сони 200 тадан ортди. Ўзбекистонда 90 дан ортиқ давлатлар учун визасиз режим жорий этилди.
- Бизнинг асосий мақсадимиз – Ўзбекистонни хорижий инвесторлар учун ишончли ва узоқ муддатли ҳамкорга айлантиришдир, - деди Ўзбекистон Президенти.
Давлатимиз бозор муносабатларини ривожлантиришни, инвесторлар ҳуқуқлари ишончли ҳимоя қилинишини, қулай инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини янада такомиллаштиришни, ҳалол рақобат учун янада кенг шарт-шароитлар яратишни, хусусий мулк дахлсизлиги ва суд тизимининг мустақиллиги таъминланишини ўз зиммасига олмоқда.
Бу тамойиллар ўтган йили умумхалқ референдумида қабул қилинган янги Конституциямизда қатъий муҳрлаб қўйилди.
Хусусан, Жаҳон савдо ташкилоти тартиб-қоидалари ва стандартларига мувофиқ янги таҳрирдаги “Инвестициялар тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Тез орада мамлакатимизда биринчи халқаро тижорат суди иш бошлайди.
Саноат зоналари тизимида мутлақо янгича ёндашувларнинг жорий этилиши юқори технологик лойиҳаларни амалга ошириш учун инвесторларга янада қулай шароитлар яратади. Махсус иқтисодий зоналар фаолият муддатлари бўйича чекловлар ҳам бекор қилинади, хорижий сармоядорлар учун ерларни ижарага бериш муддати 25 йилдан 49 йилгача узайтирилади.
Умуман, “Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида аҳоли даромадларини икки баробар ошириш ва ушбу кўрсаткич бўйича ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторига кириш мақсад қилиб қўйилган.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида хорижий инвесторлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришнинг устувор йўналишларига алоҳида тўхталди.
Биринчи йўналиш: “яшил” энергетика. Энергетика тармоғи самарадорлигини ошириш бутун минтақамиз учун долзарбдир. Бу борада мамлакатимизда 28 та лойиҳа устида ишлар давом эттирилмоқда.
2030 йилгача 20 гигаваттдан ортиқ қайта тикланувчи энергия қувватларини яратиш ва энергетика балансида унинг улушини 40 фоизга етказиш кўзда тутилган.
Стратегик шериклар билан биргаликда йирик шамол ва қуёш электр станциялари барпо қилинмоқда, “яшил водород” ишлаб чиқариш ишлари бошланди. Ўтган йилнинг ўзида 1,4 гигаватт қувватдаги йирик шамол ва қуёш электр станциялари ишга туширилди.
Бугунги форум доирасида қўшни Қирғизистон ва Тожикистондаги гидроэлектр станцияларини биргаликда қуриш лойиҳалари тақдимоти ўтказилади.
Ушбу лойиҳалар давлат-хусусий шериклик тамойили асосида амалга оширилаётганига эътибор қаратиб, мамлакатимиз етакчиси барча давлатлар етакчи компанияларини очиқ мулоқот ва амалий ҳамкорликка таклиф этди.
Иккинчи йўналиш: банк-молия соҳаси. Сўнгги йилларда ислоҳотлар натижасида мамлакатимизда кўплаб хусусий банклар очилди. Бозоримизга Европанинг етакчи банклари кириб келди. Қатор рақамли банклар ўз фаолиятини амалга оширмоқда.
Форум доирасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан Ўзбекистоннинг йирик банкларидан бири бўлган “Асакабанк”ни хусусийлаштириш бўйича битим имзоланди.
Шунингдек, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки билан бошқа йирик банкларимизнинг трансформацияси ва хусусийлаштириш жараёнлари фаол олиб борилмоқда.
Учинчи йўналиш: фойдали қазилмаларни биргаликда ўзлаштириш. Ўзбекистон – минерал ресурслар ва ўта муҳим металларнинг катта базасига эга мамлакатдир. Юртимизда олтин, мис, вольфрам, кумуш, уран, 30 дан ортиқ камёб металларнинг улкан захиралари мавжуд.
Ўтган ойда Европа Иттифоқи билан ўта муҳим хомашё соҳасида стратегик ҳамкорлик ўрнатилганини қайд этиб, Президентимиз Америка Қўшма Штатлари ва Буюк Британия билан ҳам шундай битим устида иш олиб борилаётганини эълон қилди ҳамда стратегик хомашёларни чуқур қайта ишлаш ва қўшилган қиймат занжирини яратиш учун етакчи компанияларни Ўзбекистонга таклиф этди.
Халқаро тажриба асосида ишлаб чиқилган янги таҳрирдаги “Ер ости бойликлари тўғрисида”ги қонуннинг қабул қилиниши ҳам ҳамкорлик ривожига янги суръат бағишлайди.
Тўртинчи йўналиш: мамлакатнинг рақамли трансформацияси. Бир йил ичида IT хизматлар ва дастурий маҳсулотлар экспорти икки баробар ошди. Келажакда бу кўрсаткични 5 миллиард долларга етказиш режа қилинган.
Давлатимиз раҳбари хорижий инвесторлар иқтисодиёт учун рақамли ечимларни ишлаб чиқиш, сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш, “яшил” маълумотлар марказларини ташкил этиш каби истиқболли IT лойиҳаларида иштирок этиши мумкинлигини қайд этди.
Ўзбекистон Президенти транспорт инфратузилмасини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратди.
Темир йўл соҳасида туб ислоҳотлар олиб борилмоқда, автомобиль ва тезюрар темир йўлларни қуришга хусусий инвесторларни жалб этиш учун кенг имкониятлар очилмоқда. Мавжуд халқаро аэропортларни ривожлантириш ва янгиларини қуриш бўйича лойиҳалар тайёрланмоқда.
Хорижий шериклар билан биргаликда Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон ва Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон темир йўлларини қуриш бўйича дастлабки ишлар бошлангани таъкидланди. Ушбу стратегик лойиҳалар минтақадаги геоиқтисодий вазиятни бутунлай ўзгартириб, Марказий Осиёни Шимол ва Жануб, Шарқ ва Ғарб билан боғлайдиган глобал транзит марказига айлантиради.
Ўзбекистон инвесторларни ва халқаро ташкилотларни бу йирик минтақавий лойиҳаларда қатнашишга таклиф этади.
– Инвестициялар – бу мамлакатимиз трансформациясининг локомотиви ва иқтисодий тараққиётимизнинг мустаҳкам драйверидир, - деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида бугунги Халқаро инвестиция форуми ва сермаҳсул музокаралар амалий ҳамкорлигимизни сифат ва мазмун жиҳатидан мутлақо янги, янада юксак босқичга олиб чиқишига ишонч билдирди.
Сессияда сўзга чиққанлар Ўзбекистон эришаётган муваффақиятларни юксак баҳоладилар, ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш юзасидан фикр-мулоҳазалари ва таклифлари билан бўлишдилар.
Ялпи мажлис доирасида Президент иштирокида умумий қиймати 8,7 миллиард долларлик 15 та янги инвестиция лойиҳасига старт берилди ҳамда жами 2,8 миллиард доллар қийматга эга 5 та саноат объекти ишга туширилди.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты инвестиционной политики страны и основные направления сотрудничества с иностранными партнерами
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 мая принял участие в пленарном заседании третьего Ташкентского международного инвестиционного форума в столичном Конгресс-центре.
В мероприятии также участвовали вице-президент Турецкой Республики Джевдет Йилмаз, Спикер Парламента Сингапура Сиа Киан Пенг, Премьер-министр Кыргызстана Акилбек Жапаров, министр энергетики Саудовской Аравии Абдулазиз бин Салман Аль-Сауд, президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, заместитель генерального секретаря ООН Татьяна Молчан, президент Международного фонда развития ОПЕК Абдулхамид Аль-Халифа и другие. В целом прибыли свыше двух с половиной тысяч зарубежных гостей из 93 государств мира.
Организуемый по инициативе Президента Республики Узбекистан международный форум за прошедшие три года стал эффективной платформой для расширения двустороннего и многостороннего инвестиционного сотрудничества, обсуждения наиболее актуальных проблем и выработки передовых идей и подходов для их решения.
В начале своего выступления глава нашего государства поприветствовал участников сессии и отметил, что растущие авторитет и востребованность данного формата свидетельствуют об огромном интересе к осуществляемым в нашей стране реформам, которые обрели необратимый характер, а также к установлению взаимовыгодного сотрудничества.
Было отмечено, что сегодняшнее мероприятие проходит в условиях усиления системных проблем в глобальной политике и мировой экономике, рисков и угроз устойчивому развитию.
Происходят глубокие процессы трансформации мирового порядка. О нестабильности ситуации наглядно свидетельствуют сбои в цепочке поставок товаров и услуг, спад международной торговли, сокращение потока инвестиций, усиление климатических изменений.
Президент нашей страны подчеркнул, что последние три года замедляются темпы роста мировой экономики. Также не оправдывают ожидания тенденции роста прямых иностранных инвестиций. Так, в 2023 году общий объем инвестиций в развивающиеся государства сократился на 9 процентов.
- Конечно, мы хорошо понимаем, что сегодня в мире идет серьёзная борьба за инвесторов, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Однако становится всё более очевидным одна неизменная истина: ни одна страна не может решить подобные острые проблемы в одиночку. Дух доверия и уважения, принцип взаимной поддержки остаются прочным фундаментом долгосрочного сотрудничества.
Лидер Узбекистана перечислил предпринимаемые решительные шаги по кардинальному улучшению инвестиционной и деловой среды в нашей стране, поэтапному устранению преград на этом пути. Реализуются широкомасштабные реформы для того, чтобы каждый инвестор чувствовал себя свободно и уверенно.
В результате за последние годы экономика страны увеличилась в два раза, по итогам прошлого года её рост составил 6 процентов. Уровень инфляции снизился до 9 процентов. Неуклонно растут показатели торгового оборота, сохраняется стабильность обменного курса валюты и золотовалютных резервов.
За последние годы освоено свыше 60 миллиардов долларов иностранных инвестиций. В социальную сферу и развитие инфраструктуры привлечено более 14 миллиардов долларов средств международных финансовых институтов.
Только в прошлом году объём инвестиций вырос почти вдвое.
С большим удовлетворением отмечен запуск более 300 инвестиционных и промышленных проектов с такими крупными компаниями и брендами, как «ACWA Power», «Masdar», «Total Eren», «Voltalia», «Ҫalɩk» и «Aksa» в энергетике, «Air Products», «Indorama» и «CAMCE» в химической промышленности, «Orano» и «DANIELI» в добывающей и металлургической отрасли, «BYD», «Kia» и «Samsung» в автомобилестроении и электротехнике, «Коҫ», «KNAUF» в строительной индустрии. Результатом стало создание сотен тысяч новых рабочих мест.
В рамках нынешнего форума будет дан старт новым крупным проектам с такими отраслевыми лидерами, как «Linde», «Orascom», «DataVolt», «Bonafarm», «PASHA holding» и другими партнерами.
Были подчёркнуты принятые решения и проводимая работа по дальнейшей либерализации экономики, созданию благоприятного инвестиционного климата, всестороннему расширению возможностей для ведения бизнеса.
В частности, речь идёт о преференциях иностранным инвесторам по налогу с дивидендов, укреплении правовых основ и расширении программы приватизации, внедрении рейтинга устойчивости предпринимателей, развитии инфраструктуры промышленных зон, внедрении прозрачной системы выделения земель.
Кроме того, планируется распространить условия реализации проектов на основе государственно-частного партнёрства на социальную сферу и инфраструктуру. Всё более набирает обороты работа по гармонизации национального законодательства в рамках усилий по вступлению во Всемирную торговую организацию.
Для обеспечения справедливого разрешения споров функционирует Ташкентский международный арбитражный центр. Разрабатывается Национальная стратегия по противодействию коррупции до 2030 года.
Еще один важный для инвесторов показатель. За последние 7 лет охват высшим образованием увеличился с 9 до 42 процентов, количество высших образовательных учреждений превысило 200.
В Узбекистане введён бизвизовый режим для поездок более чем в 90 государств.
- Наша главная цель – превратить Узбекистан в надёжного и долгосрочного партнера для иностранных инвесторов, - заявил Президент Узбекистана.
Государство гарантирует развитие рыночных отношений, надежную защиту прав инвесторов, дальнейшее совершенствование благоприятной инвестиционной и деловой среды, создание более широких возможностей и условий для честной конкуренции, обеспечение неприкосновенности частной собственности и независимости судебной системы.
Все эти принципы твердо закреплены в новой Конституции, принятой на состоявшемся в прошлом году всенародном референдуме.
Лидер Узбекистана обозначил ряд конкретных предложений, направленных на усиление защиты прав инвесторов.
В частности, в соответствии с правилами и стандартами ВТО разработан проект Закона «Об инвестициях». Вскоре начнёт свою деятельность первый в стране международный коммерческий суд.
Внедрение совершенно новой системы деятельности промышленных зон послужит созданию еще более благоприятных условий для высокотехнологичных инвестиционных проектов. В этом контексте предложено упразднить все ограничения по продолжительности деятельности специальных экономических зон и увеличить срок аренды земель иностранным инвесторам с нынешних 25 до 49 лет.
В целом в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030» поставлена цель к 2030 году вдвое повысить доходы на душу населения и занять место в ряду государств с уровнем доходов выше среднего.
Глава нашего государства в своём выступлении отдельно остановился на приоритетных направлениях расширения взаимовыгодного сотрудничества с иностранными инвесторами.
Первое – «зелёная энергетика». Повышение эффективности энергетической отрасли актуально для всего нашего региона. Сейчас в этом направлении реализуется 28 проектов.
Стоит задача до 2030 года создать более 20 гигаватт мощностей возобновляемой энергии и довести ее долю в энергетическом балансе до 40 процентов.
Вместе со стратегическими партнёрами создаются крупные объекты возобновляемой энергетики, начата работа в сфере «зеленого водорода». Только в прошлом году вместе с компаниями «Masdar», «Gezhouba», «China Energy» запущены крупные ветровые и солнечные электростанции мощностью 1,4 гигаватт.
Также в рамках Форума будет проведена презентация проектов совместного строительства гидроэлектростанций в соседних Кыргызстане и Таджикистане.
Обратив внимание, что эти проекты реализуются на основе государственно-частного партнерства, лидер нашей страны пригласил ведущие компании всех стран к отрытому диалогу и практическому сотрудничеству.
Второе – банковско-финансовая сфера. В результате реформ в Узбекистане выросло количество частных банков, на наш рынок вышли ведущие банки Европы, появился целый ряд цифровых банков.
В рамках Форума с Европейским банком реконструкции и развития подписано соглашение о приватизации одного из крупных банков Узбекистана – “Асакабанка”.
Также с Международной финансовой корпорацией, Азиатским банком развития активно ведутся процессы трансформации и приватизации других крупных банков.
Пересматриваются подходы к развитию рынка капитала, развиваются инструменты международного финансирования.
Третье. В числе приоритетов взаимовыгодного партнерства – совместное освоение полезных ископаемых.
Узбекистан обладает огромными запасами минеральных ресурсов и критических металлов. Имеются колоссальные ресурсы золота, меди, вольфрама, серебра, урана, более 30 редкоземельных металлов.
Отметив установленное стратегическое взаимодействие с Европейским Союзом в области критически важного сырья, Президент нашей страны объявил о разработке аналогичных соглашений с США и Великобританией, а также пригласил ведущие компании к партнёрству в сфере для глубокой переработки стратегического сырья и создания цепочки добавленной стоимости.
Новый импульс развитию также придаст принятие Закона «О недрах», разработанного на основе международного опыта.
Четвёртое – цифровая трансформация страны. За год экспорт IT-услуг и программных продуктов вырос в два раза, взят ориентир на доведение его объема до 5 миллиардов долларов.
Глава нашего государства отметил возможности участия иностранных инвесторов в реализации перспективных IT-проектов, в том числе по разработке цифровых решений для экономики, внедрению технологий искусственного интеллекта, созданию «зеленых» дата-центров.
Особое внимание Президент Узбекистана уделил развитию транспортной инфраструктуры.
Реализуются коренные реформы в железнодорожной сфере, создаются широкие возможности для привлечения частных инвесторов в строительство автомобильных магистралей и скоростных железных дорог. Готовятся проекты по развитию действующих и строительству новых международных аэропортов.
Отмечено, что с зарубежными партнёрами начаты работы по строительству железных дорог «Китай – Кыргызстан - Узбекистан» и «Узбекистан – Афганистан - Пакистан», которые кардинально изменят геоэкономический облик региона, превратят Центральную Азию в глобальный транзитный центр, соединяющий Север и Юг, Восток и Запад.
Узбекистан приглашает инвесторов и международные организации принять участие в этих крупных региональных проектах.
– Инвестиции – это локомотив трансформации нашей страны и прочный драйвер экономического развития, - отметил Президент Узбекистана.
В завершение глава нашего государства выразил уверенность, что инвестиционный форум и проходящие на его полях плодотворные переговоры поднимут практическое сотрудничество на совершенно новый, ещё более высокий уровень.
Выступившие в ходе сессии спикеры высоко оценили достигнутый Узбекистаном всесторонний прогресс, поделились своими мнениями и предложениями по дальнейшему укреплению и расширению взаимодействия.
В рамках пленарного заседания при участии Президента дан старт реализации 15 новых инвестиционных проектов на общую сумму 8,7 миллиарда долларов, а также деятельности 5 промышленных объектов общей проектной стоимостью 2,8 миллиарда долларов.