Темир йўл соҳасидаги лойиҳалар кўриб чиқилди
Мамлакатимизнинг географик жойлашуви, ривожланган саноати ва иқтисодиётида темир йўл транспорти муҳим аҳамиятга эга. Сўнгги йилларда Ўзбекистон темир йўллари катта ривожланиш йўлини босиб ўтди. Замонавий инфратузилмага эга, аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларининг эҳтиёжларига мос яхлит темир йўл тизими барпо этилди.
Умуман, мустақиллик даврида 2 минг 400 километрдан кўпроқ янги темир йўллар қурилиб, фойдаланишга топширилди, 3 минг километрдан зиёди электрлаштирилди. Юртимиз темир йўл соҳаси ўзининг оғир машинасозлик ва қуюв-металлургия саноатига ҳам эга бўлди. Бугун бу тармоқ ўлкамизнинг барча ҳудуд ва минтақаларини ишончли ва самарали боғлаб келмоқда.
Булар орқали Ўзбекистон замонавий транспорт коммуникациялари ва юксак транзит салоҳиятига эга бўлган давлат сифатида Шарқ ва Ғарб, Жануб ва Шимолни ўзаро боғлайдиган халқаро темир йўлларнинг муҳим ҳалқасига айланди. Давлатимизнинг фаол инвестиция сиёсати, бизнес учун жозибадор шароитлари унинг савдо йўллари кесишадиган чорраҳа сифатидаги аҳамиятини янада оширди.
Шу боис бу соҳадаги қурилиш ва модернизация ишларини изчил давом эттириш муҳим. Тақдимотда шу борадаги лойиҳалар муҳокама қилинди.
Аввало, транспорт-логистика салоҳиятини янада кенгайтириш ва ундан самарали фойдаланиш масалаларига эътибор қаратилди. Тадбиркорларга қулайликларни ва экспорт имкониятларини ошириш учун транспорт йўлакларини изчил диверсификация қилиш зарурлиги таъкидланди.
“Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасида трансминтақавий алоқаларнинг муҳим таркибий қисми бўладиган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш бўйича амалий ишлар кўриб чиқилди. Экспертларнинг фикрича, бу транспорт йўлаги нафақат учта давлат, балки бутун Марказий Осиё минтақаси тараққиётига кучли суръат бағишлайди.
Марказий Осиёни Жанубий Осиё билан боғлайдиган янги транспорт йўлакларини яратишга доир жараёнлар бўйича ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбари шу билан бирга авиация инфратузилмасини ривожлантириб, аэропортларни халқаро транзит хабига айлантириш, замонавий автомобиль йўллари қуриш ва таъмирлаш бўйича топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 мая ознакомился с презентацией проектов в железнодорожной сфере.
Уникальное географическое положение нашей страны, высокие темпы развития промышленности повышают роль железнодорожного транспорта. В последние годы железные дороги Узбекистана прошли большой путь развития. Была создана современная инфраструктура, соответствующая потребностям населения и экономических отраслей, целостная сеть железных дорог.
В годы независимости было построено более 2 тысяч 400 километров новых железных дорог, более 3 тысяч километров были электрифицированы. Отечественная железнодорожная отрасль располагает мощностями тяжелого машиностроения и черной металлургии. Сегодня этот сектор надежно и эффективно связывает все регионы и области нашей страны.
Благодаря этому Узбекистан со своими современными транспортными коммуникациями и высоким транзитным потенциалом превратился в важный узел международных железных дорог, связывающих Восток с Западом, Юг с Севером. Активная инвестиционная политика нашего государства и привлекательные условия для бизнеса усилили его значение как транспортного хаба на пересечении торговых путей.
В связи с этим приоритетное значение придается продолжению работ по строительству и модернизации железных дорог. На презентации обсуждены проекты в этом направлении.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения транспортно-логистического потенциала и его эффективного использования. Подчеркнута необходимость последовательной диверсификации транспортных коридоров для улучшения доступа предпринимателей на мировой рынок и увеличения экспортных возможностей.
Рассматрены практические меры по строительству железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», которая станет важной составляющей трансрегиональных связей в рамках инициативы «Один пояс, один путь». По мнению экспертов, этот транспортный коридор будет способствовать ускоренному развитию не только трех стран, но и всего региона Центральной Азии.
Представлена информация о ходе процессов по созданию новых транспортных коридоров, которые свяжут Центральную Азию с Южной Азией.
Глава государства также дал указания по развитию авиационной инфраструктуры, превращению аэропортов в международные транзитные хабы, строительству и ремонту современных автомобильных дорог.