Мактабларда таълим сифатини ошириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев мактаб таълими сифати ва педагоглар малакасини ошириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Ўқувчиларнинг фанларга қизиқиши ва ўрганиши кўп жиҳатдан мураббийларнинг билим ва маҳоратига боғлиқ. Шу боис педагогларнинг малакасини оширишга зарур шароит яратилиб, баҳолаш тизими такомиллаштириб борилмоқда.
Мутасаддилар аввало шу ҳақда ахборот берди.
Қайд этилганидек, аттестацияда илғор технологияларга асосланган янги тартиб жорий этилган. Унда 190 мингдан зиёд ўқитувчи қатнашиб, шундан 51 минг нафарининг тоифаси оширилган.
Мактабларда билимли ва изланувчан педагоглар кўпайишини доимий рағбатлантириш зарурлиги таъкидланди.
2025 йил сентябрдан олий ва биринчи малака тоифасига эга ўқитувчиларнинг ойлик маошини ошириш таклифи билдирилди.
Аттестациядан ўтолмаган, тажрибаси етарли бўлмаган ўқитувчилар учун алоҳида дастур ишлаб чиқиб, малакасини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бу борада малака ошириш марказлари ҳамда педагогика коллежлари имкониятларидан тўла фойдаланиш зарур. Шу мақсадда, Президент мактаби тажрибаси асосида, Абдулла Авлоний номидаги миллий-тадқиқот институтида боғча ва мактаблар раҳбар ҳамда педагогларининг ҳар 5 йилда малакасини ошириш тизими йўлга қўйилиши белгиланди.
Ҳудудлардаги 11 та педагогика коллежини Малака ошириш марказлари тасарруфига ўтказиб, хориждан тренерларни жалб этиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, кам қувватда ишлаётган педагогика коллежлари негизида боғча ва мактаблар, техникумлар, “Баркамол авлод” мактаблари ташкил қилиниши айтилди.
Илғор тажрибаларни оималаштириш мақсадида ўтган йили 500 та мактабда Президент мактабларининг баҳолаш тизими жорий этилган эди. Бунинг самарасида улардаги ўқувчиларнинг ўзлаштириши 53 фоиздан 59 фоизга ошган. Юқори натижага эришган мактаблар раҳбарияти ва ўқитувчиларига 40 фоизгача устама белгиланган.
Шу боис ушбу баҳолаш тизими янги ўқув йилидан яна 1 мингта мактабда қўллана бошлайди. Уларга 182 та ихтисослашган ҳамда 500 та тажрибадан ўтган мактаб бириктирилади.
Шунингдек, 270 та мактаб интерактив доска, 365 таси компьютер синфлари билан жиҳозланади.
Тақдимотда Қори-Ниёзий номидаги Ўзбекистон педагогика фанлари илмий-тадқиқот институти негизида Тарбия педагогикаси миллий институтини ташкил этиш таклифи ҳам муҳокама қилинди. Янгиланган институтга “маҳалла – ота-она – мактаб” ҳамкорлигини кучайтириш, ота-оналар ва болалар учун тарбияга оид адабиётлар яратиш, жадидларнинг тарбиявий қарашларини илмий тадқиқ этиш каби вазифалар юклатилади. 5 та ихтисослик бўйича Илмий кенгаш фаолияти ҳамда магистратура ва докторантура бўйича кадрлар тайёрлаш ҳам йўлга қўйилади.
Шунингдек, Баҳодир Жалолов ва Оксана Чусовитина спорт маҳорати мактабларида халқаро услубларни жорий этиш, ўқув ва машғулотлар сифатини ошириш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари педагоглар тайёрлаш сифатини ошириш, адолатли баҳолаш ва рағбат тизимини ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Рассмотрены предложения по повышению качества школьного образования
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по повышению качества школьного образования и квалификации педагогов.
Интерес учащихся к предметам и их успеваемость во многом зависят от знаний и мастерства учителей. Поэтому создаются необходимые условия для повышения квалификации педагогов и совершенствуется система оценки знаний.
Ответственные лица доложили о разработанных предложениях в этой сфере.
Отмечалось, что внедрена новая система аттестации, основанная на передовых технологиях. В ней приняли участие более 190 тысяч учителей, по итогам повышена категория 51 тысячи учителей.
Подчеркнуто, что необходимо постоянно стимулировать увеличение числа профессиональных и работающих над собой педагогов в школах.
Предложено повысить с сентября 2025 года размер заработной платы учителей, имеющих высшую и первую квалификационную категорию.
Дано указание разработать и реализовать отдельную программу повышения квалификации для учителей, не прошедших аттестацию и не имеющих достаточного опыта.
В этом процессе необходимо в полной мере использовать возможности центров повышения квалификации и педагогических колледжей. С этой целью, на основе опыта Президентских школ, в Национальном исследовательском институте имени Абдуллы Авлони будет организована система повышения квалификации руководителей и педагогов детских садов и школ с периодичностью каждые 5 лет.
Поставлена задача передать 11 педагогических колледжей в регионах в ведение Центров повышения квалификации и привлечь к ним тренеров из-за рубежа.
Было сообщено, что на базе педагогических колледжей с малой нагрузкой будут созданы детские сады и школы, техникумы и школа «Баркамол авлод».
С целью распространения передового опыта в прошлом году в 500 школах была внедрена система оценки Президентских школ. В результате этого успеваемость учеников в них повысилась с 53 до 59 процентов. Для руководства и учителей школ, добившихся высоких результатов, установлена надбавка до 40 процентов.
В связи с этим с нового учебного года данная система оценки будет применяться еще в 1 тысяче школ. За ними будут закреплены 182 специализированные школы и 500 школ, апробировавших систему.
Также 270 школ будут оснащены интерактивными досками, 365 – обеспечены компьютерными классами.
На презентации также рассмотрено предложение о создании Национального института педагогики воспитания на базе Научно-исследовательского института педагогических наук Узбекистана имени Кары-Ниязи. На новый институт будут возложены задачи по укреплению сотрудничества «махалля — родители — школа», созданию воспитательной литературы для родителей и детей, научному исследованию дидактических взглядов джадидов. Будет организована деятельность Ученого совета по 5 специальностям, а также подготовка кадров по магистратуре и докторантуре.
Кроме того, были затронуты вопросы внедрения международных методов в школы спортивного мастерства Баходира Жалолова и Оксаны Чусовитиной, улучшения качества обучения и тренировок.
Глава государства дал указания по повышению качества подготовки педагогов, организации справедливой системы оценки и стимулирования.