Шавкат Мирзиёев уруш фахрийларини зиёрат қилди
Шу кунларда юртимизда 9 май – Хотира ва қадрлаш куни кенг нишонланмоқда. Президент фармонига мувофиқ, Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронларига бир марталик пул мукофоти топширилмоқда. Уларнинг ҳолидан хабар олиниб, меҳр-эҳтиром кўрсатилаётир.
Юз ёш билан юзлашиб, ҳаётнинг барча аччиқ-чучугини кўрган бу инсонлар учун энг муҳими соғлик. Шунинг учун уларнинг саломатлигини мустаҳкамлашга доимий эътибор қаратилмоқда. Айни кунларда ҳам бир гуруҳ уруш фахрийлари госпитал ва санаторийларда даволанмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 май куни Мудофаа вазирлигининг Марказий ҳарбий клиник госпиталига бориб, уруш қатнашчилари ҳолидан хабар олди.
Ускан ота Хаджиманов Боёвут туманидан, Файзулла ота Нурматов Оққўрғон туманидан, Анарбой ота Жалилов Паркент туманидан, Муҳиддин ота Дусанбаев Ўртачирчиқ туманидан келиб даволанмоқда. Улар ҳаётидан рози экани, давлатимизнинг ва одамларнинг ҳурматидан хурсанд эканини айтишди. Саломатликлари туман тиббиёт бирлашмасининг доимий назоратида, бепул дори-дармон ва ҳар йили санаторийларга йўлланмалар берилади.
Нуронийлар Президентимизга невара-чевараларининг ўқиш ва ишлари, ютуқлари ҳақида сўзлаб беришди. Улар таълим, қурилиш, ички ишлар, қишлоқ хўжалиги каби турли соҳаларда самарали меҳнат қилиб, юртимиз равнақига ҳисса қўшмоқда. Ёшлар замонавий билим олиб, чет элларга ўқишга кетмоқда. Боболар уларни тинчликнинг қадрига етиш, ватанпарварлик, меҳнатсеварликка даъват этиб келади.
– Ҳамма ҳаракатларимиз халқимизни рози қилиш учун, – деди Шавкат Мирзиёев. – Ислоҳотлар натижаси энг қуйига, ҳар бир хонадонга кириб боришини истаймиз. Режаларимиз ҳам катта. Ҳамма жипслашса, биргаликда ҳаракат қилса, ўйлаган ниятларимизга тезроқ етишамиз. Сиздек нуронийларнинг дуолари бунда бизга мададкор бўлади. Сизларнинг ҳаётингиз ирода, жасорат мактаби, гапларингиз  ёшларга ибрат.
Отахонлар меҳр-эътибор учун давлатимиз раҳбарига раҳматлар айтди. Дунёнинг тинчлиги, ёшларнинг порлоқ келажагини сўраб дуолар қилди.
Госпиталда Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари муносиб парвариш қилинмоқда. Бу муассаса мукаммал таъмирланиб ва янги бинолар қурилиб, 2022 йил фойдаланишга топширилган эди. Госпитал жами 700 ўринга мўлжалланган бўлиб, бу ерда ҳарбий хизматчилар, уларнинг оила аъзолари, соҳа фахрийлари бепул даволанади. Бунинг учун 286 хил диагностик текширув, 600 дан ортиқ амалиётлар йўлга қўйилган, 30 га яқин ихтисослашган бўлимлар ташкил этилган.

Шавкат Мирзиёев навестил ветеранов войны
В эти дни в нашей стране широко отмечается 9 мая – День памяти и почестей. В соответствии с указом Президента участникам и инвалидам Второй мировой войны выплачивается единовременное денежное вознаграждение, о них заботятся, проявляют внимание и уважение.
Сегодня самое важное для ветеранов, переживших ужасы войны и достигших векового рубежа, – это здоровье. Поэтому постоянное внимание уделяется укреплению их здоровья. На данный момент группа ветеранов войны находится на лечении в госпиталях и санаториях.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 мая посетил Центральный военный клинический госпиталь Министерства обороны, где навестил участников войны.
Усман ота Хаджиманов из Баявутского района, Файзулла ота Нурматов из Аккурганского района, Анарбой ота Жалилов из Паркентского района и Мухиддин ота Дусанбаев из Уртачирчикского района приехали на лечение. Они выразили удовлетворение своей жизнью и радость от оказываемой им заботы. Их здоровье находится под постоянным контролем районных медицинских объединений; им предоставляются бесплатные лекарства и ежегодные путевки в санатории.
Ветераны рассказали Президенту об учебе, работе и достижениях своих внуков. Они трудятся в различных областях, таких как образование, строительство, внутренние дела, сельское хозяйство, внося вклад в процветание нашей страны. Молодежь получает современные знания и отправляется на учебу за границу. Деды призывают их ценить мир, патриотизм и трудолюбие.
– Все наши усилия направлены на то, чтобы наш народ был доволен, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Мы хотим, чтобы результаты реформ доходили до каждого дома. У нас большие планы. Если все будут действовать сообща, мы быстрее достигнем наших целей. Молитвы таких старейшин, как вы, помогают нам в этом. Ваша жизнь – школа воли и отваги, ваши слова – пример для молодежи.
Ветераны выразили благодарность руководителю государства за заботу и внимание. Прочитали дуа за мир во всем мире и светлое будущее молодежи.
Госпиталь предоставляет достойный уход участникам Второй мировой войны. В 2022 году это учреждение было полностью отремонтировано, построены новые корпусы. Госпиталь рассчитан на 700 мест и бесплатно лечит военнослужащих, членов их семей и ветеранов. Налажено оказание 286 видов диагностических услуг и проводятся свыше 600 видов процедур, создано около 30 специализированных отделений.