Анқара шаҳрида бўлиб ўтган олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг учинчи йиғилиши якунлари бўйича Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Режеп Таййип Эрдоған оммавий ахборот воситалари вакиллари учун баёнот бердилар.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида туркиялик ҳамкасбига таклиф ва Стратегик ҳамкорлик кенгаши доирасидаги самарали музокаралар учун самимий миннатдорлик изҳор этди.
Ўзбекистон мустақиллигини биринчи бўлиб тан олган Туркия вақт синовидан ўтган ишончли ҳамкор экани таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти таъкидлаганидек, Режеп Таййип Эрдоған бошчилигида Туркияда халқ фаровонлигини ошириш, мамлакатнинг сиёсий, иқтисодий ва ҳарбий қудратини мустаҳкамлаш, шунингдек, халқаро майдондаги нуфузи ва таъсирини ошириш бўйича катта саъй-ҳаракатлар амалга оширилмоқда. Ҳайратланарли инфратузилма лойиҳалари амалга оширилмоқда.
– Биз чин қардош ва яқин дўст сифатида Туркия халқи эришаётган бундай оламшумул ютуқлардан нафақат нафақат қувонамиз, балки беҳад фахрланамиз. Биз олдимизга қўйган ниятларимиз ва истакларимиз бир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бугунги олий даражадаги учрашувлар тарихий аҳамиятга эга экани ва улар натижасида Кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини чуқурлаштириш тўғрисида декларация имзолангани қайд этилди.
Етакчилар ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишларини, истиқболга йўналтирилган мақсадларни белгилаб олдилар. Жумладан, кенгаш йиғилишларини мунтазам ўтказиш, сиёсий мулоқотни фаоллаштириш ва Ҳукуматлараро комиссия механизмидан самарали фойдаланишга қарор қилинди.
– Биз ҳамкорликнинг янги, янада мустаҳкам кўприкларини қураяпмиз. Ҳеч шубҳасиз, Ўзбекистон-уткрия Стратегик ҳамкорлик кенгаши йиғилиши ҳозирги вақтда алоқаларимиз тарихида янги саҳифа очмоқда. Бундай юксак даражадаги мулоқот формати ўзаро ишонч ва ҳурматнинг олий ифодасидир, - деди Президентимиз.
Савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг ижобий суръати қайд этилди.
Сўнгги йилларда ўзаро савдо ҳажми 1,5 бараварга, қўшма корхоналар сони 2 бараварга, инвестициялар 2,5 бараварга ошган. Икки мамлакат шаҳарлари ўртасида ҳафтасига 90 та ҳаво қатнови амалга оширилмоқда.
Бугун Туркиянинг етакчи компаниялари Ўзбекистон бозорида фаол иш олиб бормоқда. Турк бизнеси иштирокида 100 дан ортиқ лойиҳа самарали амалга оширилмоқда. Жорий ташриф доирасида 10 миллиард долларлик истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилди.
Томонлар ўзаро савдо ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш, маҳсулотлар номенклатурасини кенгайтириш, саноат кооперациясини чуқурлаштириш, учинчи мамлакатлар бозорларига биргаликда чиқиш, янги ўсиш нуқталари ва махсус саноат кластерларини яратиш бўйича тизимли ишлашга келишиб олдилар.
Энергетика, тоғ-кон, электротехника, тўқимачилик, қурилиш, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат ва фармацевтика саноати, соғлиқни сақлаш, туризм, таълим ва маданият соҳаларида ҳамкорликни янги босқичга кўтариш борасидаги интилишлар қатъий экани билдирилди.
Икки мамлакат ҳукуматларига логистика ва транзит имкониятларини ривожлантириш, мавжуд транспорт йўлакларидан самарали фойдаланиш ва бизнес алоқаларини жадаллаштириш бўйича аниқ чора-тадбирларни белгилаш топширилди.
Давлатимиз раҳбари қўшма Ишбилармонлар кенгашини таъсис этиш тўғрисида қарор қабул қилинганини ва унинг илк йиғилиши бугун икки давлат раҳбарлари бошчилигида ўтказилганини маълум қилди.
Минтақавий масалалар юзасидан батафсил фикр алмашилди.
Халқаро майдонда яқин ҳамкорлик ва ўзаро қўллаб-қувватлашни, жумладан, БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти доирасида ҳамкорликни давом эттиришга содиқлик билдирилди.
Президентлар Ғазо секторида зўравонликларни зудлик билан тўхтатиш ва Фаластин-Исроил муаммосини тинч йўл билан ҳал қилиш зарурлигини яна бир бор таъкидладилар.
– Барқарор ва узоқ муддатли тинчликка эришиш учун мустақил ва озод Фаластин давлати ташкил этилиши шарт, – деди давлатимиз раҳбари.
Томонлар ислом динининг асл инсонпарвар моҳиятини кенг тарғиб қилиш, исломофобия ва радикализмга қарши курашишда, шунингдек, ўзбек заминида туғилиб ўсган ва мусулмон дунёсида юксак қадрланадиган Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Абдуҳолиқ Ғиждувоний ва Баҳоуддин Нақшбанд каби буюк алломаларнинг бебаҳо маънавий меросидан самарали фойдаланиш масалаларида ҳамкорлик қилиш борасида якдил фикр билдирдилар.
Музокараларда маданий-гуманитар алмашинувни янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Халқларимиз ўртасидаги яқинликни мустаҳкамлаш мақсадида ўзаро маданият ҳафталиклари, таълим ва тиббиёт форумлари, кўргазмалар ўтказиш ва туристлар оқимни ошириш юзасидан келишувга эришилди.
Барча эришилган келишувларни тўлиқ ва ўз вақтида амалга ошириш учун алоҳида “йўл харитаси” ишлаб чиқилади.

Президенты Узбекистана и Турции выразили глубокое удовлетворение итогами плодотворных переговоров
По итогам состоявшегося в городе Анкаре третьего заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня Президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган сделали заявления для представителей средств массовой информации.
В начале своего выступления глава нашего государства выразил искреннюю благодарность турецкому коллеге за приглашение и плодотворные переговоры в рамках Совета.
Подчеркнуто, что Турция, будучи первым государством, признавшим независимость Узбекистана, является проверенным временем, надежным партнером нашей страны.
Как особо отметил Президент Узбекистана, под руководством Реджепа Тайипа Эрдогана в Турции предпринимаются значительные усилия, направленные на повышение благосостояния народа, укрепление политической, экономической и военной мощи страны, а также её международного авторитета и влияния. Реализуются впечатляющие инфраструктурные проекты.
– Мы, как искренние братья и близкие друзья, не только радуемся этим достижениям турецкого народа, но и гордимся ими. Наши цели и стремления совпадают, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечено историческое значение прошедших сегодня встреч на высшем уровне, по итогам которых подписана Декларация об углублении отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства.
Лидеры определили приоритетные направления взаимовыгодного сотрудничества и установили ориентиры на перспективу. Так, приняты решения о регулярном проведении заседаний Совета, активизации политического диалога и эффективном использовании механизма Межправительственной комиссии.
– Мы строим новые, еще более прочные мосты сотрудничества. Без сомнения, нынешнее заседание узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества открывает новую страницу в истории наших отношений. Формат диалога на таком высоком уровне между нашими странами является свидетельством взаимного доверия и уважения.
Отмечена положительная динамика торгово-экономического взаимодействия.
За последние годы объем взаимной торговли увеличился в 1,5 раз, количество совместных предприятий – в 2 раза, инвестиции – в 2,5 раз. Между городами двух стран выполняется 90 рейсов в неделю.
Сегодня ведущие компании Турции активно работают на рынке Узбекистана. С участием турецкого бизнеса успешно реализуются более 100 проектов. В рамках нынешнего визита сформирован портфель перспективных проектов на сумму 10 миллиардов долларов.
Стороны договорились системно работать над доведением объёма взаимной торговли до 5 миллиардов долларов, расширением номенклатуры поставок, углублением промышленной кооперации, совместным выходом на рынки третьих стран, созданием новых точек роста и специальных индустриальных кластеров.
Выражено обоюдное стремление поднять на качественно новый уровень партнерство в энергетике, горнодобывающей, электротехнической, текстильной, строительной, сельскохозяйственной, пищевой и фармацевтической отраслях, здравоохранении, туризме, образовании и культуре.
Правительствам двух стран поручено определить конкретные меры для развития логистических и транзитных возможностей, эффективного использования существующих транспортных коридоров и активизации деловых связей.
Глава нашего государства сообщил о принятом решении учредить совместный Деловой совет, первое заседание которого прошло сегодня под председательством лидеров двух государств.
Состоялся подробный обмен мнениями по актуальным региональным вопросам.
Подтверждена приверженность продолжению тесного сотрудничества и взаимной поддержки на международной арене, в том числе в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества, Организации тюркских государств.
Президенты вновь подчеркнули важность скорейшего прекращения насилия в секторе Газа и начала мирного урегулирования палестино-израильского конфликта.
– Для достижения стабильного и долгосрочного мира необходимо создание независимого и свободного Государства Палестина, – заявил глава нашего государства.
Стороны выразили единое мнение о необходимости продвижения истинно гуманистической сути Ислама, борьбы с исламофобией и радикализмом, эффективного использования в этом благородном деле бесценного духовного наследия таких великих мыслителей, как Имам Бухари, Имам Термизи, Имам Мотуриди, Абдухолик Гиждувони и Бахоуддин Накшбанд, которые родились и выросли на узбекской земле и высоко почитаются в мусульманском мире.
Особое внимание на переговорах было уделено дальнейшему развитию культурно-гуманитарного обмена. В целях сближения наших народов условлено проводить взаимные недели культуры, форумы по образованию и медицине, выставки, наращивать туристический поток.
Для полномасштабного и своевременного выполнения всех достигнутых договоренностей будет разработана отдельная «дорожная карта».