Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mita 18 mustaqil ekspertdan iborat organ bo‘lib, ishtirokchi–davlatlar tomonidan Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaning bajarilishini nazorat qiladi. Qo‘mita, shuningdek, Bolalarni qurolli mojarolarga jalb qilish va Bolalarni sotish, bolalar fohishaligi va bolalar pornografiyasi to‘g‘risidagi Konvensiyaning uchta Fakultativ Protokollarining bajarilishini nazorat qiladi. Barcha ishtirokchi-davlatlar konvensiya qoidalarini amalga oshirilishi bo‘yicha Qo‘mitaga muntazam ravishda hisobot berib boradilar. Ishtirokchi-davlatlar Konvensiyaga qo‘shilganidan keyin ikki yil o‘tgach, dastlabki hisobotlarni, so‘ngra har besh yilda bir marta davriy hisobotlarni taqdim etishlari shart. Qo‘mita taqdim etilgan har bir hisobotni o‘rganib chiqib, ishtirokchi-davlatga “yakuniy mulohazalar” shaklida o‘z fikr va tavsiyalarini beradi.
Qo‘mita, shuningdek, Konvensiyaning birinchi ikkita Fakultativ Protokoliga qo‘shilgan davlatlar tomonidan taqdim etiladigan, bolalarni qurolli mojarolarga jalb qilish va bolalarni sotish, bolalar fohishaligi va bolalar pornografiyasiga oid dastlabki hisobotlarni ko‘rib chiqadi. Bundan tashqari, Qo‘mita ishtirokchi-davlatlar tomonidan Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya va uning ikkita Fakultativ Protokollari buzilganligi haqidagi shaxsiy shikoyatlarni hamda Konvensiya va uning uchta Fakultativ Protokollarida mustahkamlangan huquqlarning jiddiy va muntazam ravishda buzilishi holatlari bo‘yicha tekshiruvlar o‘tkazishi mumkin. Qo‘mita Jenevada yiliga uch marta majlis o‘tkazadi, bu uch haftalik yalpi majlis va bir haftalik ishchi guruhning dastlabki sessiyasini o‘z ichiga oladi.
2021 yil dekabr holatiga ko‘ra Konvensiyada 196 ta davlat ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi mazkur Konvensiyaga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining 1992-yil 9-dekabrdagi 757-757-XII-sonli “Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaga qo‘shilish haqida”gi qaroriga muvofiq qo‘shilgan. Konvensiya O‘zbekiston Respublikasi uchun 1994 yil 29 iyuldan kuchga kirgan.
O‘zbekiston Respublikasi 2008 yil 11 dekabrda Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaga doir bolalar savdosi, bolalar fohishabozligi va bolalar pornografiyasiga taalluqli Fakultativ protokolni, 2008 yil 12-dekabrda Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaga doir, bolalarning qurolli mojarolarda ishtirokiga taalluqli Fakultativ protokolni ratifikasiya qilgan.
“Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya” qoidalarining bajarilishi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining 1999 yilda dastlabki, 2005 yilda ikkinchi davriy, 2010 yilda uchinchi va to‘rtinchi davriy, 2019 yilda beshinchi davriy hisobotlari BMTning bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasiga topshirilgan.
2022 yil sentyabr oyida “Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya” qoidalarining bajarilishi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining beshinchi davriy hisobotini Qo‘mitaning 91-sessiyasida ko‘rib chiqish rejalashtirilgan.

Комитет по правам ребенка (КПР) является органом 18 независимых экспертов, наблюдающих за выполнением государствами-участниками Конвенции о правах ребенка. Комитет также наблюдает за выполнением двух Факультативных протоколов к Конвенции, касающихся участия детей в вооруженных конфликтах (ФПВК) и торговли детьми, детской проституции и детской порнографии (ФПТД). 19 декабря 2011 г. Генеральная Ассамблея ООН одобрила третий Факультативный протокол, касающийся процедуры сообщений (ФППС), который позволяет детям обращаться в Комитет с жалобами касательно нарушений их прав, закрепленных в Конвенции и первых двух Факультативных протоколах к ней. Протокол вступил в силу в апреле 2014 г.
Все государства-участники обязаны регулярно предоставлять Комитету доклады о выполнении соответствующих прав. Государства должны предоставить первоначальный доклад через два года после присоединения к Конвенции, а затемпериодические доклады каждые пять лет. Комитет изучает каждый доклад и излагает государству-участнику свои соображения и рекомендации в виде “заключительных замечаний”.
Комитет также изучает первоначальные доклады, которые должны предоставить государства, присоединившиеся к первым двум Факультативным протоколам к Конвенции, касающимся участия детей в вооруженных конфликтах и торговли детьми, детской проституции и детской порнографии.
Комитет также может рассматривать индивидуальные жалобы на предполагаемые нарушения Конвенции о правах ребенка и её двух факультативных протоколов (ФПВК и ФПТД) со стороны государств-участников ФППС, а также проводить расследования предполагаемых серьезных и систематических нарушений прав, закрепленных Конвенцией и ее двумя факультативными протоколами.
Комитет собирается в Женеве и обычно проводит три сессии в год, которые включают три недели пленарного заседания и одну неделю предварительной сессии рабочей группы. В 2010 году Комитет изучал доклады сразу в двух палатах, состоящих из 9 членов каждая, "как исключительная и временная мера", чтобы завершить рассмотрение всех накопленных докладов.
Комитет также публикует толкования содержания правозащитных положений, известные как общие замечания по тематическим вопросам, и проводит дни общей дискуссии.
Для получения более подробной информации о работе Комитета по правам ребенка перейдите сюда.
28 (2001)
Цикл доклада | Сессия (год) | ||||
V | 91 (2022) | ||||
ТИП ДОКУМЕНТА | УСЛОВНОЕ ОБОЗНАЧЕНИЕ/НАЗВАНИЕ | Установленная дата | Дата представления доклада | Дата публикации | СКАЧАТЬ |
Доклад государства-участника |
CRC/C/UZB/5 | 28 янв 2018 | 03 апр 2019 | Обзор документа | |
Список вопросов |
CRC/C/UZB/Q/5-6 | 12 фев 2021 | Обзор документа | ||
Информация от организаций гражданского общества |
World Policy Analysis Center-NGO-PSWG | 28 окт 2020 | Обзор документа | ||
III-IV | 63(2013) | ||||
CRC/C/UZB/3-4 | 28 июл 2010 | 22 фев 2010 | 26 янв 2012 | Обзор документа |
CRC/C/UZB/Q/3-4/Add.1 | 17 май 2013 | Обзор документа | ||
CRC/C/UZB/Q/3-4 | 13 авг 2012 | Обзор документа | ||
Anti-Slavery International | Обзор документа | |||
International Baby Food Action Network | Обзор документа | |||
Uzbek Bureau of Human Rights and Rule of Law | Обзор документа | |||
Uzbek German Forum for Human Rights | Обзор документа | |||
Состав делегации/участники |
List of delegation | Обзор документа | |||
Заключительные замечания |
CRC/C/UZB/CO/3-4 | 10 июл 2013 | Обзор документа | ||
Комментарии к заключительным замечаниям |
Comments to Concluding observations CRC | 22 ноя 2013 | Обзор документа | ||
II | 42(2006) | ||||
CRC/C/104/Add.6 | 28 июл 2001 | 22 фев 2005 | 30 авг 2005 | Обзор документа |
CRC/C/UZB/Q/2 | 13 фев 2006 | 13 фев 2006 | Обзор документа | |
Ответы на список вопросов |
CRC/C/UZB/Q/2/Add.1 | 11 апр 2006 | 11 апр 2006 | Обзор документа | |
Заявление |
Обзор документа | ||||
02 июн 2006 | 02 июн 2006 | Обзор документа | ||
Краткий отчет |
22 авг 2006 | 22 авг 2006 | Обзор документа | ||
17 авг 2006 | 17 авг 2006 | Обзор документа | ||
I | 28 (2001) | ||||
CRC/C/41/Add.8 | 28 июл 1996 | 27 дек 1999 | 19 фев 2001 | Обзор документа |
CRC/C/Q/UZB/1 | Обзор документа | |||
CRC/C/15/Add.167 | 07 ноя 2001 | 07 ноя 2001 | Обзор документа | |
CRC/C/SR.743 | 28 фев 2002 | 28 фев 2002 | Обзор документа | |
CRC/C/SR.744 | 15 окт 2001 | 15 окт 2001 | Обзор документа |
Конвенция о правах ребенка (Принята резолюцией 44/25 Генеральной Ассамблеи от 20 ноября 1989 года) – Республика Узбекистан присоединилась к настоящей Конвенции в соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Узбекистан от 9 декабря 1992 года № 757-XII «О присоединении к Конвенции о правах ребенка». Вступила в силу для Республики Узбекистан 29 июля 1994 года.
В 2019 году Республика Узбекистан представила Пятый периодический доклад Комитету ООН по правам ребенка о соблюдении положений Конвенции о правах ребенка.