Joriy yilning 6-mart kuni Ostona shahrida "Markaziy Osiyo + Yaponiya: hozirgi tendensiyalar va istiqbollar" mavzusidagi ekspertlar muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti (QSTI), Yaponiyaning Qozog‘istondagi elchixonasi va Maqsut Narikbayev universiteti hamkorligida tashkil etildi. Unda Markaziy Osiyo davlatlari hamda kunchiqar mamlakat yetakchi tahlil markazlari va ilmiy doiralari vakillari ishtirok etdilar.
E.Aripov o‘z nutqida Yaponiya ishonchli va vaqt sinovidan o‘tgan hamkorimiz hamda Tokioning Markaziy Osiyoning barqaror va izchil taraqqiyotini ta’minlashdagi hissasi beqiyos ekanligini alohida ta’kidladi.
Uning aytishicha, "Markaziy Osiyo mamlakatlari mustaqillikka erishganidan buyon Yaponiyaning mintaqa davlatlariga ko‘rsatgan rasmiy yordami hajmi besh milliard AQSH dollaridan oshdi. Bu mablag‘lar ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirish, iqtisodiy va ma’muriy islohotlarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, mintaqaning jahon xo‘jalik aloqalariga integratsiyalashuviga yo‘naltirilgan edi."
Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi tomonidan sog‘liqni saqlash, ta’lim, energetika, transport va telekommunikatsiya sohalarida bir qator muhim loyihalar amalga oshirilgani ta’kidlandi. SMTI direktori misol tariqasida O‘zbekistonda tashkil etilgan O‘zbekiston-Yaponiya yoshlar innovatsiya markazi hamda Inson resurslarini rivojlantirish markazini qayd etib o‘tdi.
Ekspert, shuningdek, savdo-iqtisodiy hamkorlikning jadal rivojlanayotganini ta’kidlab, 2000-yildan buyon Yaponiyaning mintaqa bilan tovar aylanmasi 6 barobarga ko‘payib, 400 million dollardan 2024-yilda 2,4 milliard dollarga yetganini e’tirof etdi.
Eldor Aripovning fikricha mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikning bunday yuqori natijalarga erishishda muloqotning institutsionallashuvi muhim ahamiyat kasb etgan. Yaponiya 2004-yilda tashqi ishlar vazirlari darajasida "Markaziy Osiyo - Yaponiya" muloqotini yo‘lga qo‘ygan ilk davlat bo‘ldi. Bu platforma turli sohalardagi hamkorlikni muhokama qilishda o‘z samarasini ko‘rsatdi. "Aslida, Yaponiya "Markaziy Osiyo plyus" formatlarini yaratishga asos soldi va boshqa hamkorlarni ham o‘z tajribasidan foydalanishga undadi," - deya qo‘shimcha qildi ekspert.
SMTI vakili hamkorlik natijalaridan mamnun ekanini bildirib, uni yanada rivojlantirish zarurligini alohida ta’kidladi. Uning fikricha, Markaziy Osiyodagi ijobiy o‘zgarishlar ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish uchun butunlay yangi istiqbollarni ochib bermoqda.
E.Aripov O‘zbekiston Prezidentining so‘zlaridan iqtibos keltirib, "Bugun Markaziy Osiyo butunlay yangi – jipslashgan va kuchli, muloqot va keng ko‘lamdagi sheriklik uchun ochiq mintaqadir", deya ta’kidladi.
Umumiy mintaqaviy rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlarini inobatga olgan holda, SMTI direktori mintaqa davlatlari va Yaponiya kuchlarini birlashtirish zarur bo‘lgan hamkorlikning bir qator istiqbolli yo‘nalishlarini ko‘rib chiqishni taklif etdi.
Birinchidan, Eldor Aripovga ko‘ra, sanoat hamkorligiga oid qo‘shma loyihalarni rivojlantirish alohida dolzarblik kasb etmoqda. Markaziy Osiyoda chegaraoldi savdo-sanoat hududlari, ikki tomonlama investitsiya jamg‘armalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritib kelmoqda va yirik sanoat tashabbuslar amalga oshirilmoqda. Mutaxassis o‘tgan yil avgust oyida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tomonidan tasdiqlangan 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan sanoat hamkorligini rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar rejasiga alohida e’tibor qaratdi. Ushbu hujjat xorijiy hamkorlar, jumladan Yaponiya bilan hamkorlik qilish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Ekspert Yaponiyani ilmiy-texnologik sohada peshqadamligini hamda mintaqada innovatsiyalarni joriy etishda istiqbolli hamkor ekanligini qayd etdi. U Yaponiyaning yuqori texnologik taraqqiyot tajribasini o‘zlashtirish mexanizmini yaratish muhimligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Ikkinchidan, SMTI direktorining ta’kidlashicha, so‘nggi o‘n yilda Markaziy Osiyo aholisi 20 foizga ko‘payib, 80 million kishiga yetganligi inson kapitalini rivojlantirish muhimligini yanada dolzarblashtirmoqda. Uning aytishicha, mintaqaning yosh aholisi (o‘rtacha 30 yoshgacha) ta’lim bozori uchun keng istiqbollar ochadi, bu esa yaponiyalik hamkorlar uchun yangi imkoniyatlar taqdim etishi mumkin.
E.Aripov bugun Markaziy Osiyoda 50 dan ortiq xorijiy oliy o‘quv yurtlari filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotganini hamda mintaqa davlatlari yagona ta’lim makonini faol shakllantirayotganini ta’kidlab o‘tdi.
Ekspert ta’lim sohasida Yaponiya bilan hamkorlikni kengaytirishni taklif etdi. Bunda asosiy e’tibor yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashga qaratilishi kerakligi ta’kidlandi.
Uchinchidan, E.Aripov ta’kidlaganidek, iqlim o‘zgarishiga bardoshlilik va moslashuvni oshirish ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda. Uning aytishicha, mintaqa iqlim o‘zgarishlariga nisbatan ta’sirchandir: so‘nggi 30 yil ichida bu yerdagi harorat 1,5 darajaga ko‘tarilgan bo‘lib, bu jahon miqyosidagi umumiy ko‘rsatkichdan ikki barobar yuqoridir.
2050 yilga kelib, mintaqadagi suv tanqisligi 30 foizga yetishi mumkin. Bunda suv resurslarining 90 foizdan ortig‘i sug‘oriladigan dehqonchilikka to‘g‘ri keladi va ayni shu sohada suvning 50 foizdan ko‘prog‘i isrof bo‘lmoqda.
SMTI direktorining fikricha, Yaponiya qishloq xo‘jaligi sohasi, innovatsion dehqonchilik texnologiyalari va suv resurslarini boshqarish bo‘yicha innovatsion yechimlarni ulashish orqali mintaqaning ekologik muammolarga bardoshliligini oshirishda muhim rol o‘ynashi mumkin.
To‘rtinchidan, Eldor Aripovning fikricha, Markaziy Osiyo uchun muvozanatli va izchil "yashil" iqtisodga o‘tish ustuvor ahamiyat kasb etmoqda. Uning ta’kidlashicha, mintaqa qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasida sezilarli salohiyatga ega. Masalan, faqat O‘zbekistonning o‘zida 500 gigavatt quyosh, 100 gigavatt shamol va 10 gigavatt gidroenergetika quvvatini ishlab chiqarish imkoniyati mavjud.
Markaziy Osiyo mamlakatlari toza energiya manbalarini joriy etishda yagona yondashuvlarni shakllantirish maqsadida "Yashil kun tartibi" mintaqaviy dasturini tasdiqlagani ta’kidlandi. Yaponiyaning ushbu sohadagi yutuqlarini inobatga olgan holda, mutaxassis Yapon energiya va resurslarni tejash texnologiyalarini jalb etish orqali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish istiqbolli ekanligini bildirdi.
E.Aripovning fikricha, ushbu chora-tadbirlarni amalga oshirish Markaziy Osiyoning barqarorligini oshiradi, mintaqaning ichki salohiyatini ishga tushirish imkonini beradi va kunchiqar yurt bilan hamkorlik uchun keng imkoniyatlar yaratadi.

6 марта текущего года в Астане состоялся экспертный диалог «Центральная Азия + Япония: текущие тенденции и перспективы».
Мероприятие было организовано Казахстанским институтом стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан (КИСИ) совместно с Посольством Японии в РК и Университетом Максута Нарикбаева. В нем приняли участие представители ведущих аналитических центров и академических кругов государств Центральной Азии и Страны восходящего солнца.
В своем выступлении Э.Арипов отметил, что «Япония – надежный и проверенный временем партнер. Трудно переоценить вклад Токио в обеспечение устойчивого и поступательного развития Центральной Азии», – заявил он.
По его словам, «с момента обретения независимости странами ЦА, объем японской официальной помощи государствам региона превысил пять миллиардов долларов США. Эти средства были направлены на реализацию социально значимых проектов, содействие экономическим и административным реформам, а также интеграцию региона в мирохозяйственные связи».
Констатировалось, что по линии Японского агентства международного сотрудничества (JICA) был запущен ряд важных проектов в сферах здравоохранения, образования, энергетики, транспорта и телекоммуникаций. В качестве примера директор ИСМИ привел Узбекистан, где созданы Узбекско-японский молодёжный центр инноваций и Узбекско-японский центр человеческих ресурсов.
Эксперт также отметил активное развитие торгово-экономического взаимодействия. По его словам, с 2000 года товарооборот Японии
с регионом увеличился в 6 раз – с 400 миллионов до 2,4 миллиардов долларов в 2024 году.
«Весомую роль в достижении столь высоких показателей сотрудничества между странами сыграла институционализация диалога», - подчеркнул Э.Арипов. Япония стала первой страной, инициировавшей в 2004 году диалог «Центральная Азия – Япония» на уровне министров иностранных дел. Эта площадка зарекомендовала себя как эффективная платформа для обсуждения сотрудничества в различных областях. «По сути, Япония положила начало созданию форматов «ЦА плюс», побудив других партнеров следовать её примеру», - добавил аналитик.
Выразив удовлетворение результатами сотрудничества, представитель ИСМИ подчеркнул необходимость его дальнейшего развития. По его мнению, позитивные изменения в Центральной Азии открывают совершенно новые перспективы для наращивания многостороннего взаимодействия.
Ссылаясь на слова Президента Узбекистана, Э.Арипов процитировал: «Сегодня это уже другая Центральная Азия – она сплочённая и сильная, открытая к диалогу и полномасштабному партнёрству».
В свете приоритетов общерегионального развития, директор ИСМИ предложил рассмотреть ряд перспективных направлений сотрудничества, требующих объединения усилий стран региона и Японии.
Во-первых, подчеркнул Элдор Арипов, особую актуальность приобретает продвижение совместных проектов промышленной кооперации. В Центральной Азии уже успешно работают приграничные торгово-индустриальные зоны, двусторонние инвестиционные фонды и реализуются крупные промышленные инициативы. Эксперт уделил особое внимание Плану действий по развитию промышленной кооперации на 2025-2027 годы, утвержденному лидерами стран ЦА в августе прошлого года. Этот документ открывает новые возможности для сотрудничества с зарубежными партнерами, включая Японию.
Эксперт назвал Японию лидером в научно-технологической сфере
и перспективным партнером для внедрения инноваций в регионе. Он подчеркнул важность создания механизма передачи японского опыта высокотехнологичного развития.
Во-вторых, как считает директор ИСМИ, рост населения Центральной Азии, которое за последние 10 лет увеличилось на 20% и достигло 80 миллионов, актуализирует важность развития человеческого капитала. По его словам, молодое население региона (средний возраст — до 30 лет) открывает перспективы для образовательного рынка, где японские партнеры могут найти новые возможности.
Э.Арипов подчеркнул, что уже сегодня в ЦА успешно работают более 50 филиалов зарубежных вузов, а страны региона активно формируют единое образовательное пространство.
Эксперт предложил расширить сотрудничество с Японией в сфере образования, сосредоточив внимание на подготовке высококвалифицированных специалистов.
В-третьих, указал Э.Арипов, приоритетом остается повышение устойчивости и адаптация к изменению климату. По его словам, регион особенно уязвим к климатическим изменениям: за последние 30 лет температура здесь выросла на 1,5 градуса, что вдвое превышает общемировой показатель.
К 2050 году дефицит воды в регионе может составить 30%. При этом более 90% водных ресурсов приходится на орошаемое земледелие, где наблюдается высокий уровень потерь воды – свыше 50%.
По мнению директора ИСМИ, Япония может сыграть значимую роль в повышении устойчивости региона к экологическим вызовам, поделившись инновационными решениями в агросекторе, технологиях «умного» сельского хозяйства и управлении водными ресурсами.
В-четвертых, считает Элдор Арипов, приоритетным для Центральной Азии становится сбалансированный и последовательный «зеленый» переход. По его словам, регион обладает значительным потенциалом в сфере возобновляемых источников энергии. Например, только в Узбекистане имеется возможность производства 500 гигаватт солнечной, 100 гигаватт ветровой и 10 гигаватт гидроэнергии.
Подчеркивалось, что страны ЦА утвердили региональную программу «Зеленая повестка», направленную на формирование единых подходов по внедрению чистых источников энергии. Учитывая успехи Японии в этой сфере, эксперт считает перспективным налаживание взаимодействия путем привлечения японских технологий энерго- и ресурсосбережения.
По мнению Э.Арипова, реализация этих мер повысит устойчивость Центральной Азии, позволит задействовать внутренний потенциал региона и откроет широкие возможности для сотрудничества со Страной восходящего солнца.