Prezident Shavkat Mirziyoyev G‘alaba bog‘idagi “Millat fidoyilari” xiyobonida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbarining g‘oyasi asosida tashkil etilgan ushbu yodgorlik mustaqillik yillarida mamlakatimiz himoyasi yo‘lida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquq-tartibot idoralari xodimlarining xotirasiga bag‘ishlangan.
Majmua yuqoridan qaraganda davlatimiz bayrog‘idagi yarim oy va o‘n ikki yulduz shaklida namoyon bo‘ladi. Qariyb ikki metrli yulduzlarning qirralari bitiktosh vazifasini ham o‘taydi. Ularning yon taraflariga 196 nafar qahramonlarimiz nomi zarhal harflar bilan yozilgan. Bu bitiklar yoniga monitorlar o‘rnatilgan bo‘lib, millat fidoyilari to‘g‘risida ma’lumotlar foto va videolar orqali namoyish etib boriladi. Ya’ni, ularning faqat nomi emas, bolaligi, orzulari, ishi va oilasi ko‘z oldimizda jonlanadi.
Bayrog‘imizdagi yarim oy mo‘’jaz amfiteatr shaklida xiyobonga ko‘rk bag‘ishlagan. Uning tepasidan poklik ramzi – suv oqib turadi. Oyning orqa tarafidagi haykaltaroshlik kompozitsiyasi badiiy g‘oyaga yakun yasagan. Uning markazida farzandini harbiy xizmatga kuzatgan ota-ona siymosi gavdalantirilgan. Ikki yonida Mudofaa, Ichki ishlar va Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Oliy sud va prokuratura, Davlat xavfsizlik xizmati, Bojxona qo‘mitasi, Milliy gvardiya kabi tuzilmalar xizmatchilari aks ettirilgan.
Prezidentimiz shu yerda marhum harbiy xizmatchilarning oila a’zolari bilan uchrashdi.
– Har yili bu yerga kelib, Ikkinchi jahon urushidagi yo‘qotishlarni eslaymiz. Endi mustaqillik fidoyilariga bag‘ishlangan ushbu majmuani tashkil qilganimiz xayrli ish bo‘ldi. Chunki ular ham milliy qahramonlarimiz. Shu jihatdan, bu maydonning ma’naviy ahamiyati katta. Bu ham o‘zlikni anglash, bu ham inson qadri, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari vatan himoyachilarining oila a’zolariga chuqur hurmatini bildirdi.
– Bu jasur o‘g‘lonlar tahlikali vaziyatda o‘zini o‘ylamay, burchiga sodiq qolib, xalqi uchun jonini fido qilgan. Hozirgi tinchlikda, osmonimiz musaffoligida ularning katta hissasi bor. Oilalari, barcha yaqinlari bilishi kerakki, ular oramizda xuddi tirikdek, nomlari hech qachon o‘chmaydi. Buni mana shu maydonda muhrlab qo‘ydik. Men ularning ota-onalariga, turmush o‘rtoqlariga ta’zim qilaman. Farzandlari qahramon otalariga munosib bo‘lishini istayman, – deya ta’kidladi Prezident.
Millat fidoyilari tug‘ilgan tumanlarda xotira tadbirlari o‘tkazish, ularning mardligini yoshlarga ibrat qilib ko‘rsatish, qahramonliklari haqida asarlar yozish zarurligi ta’kidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Ikkinchi jahon urushi va mehnat fronti qatnashchilarini ham ziyorat qilib, bayram bilan tabrikladi.
– Avvalo, sizlarni, siz orqali barcha faxriylarimizni G‘alabaning 80 yilligi bilan tabriklayman. Xalqimiz nomidan barchangizga chuqur minnatdorlik bildiraman. Sizlarning qahramonligingiz tufayli bugungi avlodlar shunday tinchlik-forovonlikda yashayapti. Bu tinchlikning qadrini yoshlarimizga sizlar orqali yetkazishimiz kerak. Hayotingizning o‘zi bizga namuna. Har bir gapingiz juda katta ta’lim, bilim. Ilohim, sog‘lig‘ingiz mustahkam bo‘lib, ko‘p yillar faxrimiz, duogo‘yimiz bo‘lib yuring, – deya tilak bildirdi Shavkat Mirziyoyev.
Nuroniylar yurtimizda tarixiy xotira ulug‘langani, keksalarga katta hurmat-e’tibor ko‘rsatilayotganini aytib, duolar qilishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 19 fevraldagi qaroriga muvofiq, urush va mehnat faxriylariga munosib hurmat ko‘rsatilmoqda. Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga 10 ming AQSH dollari miqdorida, ushbu toifaga tenglashtirilgan shaxslarga 25 million so‘m, mehnat fronti qatnashchilariga 3 million so‘mdan bir martalik pul mukofotlari berilmoqda. Ko‘plab muhtaram nuroniylarga “Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” yubiley medallari topshirilmoqda.
Urush faxriylari va nogironlari uchun tibbiy va ijtimoiy xizmatlar, jumladan, patronaj xizmati ko‘rsatilmoqda. Ular o‘z xohishlariga ko‘ra sanatoriylarda davolanmoqda.
Tegishli vazirlik, idora va tashkilotlar, harbiy qismlar rahbarlari ishtirokida urush va mehnat faxriylari, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining oila a’zolarining holidan xabar olinib, yumushlariga yordamlashilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Аллею национальных героев в Парке Победы.
Этот мемориал, созданный по инициативе главы нашего государства, посвящен памяти военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, отдавших жизнь за защиту нашей страны в годы независимости.
С высоты комплекс предстает в форме полумесяца и двенадцати звезд, как на государственном флаге Узбекистана. Ребра звезд высотой около двух метров служат памятными плитами, на которых золотыми буквами выгравированы имена 196 героев. Рядом с ними установлены мониторы, на которых в фото- и видеоформате представлены материалы о жизни этих людей: их детство, мечты, служба, семьи. Здесь оживают не просто имена — перед нами предстает человеческая история каждого из них.
Полумесяц придает аллее форму компактного амфитеатра, из его верхней части струится вода — символ чистоты. Художественную концепцию завершает скульптурная композиция: в центре изображены родители, провожающие сына на военную службу. По бокам — фигуры представителей Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Верховного суда, органов прокуратуры, Службы государственной безопасности, Таможенного комитета и Национальной гвардии.
Президент встретился с семьями погибших военнослужащих.
— Каждый год мы приходим сюда, чтобы вспомнить потери Второй мировой войны. Теперь мы создали и этот мемориал — в память о павших в годы независимости. Это было благородное дело, ведь они тоже — наши национальные герои. Поэтому это место имеет особое значение. Это осмысление своей идентичности, это уважение к человеку, — отметил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства выразил глубокое уважение семьям защитников Родины.
— Эти отважные сыновья народа, не думая о себе, остались верны долгу и пожертвовали собой ради спокойствия людей. В том, что сегодня над нашей страной мирное небо, — их огромная заслуга. Их семьи и близкие должны знать: они всегда с нами, их имена в наших сердцах. Я склоняю голову перед родителями, супругами этих патриотов. Пусть их дети будут достойны своих героических отцов, — сказал Президент.
Отмечена необходимость проводить памятные мероприятия в районах, где родились национальные герои, рассказывать молодому поколению об их мужестве, писать произведения о подвигах, ставших примером самоотверженности.
Президент Шавкат Мирзиёев также навестил участников Второй мировой войны и трудового фронта. На встрече глава государства поздравил их с праздником.
— Прежде всего, поздравляю вас и в вашем лице всех наших уважаемых ветеранов с 80-летием Победы. От имени всего народа выражаю вам глубокую благодарность. Благодаря вашему героизму сегодняшнее поколение живет в мире и благополучии. Мы должны через вас донести ценность этого мира до молодежи. Вся ваша жизнь — для нас пример, каждое ваше слово — великая школа, источник мудрости. Дай Всевышний вам крепкого здоровья и долгих лет жизни, чтобы вы оставались нашей гордостью и духовной опорой, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Ветераны выразили признательность за внимание и уважение к исторической памяти, за проявляемую заботу о старшем поколении, прочитали дуа.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 февраля участникам войны и трудового фронта оказывается заслуженное уважение. Участникам и инвалидам Второй мировой войны выплачиваются единовременные денежные вознаграждения в размере 10 тысяч долларов США, приравненным к ним лицам — по 25 миллионов сумов, а участникам трудового фронта — по 3 миллиона сумов.
Многие ветераны также были награждены юбилейными медалями «80 лет Победы во Второй мировой войне».
Для участников и инвалидов войны организованы медицинские и социальные услуги, включая патронажный уход. По желанию они проходят лечение в санаториях.
С участием руководителей профильных министерств, ведомств, организаций и воинских частей осуществляется сопровождение ветеранов войны и труда, а также семей военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости. Им оказывается всесторонняя поддержка и помощь в бытовых вопросах.