20 noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida ichimlik suvi, qishloq xo‘jaligi va sog‘liqni saqlash sohalarida xalqaro moliya institutlari ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihalar ijrosi ko‘rib chiqildi.
So‘nggi yillarda xalqaro moliya institutlari ko‘magida amalga oshirilayotgan loyihalarning soni ham, ko‘lami ham kengayib bormoqda. Xususan, oxirgi yetti yilda shunday institutlar mablag‘lari hisobidan 16 milliard dollar o‘zlashtirildi. 103 ta loyiha ishga tushirildi.
Bularning natijasida 5 millionga yaqin aholining kundalik hayoti yaxshilanishiga ta’sir qilgan 9 mingta ijtimoiy va infratuzilma inshootlari qurildi va ta’mirlandi. 38 ta yangi yirik sanoat quvvati ishga tushirilib, 6,5 mingta yuqori daromadli ish o‘rni yaratildi.
Shu bilan birga, xorijiy investitsiyalar hisobiga, sohalarga yangi texnologiyalar, zamonaviy yondashuvlar ham kirib kelayapti.
Lekin, hamma tarmoqda ham natijadorlik birdek emas. Masalan, Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimida joriy yilda 238 million dollar xalqaro moliya institutlari mablag‘lari o‘zlashtirilishi kutilmoqda. Bu mo‘ljaldan ancha kam.
Umuman, so‘nggi yillarda sohaga 2,4 milliard dollar jalb qilinib, shundan 1,3 milliard dollari o‘zlashtirilgan. Lekin kechikkan loyihalar ham bor. Misol uchun, Andijon, Samarqand va Toshkent viloyatlarida agrologistika markazlari tashkil etish kechikmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligida 877 million dollarlik 11 ta loyiha mavjud. Ularning aksariyati amalga oshirilmoqda. Lekin nefrologiya va urologiya muassasalarini jihozlash, poytaxtimizning Yashnobod tumanida kattalar uchun ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi qurish, milliy referens laboratoriyasi tashkil qilish loyihalari bo‘yicha investitsiya o‘zlashtirish boshlanmagan.
“O‘zsuvta’minot” tarmog‘ida qiymati 2,1 milliard dollarlik 22 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Shundan 8 ta loyihaning o‘z vaqtida ishga tushmasligi ehtimoli bor.
Bu ko‘p hollarda loyiha guruhlari faoliyati bilan bog‘liq ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari loyihalar bajarilishida vazirlarning mas’uliyatini oshirish, har birini xalqaro ekspertlar ishtirokida muhokama qilib borish hamda mablag‘larni samarali ishlatish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mutasaddilar yil yakunigacha va 2024 yilda ishlarni jadallashtirib, kechikishlarni bartaraf etish, loyihalarni sifatli bajarib, natijasini ta’minlash bo‘yicha axborot berdi.

Рассмотрены проекты с участием международных финансовых институтов
20 ноября при Президенте Шавкате Мирзиёеве рассмотрен ход проектов, реализуемых с участием международных финансовых институтов в сфере питьевого водоснабжения, сельского хозяйства и здравоохранения.
В последние годы расширяется как количество, так и масштаб проектов, реализуемых при поддержке международных финансовых институтов. В частности, за последние семь лет было освоено 16 миллиардов долларов, запущено 103 новых проекта.
В результате построено и отремонтировано 9 тысяч объектов социальной сферы и инфраструктуры, что позволило улучшить повседневную жизнь около 5 миллионов человек. Запущено 38 новых крупных промышленных объектов и создано 6,5 тысячи высокооплачиваемых рабочих мест.
Вместе с тем за счет иностранных инвестиций в отрасли экономики приходят новые технологии и современные подходы.
Однако не во всех отраслях удается достичь высокой результативности. К примеру, в этом году в системе Министерства сельского хозяйства ожидается освоение 238 миллионов долларов средств международных финансовых институтов. Это намного меньше запланированного.
В целом за последние годы в сферу был привлечено 2,4 миллиарда долларов, из которых освоено 1,3 миллиарда. Имеются проекты, отстающие от графика. Например, задерживается проект создания агрологистических центров в Андижанской, Самаркандской и Ташкентской областях.
По линии Министерства здравоохранения запланировано 11 проектов на сумму 877 миллионов долларов. Большинство из них реализуется. Однако освоение инвестиций по проектам оснащения нефрологических и урологических учреждений, строительства многопрофильного медицинского центра для взрослых в Яшнабадском районе нашей столицы, создания национальной референс-лаборатории так и не началось.
В системе «Узсувтаминот» реализуются 22 проекта на сумму 2,1 миллиард долларов. Есть вероятность, что 8 проектов не будут запущены в срок.
На совещании указано, что в большинстве случаев это связано с деятельностью проектных групп.
Глава нашего государства дал указание повысить ответственность министров за реализацию проектов, вести постоянное обсуждение каждого проекта с участием международных экспертов, обеспечить эффективное использование средств.
Ответственные лица доложили о принимаемых мерах по ускорению работы, устранению задержек, качественной реализации проектов до конца этого года и в 2024 году.