Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 23 yanvar kuni ipoteka dasturi doirasida 2024 yilda amalga oshirilgan ishlar va 2025 yilgi rejalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
O‘tgan yili yurtimizda jami 40 million kvadrat metrdan ziyod bino-inshootlar qurilgan. Jumladan, 100 mingdan ziyod xonadonga ega 2 ming 44 ta ko‘p qavatli uylar bunyod etilgan.
Bu faqat ijtimoiy yoki qurilish masalasi emas, balki hududlar iqtisodiyotida yana bir drayver bo‘lmoqda. Xususan, mazkur uylarni barpo etishda va yondosh tarmoqlarda 350 ming odam ish bilan ta’minlangan. Mebel, elektrotexnika, to‘qimachilik, qurilish materiallari sohalarida qo‘shimcha 11 trillion so‘mlik bozor paydo bo‘lgan. Iqtisodiyotda 73 trillion so‘m mablag‘ aylanib, byudjetga 14 trillion so‘m tushgan.
Sohani rag‘batlantirish uchun 2024 yilda 59 ming odamga 17 trillion so‘m ipoteka krediti ajratilgan. Quruvchi va developerlarga aylanma mablag‘ uchun jami 3 trillion so‘m berilgan.
Imkoniyatlardan to‘la foydalanilsa, natijalar bundan-da yaxshi bo‘lardi. Lekin Qoraqalpog‘iston, Jizzax va Sirdaryoda ayrim loyihalar o‘z holiga tashlab qo‘yilgan. Ba’zi viloyatlarda auksionda sotib olingan o‘nlab yerlarda qurilish boshlanmagan. Aholi va infratuzilmadan uzoq joyda qurilgani uchun 781 ta xonadon sotilmagan.
Davlatimiz rahbari, ayniqsa, “Yangi O‘zbekiston” massivlaridagi ishlarning borishidan noroziligini bildirdi.
– “Yangi O‘zbekiston” massivlarini qurish bu – Prezident siyosati. Ular bilan hududlar obod bo‘ladi, madaniyat, ma’rifat, dunyoqarash o‘zgaradi, savdo va xizmatlar ko‘payadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois bu borada yangi tartib belgilandi. Endi “Yangi O‘zbekiston” massiviga ajratilgan yer bo‘yicha loyihalash 2 oydan oshmasligi, 3 oy ichida qurilish boshlanishi kerak. Bu talab buzilsa, yer qayta auksionga chiqariladi. Loyiha ko‘pi bilan o‘n besh kunda ekspertizadan o‘tkaziladi.
Bu yil ushbu massivlar infratuzilmasi uchun 1,2 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Qurilishda “eskrou” tizimi joriy qilinishi bilan, developerlarga hozirgidan pastroq stavkada 1 milliard dollar aylanma mablag‘ jalb etish imkoniyati paydo bo‘ladi. Muhimi, ularni moliyalashtirish uy qurish bilan birga boshlanadi va davom etadi. Fuqarolar esa qurilish boshidan ipoteka va subsidiya olish, uy bitmasdan ham boshqa odamga sotish imkoniga ega bo‘ladi.
Ishonchli developerlar uchun yana bir imkoniyat: imoratning 50 foizi qurilganda fuqarolar kredit va subsidiya olishi mumkin bo‘ladi. Ushbu tartib nafaqat imtiyozli, balki tijorat ipoteka kreditlari uchun ham tatbiq etiladi.
Quruvchi tashkilotlar qurilish boshlaganidan yakunlagunicha, lekin ko‘pi bilan 12 oy davomida yer solig‘i to‘lashdan ozod qilinadi. Ob’ekt muddatida topshirilmasa, developer yer solig‘ini 2 karra miqdorda to‘laydi.
“Yangi O‘zbekiston” massivi uchun ajratilgan yerning 10 foizi developerlarga tijorat binolari qurish uchun yagona lot sifatida savdoga chiqariladi. Uylarning 1-2-qavatida xususiy bog‘chalar ochish qo‘llab-quvvatlanib, mulk solig‘idan ham ozod etiladi.
Umuman, 2030 yilgacha 100 ta “Yangi O‘zbekiston” massivi qurilishi rejalashtirilgan. Buning uchun yerlar kamida 70 ming odam yashaydigan tuman markazi yoki shahar hududiga 1-2 kilometr masofadagi joydan ajratiladi. Bu massivlarning har birida 100 ming kvadrat metrli 2 mingta xonadon quriladi.
Ishlarni sifatli tashkillashtirish uchun zamonaviy menejerlardan iborat “O‘z uyim” kompaniyasi tuziladi. Ushbu kompaniya “Yangi O‘zbekiston” massivlariga yer tanlash, loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilishga mas’ul bo‘ladi.
Mutasaddilarga xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda, kelgusi besh yil uchun uy-joy siyosati strategiyasini ishlab chiqish topshirildi.
Qurilish sifati va nazorati masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi. Endi bu jarayonlar soddalashtirilishi qayd etildi.
Jumaladan, binokorlar “Shaffof qurilish” platformasi orqali tayyor loyihani idoralar bilan onlayn kelishadi. Inshootning loyihaga mosligini Qurilish sohasida nazorat qilish inspeksiyasi tekshiradi va bitganidan keyin xulosa beradi. Zarur hollarda, boshqa sohadagi mutaxassislarni jalb qiladi. Qurilish davomida zilzilaga bardoshlilikni sinovdan o‘tkazgan laboratoriyaning o‘zi oxirida qo‘shimcha haq olmay xulosa beradi. Binoni foydalanishga topshirishda hozirgi 7 ta idora o‘rniga faqat 2 ta – Qurilish inspeksiyasi va yong‘in xavfsizligining xulosasi yetarli bo‘ladi.
Ma’lumki, yaqinda Toshkent shahrini Bosh rejasi tasdiqlandi. Endi arxitektura-rejalashtirish topshirig‘i va qurilishga ruxsat berish jarayonini birlashtirib, bunga ketadigan vaqtni 2 karra qisqartirish zarurligi aytildi. Bu tizim kelgusi yildan boshqa viloyatlarda ham yo‘lga qo‘yiladi. Yer olishdan boshlab, binoni foydalanishga topshirishgacha bo‘lgan har bir bosqich ko‘rinib turadigan raqamli tizim yaratiladi.
Sohaga salohiyatli developerlarni jalb qilish maqsadida, bundan buyon ko‘p qavatli uy qurish uchun yerlar auksionda faqat QQS to‘lovchi yuridik shaxslarga sotiladi.
Bugungi kunda 15 mingga yaqin ko‘p qavatli uylarga tutash maydon mulkdorga biriktirilmagani sababli boshqaruv-servis kompaniyasi xizmat ko‘rsatadigan hududlar chegarasi ma’lum emas. Bunday joylarni aniq belgilab, kompaniyalarga biriktirish, daraxtlar ekib, atrof-muhitni asrash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Bu boradagi shartnomaviy munosabatlar va yashil hudud bo‘yicha me’yorlarni qonun bilan mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi.
Joriy yilda mamlakatimizda 120 ming xonadonli ko‘p qavatli uy qurilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Yangi Toshkentda 15 ming xonadon barpo qilish ko‘zda tutilgan. Bu uylarda “yashil” energiyadan foydalaniladi. Energiya barqarorligini ta’minlash uchun xususiy sheriklik asosida 100 megavatt soat sig‘imli elektr saqlash quvvati o‘rnatiladi.
Yangi Toshkentdagi uylarni isitish va sovutish markazlashgan “uch generatsiya” tizimi orqali bo‘ladi. Buning hisobiga yoz mavsumida elektr sarfi 4 karra qisqaradi. Barcha bino-inshootlarga yuqori energiya samaradorlik talablari joriy qilinadi. Transport, yoritish tizimlari va zaryadlash stansiyalari faqat “yashil” texnologiyalar asosida bo‘ladi.
Eski uylarni renovatsiya asosida yangilash masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Bunda yerdan foydalanish samaradorligi 4-5 karra oshadi, kommunikatsiya xarajati 2 karra kamayadi. Asosiysi, bu orqali shu hududdagi odamlarning dunyoqarashi o‘zgaradi, turmush tarzi tubdan yaxshilanadi, ish o‘rni ko‘payib, iqtisodiyot rivojlanadi.
Jizzax, Marg‘ilon, Qo‘qon, Shahrisabz, Qarshi shaharlari, Do‘stlik va poytaxt tumanlarida shunday ishlar boshlangan. Bu bosqichma-bosqich boshqa hududlarda ham amalga oshiriladi.
Bu yil uy-joy dasturlarini moliyalashtirishga byudjetdan 15 trillion 500 milliard so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Banklar tomonidan bunga qo‘shimcha 10 trillion so‘m, “Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” tomonidan 2,3 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Buning yordamida 70 mingta xonadonning ipoteka krediti orqali sotilishiga sharoit yaratiladi. Shundan 30 ming xonadon, boshlang‘ich badaliga byudjetdan subsidiya to‘langan holda, daromadi yuqori bo‘lmagan oilalarga beriladi.
Yig‘ilishda viloyat hokimlari “Yangi O‘zbekiston” massivlari qurilishi, ipoteka va renovatsiya loyihalari bo‘yicha axborot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 23 января состоялось видеоселекторное совещание, на котором были обсуждены итоги проделанной в 2024 году работы в рамках ипотечной программы, а также планы на 2025 год.
В прошлом году в нашей стране было построено более 40 миллионов квадратных метров различных зданий и сооружений. В частности, возведены 2 044 многоквартирных дома с более чем 100 тысячами квартир.
Жилищная сфера является не только социальным аспектом или вопросом строительства, но и одним из драйверов экономического развития регионов. В частности, при строительстве этих домов и в смежных отраслях было задействовано 350 тысяч человек. В секторах мебели, электротехники, текстиля и строительных материалов сформировался дополнительный рынок объемом 11 триллионов сумов. В экономику вовлечены 73 триллиона сумов, в бюджет поступило 14 триллионов сумов.
С целью стимулирования отрасли в 2024 году 59 тысяч человек получили ипотечные кредиты на общую сумму 17 триллионов сумов. Строителям и девелоперам было выделено в общей сложности 3 триллиона сумов оборотных средств.
Если бы все возможности использовались в полной мере, результаты были бы еще лучше. Однако в Республике Каракалпакстан, а также в Джизакской и Сырдарьинской областях некоторые проекты оказались незавершенными. В ряде областей на десятках земельных участков, приобретенных на аукционе, строительство так и не началось. Из-за удаленности от жилых кварталов и инфраструктуры 781 квартира осталась непроданной.
Глава государства выразил недовольство ходом работ, особенно в массивах «Янги Узбекистон».
– Строительство массивов “Янги Узбекистон” — это часть президентской политики. Благодаря им благоустраиваются регионы, повышаются культура и просвещенность жителей, меняется мировоззрение, растут торговля и сфера услуг, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим будет установлен новый порядок. Отныне проектирование массива «Янги Узбекистон» должно занимать не более двух месяцев, а строительство должно начаться в течение трех месяцев. При нарушении этого требования земля вновь выставляется на аукцион. Проектную экспертизу допускается проводить максимум за 15 дней.
В этом году на инфраструктуру таких массивов будет направлено 1,2 триллиона сумов.
С введением системы «эскроу» у девелоперов появится возможность привлечь до 1 миллиарда долларов оборотных средств под более низкую процентную ставку. Важно, что финансирование и строительство можно будет вести параллельно. Граждане же смогут получать ипотечный кредит и субсидию уже на начальном этапе строительства и при желании продать жилье еще до завершения объекта.
Для надежных девелоперов открывается еще одна возможность: как только будет построено 50 процентов жилого объекта, граждане смогут получить кредиты и субсидии. Этот порядок будет действовать не только для льготных, но и для коммерческих ипотечных кредитов.
Строительные организации освобождаются от уплаты земельного налога с момента начала и до окончания строительства, но не более чем на 12 месяцев. Если объект не будет сдан в срок, девелопер заплатит земельный налог в двойном размере.
Десять процентов земельного участка, выделенного под массив «Янги Узбекистон», будет выставляться на торги одним лотом для строительства коммерческих зданий. Кроме того, если на первых двух этажах жилых домов будут открыты частные детские сады, их деятельность будет поддерживаться за счет освобождения от имущественного налога.
В целом до 2030 года планируется возвести 100 массивов «Янги Узбекистон». Земельные участки для этого будут выделяться на расстоянии 1-2 километров от границ районных центров или городов, рассчитанных на проживание не менее 70 тысяч человек. В каждом таком массиве запланировано строительство 2 тысяч квартир общей площадью 100 тысяч квадратных метров.
Для качественной организации работ будет создана компания «Уз уйим» («Мой дом») с участием современных менеджеров. Она будет ответственна за выбор земельных участков, проектирование, строительство и дальнейшую эксплуатацию массивов «Янги Узбекистон».
Поставлена задача привлечь международных экспертов и разработать стратегию жилищной политики на ближайшие пять лет.
Особое внимание на совещании уделено вопросам качества и контроля в строительстве. Отмечено, что эти процессы будут упрощены.
В частности, строители смогут онлайн согласовывать готовые проекты с соответствующими ведомствами через платформу «Шаффоф қурилиш». Соответствие строящегося объекта проекту проверит Инспекция по контролю в сфере строительства, она же выдаст заключение после завершения строительства. При необходимости будут привлечены другие профильные специалисты. Лаборатория, которая проверяет сейсмоустойчивость в ходе строительства, по окончании работ предоставит итоговое заключение без дополнительной оплаты. Для ввода здания в эксплуатацию вместо текущих семи ведомств понадобятся лишь заключения строительной инспекции и службы пожарной безопасности.
Недавно был утвержден генеральный план города Ташкента. Теперь необходимо объединить этапы выдачи архитектурно-планировочного задания и разрешения на строительство, сократив время ожидания вдвое. С 2025 года эту систему внедрят и в других областях. На каждом этапе — от получения земли до ввода здания в эксплуатацию — будет доступен единый цифровой мониторинг.
Чтобы привлечь к отрасли более надежных девелоперов, отныне земельные участки для строительства многоквартирных домов на аукционе смогут приобретать только юридические лица, являющиеся плательщиками НДС.
Сегодня у 15 тысяч многоквартирных домов не оформлены прилегающие территории, поэтому границы участков, которые обслуживают управляющие и сервисные компании, не определены. Дано поручение четко обозначить такие участки, закрепить их за управляющими компаниями, заняться озеленением, защитой окружающей среды. Отмечена необходимость закрепить законом договорные отношения и нормативы по зеленым зонам.
В текущем году в стране планируется построить многоквартирное жилье на 120 тысяч квартир. Также в Новом Ташкенте предусматривается построить жилье на 15 тысяч квартир. Эти дома будут обеспечиваться «зеленой» энергией. Для надежного энергоснабжения частный сектор установит системы накопления электричества емкостью 100 мегаватт-часов.
В Новом Ташкенте обогрев и охлаждение домов будет осуществляться за счет централизованной тригенерации. Это позволит сократить потребление электроэнергии в летний период в четыре раза. Во всех зданиях и сооружениях будут внедряться требования к повышенной энергоэффективности. Транспортная и осветительная инфраструктура, а также зарядные станции будут исключительно «зелеными».
Была затронута и тема реновации старых домов. В результате такой программы эффективность использования земли вырастет в 4–5 раз, а затраты на коммуникации сократятся вдвое. Но главное — это меняет образ жизни жителей, кардинально улучшает условия проживания, способствует росту занятости и развитию экономики.
Такую работу уже начали в городах Джизаке, Маргилане, Коканде, Шахрисабзе, Карши, а также в Дустликском районе и в одном из столичных районов. Постепенно реновацию планируется распространить и на другие регионы.
В этом году на финансирование жилищных программ из бюджета планируется выделить 15,5 триллиона сумов. Банки дополнительно предоставят 10 триллионов сумов, а «Компания по рефинансированию ипотеки» — 2,3 триллиона сумов.
Это позволит продать 70 тысяч квартир по ипотеке, из которых 30 тысяч будут предназначены для семей с невысоким уровнем доходов; при этом им будет выплачиваться субсидия на первоначальный взнос из государственного бюджета.
В ходе совещания хокимы областей отчитались о ходе строительства массивов «Янги Узбекистон», выполнении ипотечных и реновационных проектов.