3 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг Ахборот-ресурс маркази негизида “Инсон ҳуқуқлари уйи”нинг расмий очилиш маросими бўлади. Янги маърифат маскани Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан бунёд этилди.
“Инсон ҳуқуқлари уйи” мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари бўйича фаолиятни кучайтиришни қўллаб-қувватлаш мақсадида яратилган ихтисослаштирилган платформа, яъни “инсон ҳуқуқлари маърифати майдони” ҳисобланади. Бу ерда, жумладан, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва миллий ҳужжатлар, илмий тадқиқотлар, шарҳлар ва таҳлилий ҳисоботларнинг замонавий кутубхонаси шакллантирилади.
Очилиш маросими Миллий марказ томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳамда Алишер Навоий номидаги Миллий кутубхона билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда. Тадбир 8 декабрь – Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун ва 10 декабрь – Инсон ҳуқуқлари халқаро куни доирасида ташкил этилмоқда.
Тақдимотга 100 нафар иштирокчи таклиф этилган. Хусусан, фаолияти инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ҳуқуқий нормаларни тарғиб қилиш билан боғлиқ бўлган халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналар раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, давлат органлари мутахассислари, етакчи экспертлар, илм-фан ва жамоат арбоблари ҳозир бўлиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, “Инсон ҳуқуқлари уйи”нинг очилиши тадбирини мамлакатимизнинг барча ҳудудлари марказларидаги кутубхоначилар онлайн кузатиб бориш имконига эга бўлади.

В Узбекистане откроется «Дом прав человека»
3 декабря на базе Информационно-ресурсного центра Национального центра Республики Узбекистан по правам человека состоится официальная церемония открытия «Дома прав человека». Новый центр просвещения создан по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
«Дом прав человека» — это специализированная площадка, созданная для поддержки усиления правозащитной деятельности в нашей стране, то есть сферы просвещения по правам человека. Здесь, среди прочего, будет сформирована современная библиотека международных и национальных правозащитных документов, научных исследований, комментариев и аналитических отчетов.
Церемония открытия организована Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан и Национальной библиотекой Узбекистана имени Алишера Навои. Мероприятие организовано в рамках двух знаменательных дат - 8 декабря – дня Конституции Республики Узбекистан и 10 декабря – Международного дня прав человека.
В презентации примут участие порядка 100 человек, в числе которых представители международных и региональных организаций, деятельность которых связана с защитой прав человека и продвижением правовых норм, главы дипломатических миссий, аккредитованных в Узбекистане, представители средств массовой информации, специалисты государственных органов, ведущие эксперты, ученые и общественные деятели.
Кроме того, специалисты библиотечно-ресурсных центров всех регионов Узбекистана в онлайн режиме смогут следить за церемонией открытия «Дома прав человека».