Joriy yil 5-dekabr kuni Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Senat aʼzolari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari doimiy komissiyalari raislari, ekspertlar, tegishli vazirlik va idoralar mutasaddilari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Majlisda “Voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasi tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirishlar kiritish haqida”gi Qonun muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasini yangicha yondashuvlar asosida takomillashtirish uchun O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi tuzilmasida Bolalar bilan ishlash boshqarmasi tashkil etildi. Bundan tashqari, mazkur Boshqarmaga ichki ishlar organlaridan voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha katta inspektor-psixologlar va inspektor-psixologlar lavozimlari shtati o‘tkazildi.
Shu bilan birga, yangi tashkil etilgan lavozimlar, shu jumladan inspektor-psixologlar va bolalar bilan ishlash bo‘yicha inspektor-psixologlar faoliyati transformatsiyasi jarayonida ularning vakolatlarini aniqlashtirish uchun qonunchilikka o‘zgartirish kiritishni taqozo etmoqda.
Ushbu Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Bolalar bilan ishlash boshqarmasi va uning hududiy bo‘linmalari xodimlarining maʼmuriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni, shu jumladan bolalarni tarbiyalash va ularga taʼlim berish bo‘yicha majburiyatlarni bajarmaganlik, jamoat joylarida tamaki yoki alkogol mahsulotini isteʼmol qilganlik, shuningdek voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilganlik bo‘yicha ishlarni ko‘rib chiqishga hamda jarima tariqasidagi maʼmuriy jazo choralarini qo‘llashga doir vakolatlarini mustahkamlovchi o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Ushbu Qonun O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi organlarining voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarliklar profilaktikasiga, bolalarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini himoya qilishga doir faoliyati samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, Qo‘mita majlisida “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini, chet el fuqarolarini hamda fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni yashash joyi va turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazish to‘g‘risida”gi Qonun ham muhokama qilindi
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 32-moddasida qonuniy asoslarda O‘zbekiston Respublikasi hududida bo‘lib turgan har kim mamlakat bo‘ylab erkin harakatlanish, turar va yashash joyini tanlash huquqiga egaligi, bundan qonunda belgilangan cheklovlar mustasno ekanligi belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 8-maydagi Farmonida yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning 32-moddasida belgilangan mamlakat bo‘ylab erkin harakatlanish, turar va yashash joyini tanlash huquqi to‘liq ro‘yobga chiqarilishini taʼminlash maqsadida “Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinishi lozim bo‘lgan shaxslar — O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari toifalarining ro‘yxati to‘g‘risida”gi Qonunni o‘z kuchini yo‘qotgan deb topish va shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishlari va turar joyi bo‘yicha xabardor qilishlari tartibini belgilovchi qonun loyihasini ishlab chiqilishi lozimligi belgilangan.
Shu bois Ichki ishlar vazirligi tomonidan tegishli qonun loyihasi ishlab chiqildi va Qonunchilik palatasi tomonidan qonun qabul qilindi.
Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishlari va turar joyi bo‘yicha xabardor qilishlari hamda ularni yashash va turar joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazish sohasidagi asosiy prinsiplar hamda tushunchalar belgilanmoqda.
Senatorlar taklif etilayotgan Qonun bilan fuqarolarning erkin harakatlanish va yashash joyini tanlash bo‘yicha huquqlari mustahkamlanib, u huquqni qo‘llash amaliyotida hamda fuqarolarning yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishi haqidagi murojaatlarni ko‘rib chiqishda ortiqcha byurokratik hamda korrupsiyaviy holatlarning oldi olinishiga xizmat qilishini taʼkidlab o‘tdi.

5 декабря текущего года состоялось заседание Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности, в котором приняли участие члены Сената, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, эксперты, ответственные работники соответствующих министерств и ведомств, а также представители средств массовой информации.
В ходе заседания обсуждался Закон «О внесении изменений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с совершенствованием системы профилактики правонарушений среди несовершеннолетних».
Отмечалось, что в соответствии с решением Президента Республики Узбекистан для совершенствования профилактики правонарушений среди несовершеннолетних на основе новых подходов в структуре Национальной гвардии Республики Узбекистан создано Управление по работе с детьми. Кроме того, в данное Управление из органов внутренних дел передан штат должностей старших инспекторов-психологов и инспекторов-психологов по вопросам несовершеннолетних.
Вместе с тем, создание новых должностей, в том числе должностей инспекторов-психологов и инспекторов-психологов по работе с детьми, требует внесения изменений в законодательство с целью уточнения их полномочий в процессе трансформации их деятельности.
Этим Законом в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности вносятся изменения, закрепляющие полномочия сотрудников Управления по работе с детьми Национальной гвардии Республики Узбекистан и его территориальных подразделений по рассмотрению дел об административных правонарушениях и применению административных взысканий в виде штрафа, в том числе дел о невыполнении обязанностей по воспитанию и обучению детей, употреблении табачной или алкогольной продукции в общественных местах, а также вовлечении несовершеннолетнего в антисоциальное поведение.
Данный Закон служит повышению эффективности деятельности органов Национальной гвардии Республики Узбекистан по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, а также защите прав, свобод и законных интересов детей.
Помимо этого, на заседании Комитета обсуждался и Закон «О регистрации по месту жительства и месту пребывания граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства».
Отмечалось, что в статье 32 Конституции Республики Узбекистан установлено, что каждый, кто на законных основаниях находится на территории Республики Узбекистан, имеет право на свободное передвижение по стране, выбор места пребывания и жительства, за исключением ограничений, установленных законом.
В Указе Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2023 года в целях обеспечения полной реализации права на свободное передвижение, выбор места жительства и проживания по стране, установленного статьей 32 Конституции в новой редакции, предусмотрено признание утратившим силу Закона «О перечне категорий лиц-граждан Республики Узбекистан, подлежащих регистрации по месту постоянного проживания в городе Ташкенте и Ташкентской области» и необходимость разработки в этой связи законопроекта, устанавливающего порядок регистрации по месту жительства и уведомления по месту жительства граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства.
Следовательно, соответствующий законопроект был разработан Министерством внутренних дел и принят Законодательной палатой.
Законом устанавливаются регистрации по месту жительства и уведомление по месту жительства граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства, основные принципы и понятия при их регистрации по месту жительства и пребывания.
Сенаторы отметили, что предлагаемым Законом закрепляются права граждан на свободное передвижение и выбор места жительства, он служит устранению излишней бюрократии и коррупционных явлений в правоприменительной практике и при рассмотрении обращений граждан о регистрации по месту жительства.