Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi Konvensiya (A/RES/61/106-sonli rezolusiya bilan) 2006 yil 13 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan inson huquqlari bo‘yicha xalqaro shartnoma hisoblanadi.
Nogironlar huquqlari bo‘yicha qo‘mita 18 mustaqil ekspertdan iborat organ bo‘lib, ishtirokchi–davlatlar tomonidan Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaning bajarilishini nazorat qiladi. Qo‘mita a’zolari hech qanday davlatning vakilligini namoyon qilmagan holda, o‘zlarining shaxsiy maqomida o‘z faoliyatlarini amalga oshiradilar.
Barcha ishtirokchi-davlatlar Qo‘mitaga Konvensiyada mustahkamlangan huquqlarning amalga oshirilishi yuzasidan muntazam hisobotlar taqdim etib boradilar. Ishtirokchi-davlatlar Konvensiyaga qo‘shilganidan keyin ikki yil o‘tgach, dastlabki hisobotlarni, so‘ngra har to‘rt yilda bir marta davriy hisobotlarni taqdim etishlari shart. Qo‘mita taqdim etilgan har bir hisobotni o‘rganib chiqib, ishtirokchi-davlatga “yakuniy mulohazalar” shaklida o‘z fikr va tavsiyalarini beradi.
Bundan tashqari, Qo‘mita quyidagi ikkita qo‘shimcha funksiyani amalga oshiradi:
Fakultativ protokolni ratifikatsiya qilgan ishtirokchi-davlat fuqarolaridan individual murojaatlarni qabul qilish va ko‘rib chiqish.
Konvensiyaning qo‘pol va muntazam ravishda buzilishining ishonchli dalillari aniqlangan taqdirda tekshiruvlar o‘tkazish.
Shuningdek, Qo‘mita tematik masalalar bo‘yicha umumiy sharhlar shaklida inson huquqlari qoidalarining mazmuni talqinini e’lon qilib boradi.
inson huquqlari qoidalarining mazmuni talqinini tematik masalalar bo‘yicha umumiy sharhlar shaklida e’lon qiladi.
Qo‘mita har yili Jenevada ikkita sessiyadan iborat majlis o‘tkazadi.
2021 yil dekabr' holatiga ko‘ra Konvensiyada 184 ta davlat ishtirok etmoqda.
2021 yil 7 iyunda “Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani (N'yu-York, 2006 yil 13 dekabr') ratifikasiya qilish haqida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga muvofiq ratifikasiya qilindi.
2023 yil iyul oyida “Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya” qoidalarining bajarilishi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining Dastlabki hisobotini Ko‘mitaga topshirildi.

Конвенция о правах инвалидов является международным договором в области прав человека, принятым Генеральной Ассамблеей ООН 13-го декабря 2006 г. (резолюция ГА A/RES/61/106). Она была открыта для подписания 30 марта 2007 г. и вступил в силу 3 мая 2008 г. после ее ратификации двадцатью государствами-участниками.
Комитет по правам инвалидов является наблюдающим органом, состоит из 18 независимых экспертов, за осуществлением Конвенции о правах инвалидов. Члены Комитета выступают в своем личном качестве, не представляя никакого государства.
Все государства-участники обязаны регулярно представлять в Комитет доклады об осуществлении прав, закрепленных в Конвенции. Первоначальный доклад государства предоставятся в течение двух лет после ратификации Конвенции, а затем – каждые четыре года. Комитет изучает каждый доклад и выносит свои замечания и общие рекомендации по докладу, которые направляет соответствующему государству-участнику.
Кроме того, Комитет выполняет две дополнительные функции:
Прием и рассмотрение индивидуальных обращений граждан государств-участников, ратифицировавших Факультативный протокол.
Проводить расследования в случае обнаружения достоверных доказательств грубых и систематических нарушений Конвенции.
Также Комитет публикует интерпретatsiи содержания положений о правах человека в виде общих комментариев по тематическим вопросам.
Комитет собирается в Женеве и обычно проводит две сессии в год.
По состоянию на декабрь 2021 года участниками Конвенции являются 184 государства.
7 июня 2021 года Конвенция ратифицирована в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О ратификации Конвенции о правах инвалидов (Нью-Йорк, 13 декабря 2006 года)».
В июле 2023 года в Комитет был представлен Первоначальный доклад Республики Узбекистан о реализatsiи положений «Конвенции о правах инвалидов».
| ЦИКЛ ДОКЛАДА | Сессия (год) | |||
| ТИП ДОКУМЕНТА | УСЛОВНОЕ ОБОЗНАЧЕНИЕ/НАЗВАНИЕ | Установленная дата | Дата представления доклада | СКАЧАТЬ |