O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 22-iyundagi Farmoni bilan tasdiqlangan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasida belgilangan vazifalarning 2025 birinchi yarim yilligida amalga oshirilishi yuzasidan monitoring natijalariga ko‘ra quyidagilar ma’lum qilinadi:
1. Inson huquqlari bo‘yicha Milliy strategiyani amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning 78 bandidan 69 bandi (88 %) to‘liq bajarildi, 2 band (3 %) nazoratdan yechildi, 7 bandni (9 %) amalga oshirish bo‘yicha ishlar davom etmoqda.
2. 2025-yil 1 yarim yillikda Milliy strategiya doirasida 9 ta qonun, 11 ta Prezident farmon va qarorlari hamda 9 ta Vazirlar Mahkamasining qarori qabul qilindi.
3. Yo‘l xaritasi”ning 4-bandi ijrosini ta’minlash doirasida 2025-yil o‘tgan davrida davlat organlari xodimlarining inson huquqlari, gender tenglik va qiynoqqa qarshi kurashish sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha o‘quv kurslari tashkil etildi. Jumladan:
Milliy markaz, Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi tomonidan 2025-yil 8-fevral kuni tasdiqlangan reja asosida “Qiynoqqa solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusidagi o‘quv kurslarini o‘tkazish belgilandi. Rejaga muvofiq 2025-yilda Jizzax (24–25-fevral), Sirdaryo (26–27-fevral), Navoiy (22–23-may) hamda Toshkent (3-4-iyul) viloyatlarida milliy va xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda “Qiynoqqa solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusida onlayn va oflayn formatda o‘quv kurslari tashkil etildi. Ushbu o‘quv kurslarida har bir hududdan sudyalar, ichki ishlar, prokuratura tizimidagi tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergovni amalga oshiruvchi organlar va jazoni ijro etish muassasalarining jami 274 nafar xodim ishtirok etdi.
- 2025-yil 28-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi binosida gibrid formatda uy-joyga bo‘lgan huquqni ta’minlash sohasida sud amaliyotini takomillashtirish, shu jumladan majburiy ko‘chirish bilan bog‘liq jihatlarga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Oliy sud bilan hamkorlikda BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘linmasi ko‘magida tashkil etilgan tadbirda 50 nafardan ortiq sudya, jumladan, Oliy sud, tuman va viloyat sudlari vakillari ishtirok etdi.
- 2025-yil 21-22-aprel kunlari Termiz shahri va 24-25-aprel kunlari Farg‘ona shahrida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va EXHTning O‘zbekistondagi loyihalari Koordinatorining “O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish milliy tizimining barqaror rivojlanishiga ko‘maklashish” qo‘shma loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti tibbiyot xodimlari va Respublika sud-tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazi sud-tibbiy ekspertlari uchun “Istanbul protokoliga muvofiq qiynoqlar va shafqatsiz muomalalarni sud-tibbiy hujjatlashtirish”mavzusida ikki kunlik trening o‘tkazildi.
- 2025-yilning 29-aprelidan – 2-mayigacha Toshkent shahrida “Inson huquqlariga rioya etish va uni himoya qilishning xalqaro standartlari: amaliyot va hisobot” mavzusida to‘rt kunlik o‘quv mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tdi. Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan inson huquqlarini ta’minlash sohasida faoliyat yuritayotgan davlat organlari va idoralari mutaxassislari uchun o‘quv kursi tashkil etildi.
O‘quv mashg‘ulotlarida O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini amalga oshirishda bevosita ishtirok etayotgan vazirlik va idoralar vakillari va huquqni muhofaza qiluvchi organlar mutaxassislaridan iborat 27 nafar tinglovchi ishtirok etdi.
4. “Yo‘l xaritasi”ning 6-bandini amalga oshirish hamda inson huquqlari sohasida ta’lim, axborot tarqatish, huquqiy madaniyatni oshirishda va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining “Inson huquqlari bo‘yicha axborot-kutubxona markazi — «Inson huquqlari uyi» muhim platforma vazifasini bajarmoqda.
Xususan, “Inson huquqlari uyi”da hozirgi kunga qadar jami 25 ta turli mavzulardagi tadbir o‘tkazildi. Ushbu tadbirlardan 5 tasi Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan yangi chop etilgan adabiyotlarning taqdimoti, 5 tasi kitoblar taqdim etish marosimi, 4 tasi inson huquqlariga oid o‘quv mashg‘uloti, 5 tasi turli mavzularga oid mahorat darsi, uchrashuv, davra suhbati va ma’naviy-ma’rifiy tadbirlardir.
2025-yil birinchi yarmida “Inson huquqlari uyi” tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida nashr etilgan inson huquqlariga oid adabiyotlarni 4 ta axborot-kutubxona markaziga, 2 ta oliy ta’lim muassasasiga hamda turli idora va tashkilotlarga jami 380 nomdagi 1414 nusxa inson huquqlariga oid adabiyot beg‘araz taqdim etildi.
Shuningdek, Milliy markaz tomonidan 8 ta konferensiya materiallari to‘plami va xalqaro hujjatlar to‘plamlari chop etildi.
5. Yo‘l xaritasi”ning 24-bandi ijrosini ta’minlash doirasida BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasi, BMT tizimidagi dasturlar, fondlar va ixtisoslashtirilgan muassasalari bilan hamkorlikni mustahkamlash maqsadida jami 3 ta tadbir tashkil etildi. Ushbu tadbirlarning barchasi BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasi bilan hamkorlikda o‘tkazildi. Ushbu tadbirlar 2 ta davra suhbati va 1 ta xalqaro jamoatchilik maslahatlashuvi shaklida o‘tkazildi.
Tadbirlarda 150 dan ortiq O‘zbekiston Respublikasi vazirlik va idoralari vakillari, BMT tizimiga kiruvchi turli dasturlar, fondlar va ixtisoslashtirilgan muassasalar, xalqaro nodavlat tashkilotlar, fuqarolik jamiyati vakillari, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan xorijiy davlatlar elchixonalari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakolatxonalari, shuningdek, inson huquqlari sohasida faoliyat yuritayotgan xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
6. O‘zbekistonda inson huquqlari holati, shu jumladan inson huquqlari bo‘yicha xalqaro hujjatlar bajarilishini monitoring qilishda jamoatchilik nazorati rolini oshirish maqsadida davlat organlari va nodavlat notijorat tashkilotlari hamkorligi muhim ahamiyat kasb etadi.
BMTning inson huquqlari bo‘yicha ustav organlari va shartnomaviy qo‘mitalari qarorlarining ijrosini ta’minlash yuzasidan doimiy monitoring amalga oshirib kelinmoqda. Jumladan:
· 2025-yil 12-13-may kunlari “2022-2026-yillarda O‘zbekiston Respublikasida Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha milliy harakatlar rejasi” belgilangan vazifaga muvofiq Buxoro viloyatidagi hududlarda yer uchastkalarini kompensatsiya evaziga jamiyat ehtiyojlari uchun olib qo‘yish tartibiga rioya qilish hamda aholining yetarli uy-joyga ega bo‘lish huquqi masalalari bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan jamoatchilik monitoringi o‘tkazildi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tashabbusi bilan tashkil etildi.
Tuzilgan ishchi guruh tomonidan “Yer uchastkalarini kompensatsiya evaziga jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi qonun ijrosi va fuqarolarga to‘lab berilgan kompensatsiyalarga oid tegishli hujjatlar o‘rganildi. Shuningdek, fuqarolarni majburiy ko‘chirishdan himoyalash va ularning munosib uy-joyga ega bo‘lish huquqini ta’minlash holatini o‘rganish maqsadida hududlarda monitoring ishlari olib borildi.
· 2025-yil 23-may kuni Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya qoidalarining bajarilishi yuzasidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi Oila va xotig qizlar qo‘mitasi hamkorligida Navoiy shahridagi “O‘zbekiston” va “Bunyodkor” mahallalarida aholi o‘rtasida oilada maishiy zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha xabardorlik darajasini o‘rganish maqsadida jamoatchilik monitoringi o‘tkazildi.
Ushbu so‘rovnoma o‘tkazilishidan maqsad O‘zbekistonda xotin-qizlar huquqlarining amalga oshirilishidagi muammolarni aniqlash, ularning odil sudlovdan foydalanish hamda xotin-qizlar huquqlarni himoya qilishda huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatining samaradorligi darajasini o‘rganishdir. So‘rovnomada qariyb 30 ga yaqin respondent ishtirok etib, turli masalalarga bag‘ishlangan 17 ta savoldan iborat anketalarni to‘ldirdi. Shuningdek, fuqarolarning ayni masalaga yondashuvi tahlil etildi hamda bu boradagi muammolarni bartaraf etish yuzasidan taklif va mulohazalari o‘rganildi.
7. Yo‘l xaritasi”ning 71-bandini amalga oshirish doirasida inson huquqlari bo‘yicha xalqaro tashkilotlar va ularning tuzilmalari bilan ikki tomonlama hamda ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish, ular bilan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum va bitimlar tuzish ishlari davom ettirildi.
2025-yil 21-22-iyun kunlari Turkiyaning Istanbul shahrida Islom hamkorlik tashkiloti (IHT) Tashqi ishlar vazirlari kengashining 51-sessiyasi bo‘ldi. Sessiya “Islom hamkorlik tashkiloti dunyo o‘zgarishi sharoitida” shiori ostida o‘tkazildi.
Tadbirda IHTga a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlari, IHT rahbariyati va tuzilmalari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot markazlari, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi. Sammit davomida IHT kun tartibidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi, Istanbul deklaratsiyasi qabul qilindi.
Sessiyaning asosiy natijalaridan biri 2025-2028-yillarga mo‘ljallangan muddatga IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasining to‘qqiz nafar yangi a’zosi saylovi o‘tkazilganidir. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston vakili uch yil muddatga IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasiga a’zo etib saylandi.

В первой половине 2025 года продолжена работа по выполнению задач Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, утверждённой указом Президента № ПФ-6012 от 22 июня 2020 года. Ниже представлена подробная информация о ключевых результатах, которые были достигнуты в ходе реализации Стратегии.
Из 78 пунктов, предусмотренных «Дорожной картой» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека, по 69 (88 %) задачи выполнены, 2 пункта (3 %) — сняты с контроля, продолжаются работы по реализации 7 пунктов (9 %).
- В первом полугодии 2025 года в рамках Национальной стратегии принято 9 законов, 11 указов и постановлений Президента, 9 постановлений Кабинета Министров.
- В рамках реализации пункта 4 «Дорожной карты» в 2025 году были организованы учебные курсы по повышению знаний и навыков сотрудников государственных органов в области прав человека, гендерного равенства и борьбы с пытками.
В частности, Национальным центром в сотрудничестве с Генеральной прокуратурой и Министерством внутренних дел с участием международных экспертов проведены учебные курсы в онлайн и офлайн-формате на тему «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт» в Джизакской (24–25 февраля), Сырдарьинской (26–27 февраля), Навоийской (22–23 мая) и Ташкентской (3–4 июля) областях.
Всего обучено 274 слушателей из числа сотрудников органов внутренних дел, прокуратуры, следствия, предварительного о следствия и учреждений исполнения наказаний.
- 28 февраля 2025 года в Верховном суде Республики Узбекистан в онлайн и офлайн-формате состоялся круглый стол, посвящённый вопросам совершенствования судебной практики в сфере обеспечения права на жилище, включая вопросы, связанные с принудительным выселением. Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Верховным судом при поддержке Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии. В работе круглого стола приняли участие более 50 судей, включая представителей Верховного суда, районных и областных судов Республики Узбекистан.
- 21–22 апреля 2025 года в г. Термез и 24–25 апреля 2025 года в г. Фергане в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане «Содействие устойчивому развитию национальной системы защиты прав человека в Узбекистане» для медицинских работников Департамента исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан и судебно-медицинских экспертов Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы были проведены двухдневные тренинги на тему "Судебно-медицинская документация пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом.»
- С 29 апреля по 2 мая 2025 года в г. Ташкенте проведены четырёхдневные учебные курсы на тему: «Международные стандарты соблюдения и защиты прав человека: практика и отчётность». Курсы были организованы Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека. Обучение было проведено с участием 27 представителей министерств и ведомств, а также сотрудников правоохранительных органов, ответственных за исполнение международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
- «Информационно-библиотечный центр по правам человека — Дом прав человека», созданный при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека, служит важной общественно-образовательной платформой, которая способствует укреплению правового образования, повышению правовой культуры в области прав человека, развитию международного сотрудничества и реализации пункта 6 «Дорожной карты».
В частности, на сегодняшний день в «Доме прав человека» проведено 25 мероприятий на различные темы.
Из них 5 мероприятий были презентациями новых изданий, опубликованных Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, 5 — церемониями передачи книг, 4 — учебными занятиями по правам человека, а также 5 мастер-классами, встречами, круглыми столами и духовно-просветительскими мероприятиями на различные темы.
В первой половине 2025 года Национальным центром в информационно-библиотечные центры нашей Республики, высшие учебные заведения, а также в различные государственные и другие организации на безвозмездной основе передано 1414 экземпляров литературы по правам человека.
Кроме того, Национальным центром по правам человека опубликовано 8 сборников материалов конференций и сборников международных документов.
- В рамках исполнения пункта 24 «Дорожной карты» для укрепления сотрудничества с УВКПЧ, программами, фондами и специализированными учреждениями системы ООН было организовано три совместных мероприятия: два круглых стола и одна международная общественная консультация.
В мероприятиях приняли участие более 150 человек, в том числе представители министерств и ведомств Республики Узбекистан, различных программ, фондов и специализированных учреждений системы ООН, международных неправительственных организаций, гражданского общества, дипломатических представительств иностранных государств, аккредитованных в Узбекистане, представительств международных и региональных организаций, а также зарубежных экспертов, работающих в сфере прав человека.
- В целях повышения роли общественного контроля за ситуацией с правами человека в Республике Узбекистан, в том числе за соблюдением обязательств по международным правозащитным инструментам, особое значение придаётся развитию и укреплению сотрудничества между государственными органами и негосударственными некоммерческими организациями.
В рамках данной деятельности осуществляется регулярный мониторинг исполнения решений уставных органов и договорных механизмов Организации Объединённых Наций по правам человека. В частности:
- в период с 12 по 13 мая 2025 года Национальным центром по правам человека был проведён общественный мониторинг исполнения «Национального плана действий по реализации положений Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах на 2022–2026 годы» в Бухарской области.
В ходе мониторинга были изучены вопросы соблюдения процедуры изъятия земельных участков для общественных нужд с предоставлением компенсации, а также меры по обеспечению права населения на достаточное жильё.
- В рамках реализации положений Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, 23 мая 2025 года Национальным центром по правам человека совместно с Комитетом по делам семьи и женщин в махаллях «Узбекистан» и «Бунёдкор» г. Навои проведён общественный мониторинг по изучению осведомлённости населения о случаях бытового насилия в семье.
Цель данного опроса — выявить проблемы в реализации прав женщин в Узбекистане, а также изучить доступность правосудия для женщин и эффективность деятельности правоохранительных органов по защите их прав. Опрос, в котором приняли участие около 30 респондентов, включал заполнение анкет из 17 вопросов по различным аспектам. В рамках исследования изучены предложения и замечания граждан, направленные на устранение существующих проблем.
- В рамках реализации пункта 71 «Дорожной карты» продолжена работа по дальнейшему развитию двустороннего и многостороннего сотрудничества с международными правозащитными организациями и их структурами, а также по заключению меморандумов и соглашений о сотрудничестве с указанными институтами.
Так, 21–22 июня 2025 года в г. Стамбул (Турецкая Республика) состоялась 51-я сессия Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС), прошедшая под девизом «ОИС в меняющемся мире».
В работе сессии приняли участие министры иностранных дел государств-членов Организации исламского сотрудничества (ОИС), руководители структур ОИС, а также представители международных организаций, исследовательских центров и дипломатических миссий.
В ходе заседаний были рассмотрены актуальные вопросы повестки дня ОИС, по итогам обсуждений принята Стамбульская декларация.
Одним из ключевых результатов сессии стало избрание девяти новых членов Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС.
По результатам голосования членом Комиссии на трёхлетний срок избран представитель Республики Узбекистан.