Sun’iy intellekt va huquq
2024-yil 18-oktyabr kuni Rossiya poytaxti Moskva shahrida shu mavzuda “Raqamli asrda huquq” turkumining XIII Xalqaro ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Videokonferensiya aloqa tarzida tashkil etilgan anjuman ishida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov ishtirok etdi va ma’ruza qildi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda axborot texnologiyalari jadal rivojlanib, iqtisodiyot va ijtimoiy hayotning barcha jabhalariga joriy etilmoqda. Agar joriy yil boshida mamlakatimizda raqamli xizmatlar hajmi 21 trillion so‘mdan oshgan bo‘lsa, yil oxiriga kelib bu ko‘rsatkich 43 trillion so‘mga yetishi kutilmoqda. IT-parklar rezidentlari soni 2 ming nafardan oshdi. Ushbu yo‘nalishda faoliyat yuritayotgan yosh mutaxassislar soni esa 32 ming nafarga yetdi.
Sog‘liqni saqlash, energetika, transport, ta’lim, qishloq va suv xo‘jaligi, qurilish kabi sohalarda raqamlashtirish loyihalari amalga oshirilmoqda. Biroq, shu bilan bir qatorda, sun’iy intellektdan foydalangan holda huquqbuzarlik holatlari qayd etilmoqda. Bu esa sohani tartibga solish uchun qonunchilik bazasini yaratishni taqozo etyapti.
Prezidentimizning 2021-yildagi “Sun’iy intellekt texnologiyalarini jadal joriy etish uchun shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori va “Sun’iy intellekt texnologiyalarini o‘rganish va joriy etish chora-tadbirlari dasturi” hamda bu borada ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha sinov loyihalar ro‘yxati tasdiqlandi. Shuningdek, davlatimiz rahbarining 2024-yil 14-oktyabrdagi qarori asosida Sun’iy intellekt texnologiyalarini 2030-yilga qadar rivojlantirish strategiyasi qabul qilindi.
A.Saidov o‘z chiqishida sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanishning yuqorida ko‘rsatilgan va boshqa huquqiy asoslari, bu boradagi O‘zbekiston tajribasiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, “sun’iy intellekt”, “kiber zo‘ravonlik” va “kiberbulling” tushunchalarini, raqamli tafovut, onlayn muhitda inson huquqlarini ta’minlash va kamsitmaslik, madaniy xilma-xillikni saqlash tamoyillarini qonunchilikda mustahkamlab qo‘yish hamda “insonning raqamli huquqlari” taxminiy ro‘yxatini belgilash bo‘yicha bir qator takliflarni ilgari surdi.
Anjuman davomida ishtirokchilar sun’iy intellektni rivojlantirish uchun qulay muhitni saqlash, internetda kontent yaratish uchun sun’iy intellektdan foydalanishning amaliy va huquqiy jihatlari, sun’iy intellektni o‘qitish uchun ma’lumotlarning foydalanish uchun ochiqligi va xavfsizligi, generativ sun’iy intellekt tug‘diradigan xavf va tahdidlar hamda boshqa masalalarni ham muhokama qildilar.
Konstruktiv ruhda o‘tgan anjuman yakunlari bo‘yicha sohani rivojlantirish va huquqiy tartibga solish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.

Искусственный интеллект и право
18 октября 2024 года в Москве прошла XIII Международной научно-практическая конференция «Право в цифровую эпоху».
В конференции, организованной в формате видеоконференцсвязи, приняли участие руководители ведомств и организаций, ведущие юристы, профессора, специалисты сферы из свыше 20 государств.
В работе конференции на тему «Искусственный интеллект и право» принял участие и выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов.
Необходимо отметить, что в Узбекистане наблюдается стремительное развитие информационных технологий, которые внедряются во все сферы экономики и социальной жизни. Если в начале этого года в нашей стране объем цифровых услуг превысил 21 трлн сумов, то к концу года ожидается, что он достигнет 43 трлн сумов. Число резидентов IT-парков свыше 2 тыс, а количество работающих в этой сфере молодых специалистов достигло 32 тыс. Реализуются проекты цифровизации в таких областях, как здравоохранение, энергетика, транспорт, образование, сельское и водное хозяйство, строительство и другие. Но, наряду с этим, наблюдаются случаи правонарушений с использованием искусственного интеллекта, что требует создания законодательной базы для регулирования данного направления.
В 2021 году принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию условий для ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта» и утверждена «Программа мер по изучению и внедрению технологий искусственного интеллекта, а также перечень пилотных проектов в приоритетных сферах». Также на основе Постановления главы нашего государства от 14 октября 2024 года принята Стратегия развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года.
В своем выступлении первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Саидов подробно остановился на этих и других правовых основах использования технологий искусственного интеллекта, опыте Узбекистана в данной сфере.
А. Саидов акцентировал внимание на разработке права искусственного интеллекта, так как в результате возрастания роли цифровых технологий стало формироваться цифровое право, как относительно самостоятельная отрасль современного права, активно развивается национальное законодательство в условиях цифровизации общества. А также выдвинул ряд предложений по закреплению в законодательстве понятия «искусственный интеллект», «кибернасилие» и «кибербулинг», цифрового разрыва, принципа обеспечения прав человека в онлайн среде и недопустимости дискриминации, принципа сохранения культурного разнообразия, а также определению примерного перечня «цифровых прав человека».
Участниками конференции также рассмотрены вопросы сохранения благоприятной среды для развития искусственного интеллекта, практические и юридические аспекты использования искусственного интеллекта для создания контента в сети Интернет, доступность и безопасность данных для обучения ИИ, риски и угрозы генеративного искусственного интеллекта и другие.
По итогам конференции, прошедшей в конструктивном духе, разработаны предложения по развитию и правовому регулированию сферы.