Prezident Shavkat Mirziyoyev 6 fevral kuni elektromobil ishlab chiqarishni kengaytirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda avtomobilsozlik bo‘yicha katta tajriba va infratuzilma bor. Bugungi kunda 8 ta zavodda o‘nlab turdagi avtomobillar, yo‘lovchi va yuk mashinalari, qishloq xo‘jaligi va maxsus texnikalar ishlab chiqarilmoqda. Yana 2 mingdan ziyod korxonada kooperatsiya asosida butlovchi va ehtiyot qismlar tayyorlanmoqda.
O‘tgan yili dekabrda bo‘lgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari elektromobillar hayotga tez kirib kelayotganini ta’kidlab, bu sohani o‘zlashtirish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Joriy yil yanvarda Xitoyga davlat tashrifi chog‘ida Prezidentimiz “BYD” kompaniyasining bosh qarorgohida bo‘ldi. Ushbu kompaniya bilan hamkorlikda Jizzax viloyatida gibrid va elektr avtomobillarni yig‘ish bo‘yicha loyiha boshlandi. Kompaniya rahbari bilan muzokara chog‘ida yaqin istiqbolda ishlab chiqarish quvvatini yiliga 500 ming donagacha yetkazish bo‘yicha fikr almashilgan edi.
Bu zamon talab qilayotgan yo‘nalish. So‘nggi uch yilda O‘zbekistonda elektromobillar sotuvi 10 barobar ko‘paygan. 2023 yilda import qilingan avtomobillarning 35 foizini elektromobil va gibridlar tashkil qilgan.
Shu bois mutasaddilarga bu yo‘nalishdagi marralarni kengroq olib, loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. “BYD” kompaniyasi hamkorlarini jalb qilib, elektromobillar uchun butlovchi qismlarni o‘zlashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Mazkur yangi tarmoqda raqobatbardosh bo‘lish uchun, eng avvalo, innovatsiya va ilg‘or texnologiyalar kerak. Shu bois Turin politexnika instituti, muhandislik markazlari, ilmiy institut va laboratoriyalarni o‘zaro bog‘laydigan yaxlit tizim yaratish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, bu soha rivojlanishi bilan mutaxassis va ishchilarga talab ortadi. Yaqin uch yilda bu talab 10 mingga yetishi mumkin. Shuning uchun malakali kadrlar tayyorlashni hozirdan boshlash kerakligi qayd etildi.
Elektromobillarni quvvatlash stansiyalarini rivojlantirish bo‘yicha dastur ishlab chiqilishi belgilandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 февраля ознакомился с презентацией о мерах по расширению производства электромобилей.
Наша страна имеет большой опыт и необходимую инфраструктуру автомобилестроения. Сегодня 8 заводов выпускают десятки типов автомобилей, пассажирского и грузового транспорта, сельскохозяйственной и специальной техники. Еще на более чем 2 тысяч предприятиях на основе кооперации производятся комплектующие и запасные части.
На совещании, состоявшемся в декабре прошлого года, глава нашего государства подчеркнул, что электромобили стремительно входят в нашу жизнь, и дал указания по освоению этой сферы. В ходе своего государственного визита в Китай в январе этого года Президент посетил штаб-квартиру компании «BYD». Совместно с этой компанией в Джизакской области запущен проект по сборке гибридных и электрических автомобилей. На встрече с главой этой компании состоялся обмен мнениями по доведению производственной мощности до 500 тысяч единиц в ближайшей перспективе.
О востребованности работы в данном направлении свидетельствуют тот факт, что за последние три года продажа электромобилей в Узбекистане выросла в 10 раз, в 2023 году 35 процентов импорта автомобилей составили электрические и гибридные автомобили.
В связи с этим ответственным лицам даны указания по расширению ранее определенных планов по электромобильной отрасли и ускорить реализацию проектов. Подчеркнута необходимость наладить с привлечением партнеров из «BYD» локализацию комплектующих частей для электромобилей.
Чтобы быть конкурентоспособными в этой новой отрасли, прежде всего, необходимы инновации и передовые технологии. Поэтому поставлена задача создания интегрированной системы, связывающей Туринский политехнический институт, инженерные центры, научные институты и лаборатории.
Также с развитием этой сферы будет увеличиваться спрос на специалистов и рабочих. В ближайшие три года эта потребность может достичь 10 тысяч человек. В связи с этим указано на необходимость уже сейчас начать подготовку квалифицированных кадров.