Joriy yilning 26-fevral kuni Oliy Majlis Senatining Yoshlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi majlisida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2023-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti eshitildi.
Unda senatorlar, vazirlik va idoralar masʼullari, ekspertlar, shuningdek mahalliy Kengashlarning tegishli doimiy komissiyalari aʼzolari hamda Yoshlar parlamenti vakillari ishtirok etdi.
Taʼkidlanganidek, Ombudsman nomiga 2023-yilda 18622 ta murojaat kelib tushgan. Ushbu murojaatlarning 6487 tasi yoki 40,7 foizi xotin-qizlardan, 9473 ta yoki 59,3 foizi erkaklardan kelgan.
Muhokamalar jarayonida senatorlar yoshlar va bolalar huquqlari hamda manfaatlari himoya qilinganiga alohida eʼtibor qaratdi.
Jumladan, Ombudsmanning tashkilotlarga qilgan murojaatlari natijasida 5 nafar talabaning oliy taʼlim muassasalarida taʼlim olishlari uchun 24 mln so‘mlik kontrakt pullari to‘lanishida, 3 nafar voyaga yetmagan bolalarning maktabga qabul qilinishida hamda 2 nafar maktab o‘qituvchilari dars yuklamasining tiklanishida, 2 nafar talabaga OTMga qarashli yotoqxonadan joy ajratilishida ko‘maklashilgan.
Shuningdek, 30 nafar fuqaroning tibbiy ko‘rikdan o‘tishida va 17 nafarining davolanishi uchun yo‘llanma berilishida, 1 nafarining “Saxovat” uyiga joylashtirilishida, 5 nafari nogironlik aravachasi hamda 2 nafari bilak protezi bilan taʼminlanishida, 2 nafariga nogironlik nafaqasi va 1 nafariga nogironlik guruhi belgilanishida yordam ko‘rsatilgan.
Bundan tashqari, 20 nafar fuqaroning “ayollar daftari”ga kiritilishida, 3 nafar xotin-qizga “himoya orderi” berilishida, 2 nafar fuqaroning yoshlar daftariga kiritilishida ko‘maklashilgan.
Muhokamalar davomida senatorlar tomonidan Ombudsmanning keyingi faoliyatlarida eʼtibor qaratilishi lozim bo‘lgan ayrim masalalar taʼkidlandi.
Jumladan, fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlikda xotin-qizlarning huquqlarini taʼminlash borasidagi saʼy-harakatlarni yana-da kuchaytirish, havoning ifloslantirilishi yuzasidan kelib tushayotgan murojaatlarni alohida nazoratga olish va taʼsirchan choralar ko‘rish, Ombudsmanga murojaat qilishning tez va qulay imkoniyatini beruvchi “mobil ilova”ni ishlab chiqish va yo‘lga qo‘yish kabi takliflar bildirildi.

26 февраля текущего года на заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам молодежи, культуры и спорта заслушан отчет Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2023 году.
В работе заседания приняли участие сенаторы, ответственные работники министерств и ведомств, эксперты, а также члены соответствующих постоянных комиссий местных Кенгашей и представители Молодежного парламента.
Отмечалось, что в 2023 году к Омбудсману поступило 18 622 обращения. Из них 6487 или 40,7 % поступило от женщин, а 9473 или 59,3 % – от мужчин.
В ходе обсуждений сенаторы уделили особое внимание защите прав и интересов молодежи и детей.
Так, в результате обращений Омбудсмана в организации оказана помощь 5 студентам в оплате контрактных денег в размере 24 млн сумов за обучение в высшем образовательном учреждении, в принятии в школу 3 несовершеннолетних детей, а также в восстановлении учебной нагрузки 2 школьным учителям, в выделении двум студентам места в общежитии вуза.
Также 30 гражданам оказана помощь в прохождении медосмотра, 17 – выдаче направления на лечение, одному гражданину – устройстве в дом-интернат «Саховат», 5 – обеспечении инвалидной коляской и 2 – обеспечении протезом для рук, еще двоим – установлении пособия по инвалидности, 1 – определении группы инвалидности.
Кроме того, 20 гражданам оказана помощь при включении в «женскую тетрадь», 3 – предоставлении «охранного ордера», 2 – включении в «молодежную тетрадь».
В ходе обсуждений сенаторы выделили некоторые вопросы, на которые следует обратить внимание в дальнейшую деятельность Омбудсмана.
В частности, выдвинут ряд предложений, такие как усиление мер по обеспечению прав женщин во взаимодействии с институтами гражданского общества, взятие на особый контроль обращений, связанных с загрязнением воздуха и принятие эффективных мер, разработка и запуск «мобильного приложения», которое обеспечило бы быстрый и простой способ обращения к Омбудсману.