O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayonning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
15 yanvar kuni Abu-Dabi shahridagi "Qasr ash-Shati" qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon tor doirada hamda rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokida muzokara o‘tkazdi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston Prezidenti BAA Prezidentiga tashrif bilan kelish taklifi va samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda "Abu-Dabi barqaror rivojlanish haftaligi" muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston – BAA do‘stlik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini, shu jumladan, siyosat, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, innovatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor sohalarni yanada rivojlantirishning muhim masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston va Amirliklar xalqlarini mushtarak tarixiy ildizlar, o‘xshash an’ana va qadriyatlar, muqaddas islom dini chambarchas bog‘lab turgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisining BAAga tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochayotgani – ular strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilayotgani qayd etildi.
So‘nggi yillarda tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni bir necha barobar oshdi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar soni ko‘paydi, vizasiz tartib joriy qilindi.
Tashrif doirasida BAAning yetakchi kompaniyalari bilan yangi, asosan yuqori texnologik tarmoqlarda loyihalar portfeli shakllantirildi.
Siyosiy aloqalarni yanada mustahkamlash maqsadida ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi muloqotni yanada rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Yetakchilar iqtisodiy hamkorlikning yangi modelini, jumladan, sun’iy intellekt, raqamlashtirish, "yashil" energetika, shaharsozlik va infratuzilma, turizm, xususiy biznes kabi 6 ta asosiy yo‘nalishni belgilab oldilar. Har bir ustuvor soha bo‘yicha alohida ishchi guruhlar tashkil etishga kelishildi.
Tomonlar 2025-2027 yillarni "O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning yangi davri" deb e’lon qilish taklifini qo‘llab-quvvatladilar.
Shu ma’noda, 2030 yilga qadar o‘zaro savdo hajmini 10 barobarga ko‘paytirish va investitsiya portfelini 50 milliard dollarga yetkazishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish asosiy vazifa etib belgilandi.
O‘zbekiston ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash va BAA kompaniyalarining yurtimizdagi investitsiyaviy faoliyatini kengaytirishdan manfaatdorligi qayd etildi.
Madaniy-gumanitar almashinuv ko‘lamini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari Muhammad bin Zoid nomidagi universitet bilan hamkorlikda yuqori malakali kadrlar tayyorlash va sun’iy intellekt sohasida ilmiy tadqiqotlar olib borish bo‘yicha qo‘shma dasturni ishga tushirishni taklif etdi.
Muzokaralar davomida bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga, shu jumladan, joriy yilda Samarqand shahrida o‘tkaziladigan "Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitiga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Yetakchilar xalqaro siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan ham fikr almashdilar.
Abu-Dabi shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari Prezidentlari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida quyidagi hujjatlar imzolandi:
– Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risida deklaratsiya;
– Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Moliyaviy-texnik hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Standartlashtirish, metrologiya va muvofiqlikni baholash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
–Investitsiyalar, sanoat va ilg‘or texnologiyalar, adliya, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi, foydali qazilmalar sohalarida hamkorlik qilish to‘g‘risida idoralararo bitimlar;
– Madaniyat sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma, Diplomatik akademiyalar o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim va boshqalar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Abu-Dabi shahriga tashrifi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ko‘p qirrali hamkorlik va ustuvor yo‘nalishlardagi amaliy sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston – BAA munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga olib chiqqan oliy darajadagi tarixiy muzokaralar yakunlari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Kuni kecha Birlashgan Arab Amirliklarining yetakchi kompaniya va xoldinglari rahbarlari bilan erishilgan kelishuvlar to‘liq amalga oshirilishi qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuvda o‘zaro savdo va investitsiyalar hajmini yanada oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Uy-joy va transport infratuzilmasi, energetika, tog‘-kon sanoati, shaharsozlik, raqamlashtirish va boshqa sohalarni rivojlantirish bo‘yicha kooperatsiya loyihalarini ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Sun’iy intellekt borasida, shu jumladan, soha mutaxassislarini tayyorlash bo‘yicha qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrifi doirasida Dubay shahrida BAA Vitse-prezidenti, Bosh vaziri Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum bilan muzokara oʻtkazdi.
Uchrashuvda boʻlib oʻtgan oliy darajadagi muzokaralar samarali boʻlgani hamda Oʻzbekiston – BAA munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga koʻtargani yuqori baholandi.
Davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish va boshqaruv kadrlarini tayyorlash kabi sohalarda faol muloqotlar va samarali hamkorlik olib borilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yuqori texnologiyalar, raqamlashtirish, infratuzilmani rivojlantirish va boshqa istiqbolli yoʻnalishlarda yangi loyihalarni ishlab chiqish hamda amalga oshirishga kelishib olindi.
BAAdagi sheriklar bilan Oʻzbekistonda sunʼiy intellekt sohasida yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdorlik bildirildi.
Dubayning ilgʻor yechimlarini shaharsozlik sohasiga, jumladan, Yangi Toshkentda zamonaviy infratuzilmani yaratish doirasida joriy etishga alohida eʼtibor qaratildi.
Tomonlar faol muloqotni davom ettirish va amaliy sheriklikning barcha yoʻnalishlarida keng koʻlamli hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Shu bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrifi yakunlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммада ибн Заида Аль Нахайяна посетил эту страну с официальным визитом.
15 января в резиденции «Каср аш-Шати» в городе Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Мухаммад ибн Заид Аль Нахайян провели переговоры в узком составе и с участием членов официальных делегаций.
В начале встречи Президент Узбекистана выразил искреннюю признательность Президенту ОАЭ за приглашение и радушный прием, а также поздравил с успешным проведением международной «Недели устойчивого развития Абу-Даби».
Главы государств обсудили ключевые вопросы дальнейшего углубления узбекско-эмиратских отношений дружбы и многопланового сотрудничества, в том числе в политической, торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, культурно-гуманитарной и других приоритетных сферах.
Подчеркнуто, что народы Узбекистана и Эмиратов прочно связывают глубокие исторические корни, общие ценности и традиции, священная религия ислам.
Визит лидера Узбекистана в ОАЭ открывает новую страницу в истории двусторонних отношений – они выходят на уровень стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечено, что за последние годы кратно выросли объемы товарооборота и инвестиций, количество совместных предприятий. Увеличилась частота прямых авиарейсов, введен безвизовый режим.
В рамках визита сформирован солидный портфель новых проектов с ведущими эмиратскими компаниями, главным образом в высокотехнологичных отраслях.
В целях укрепления политических контактов подчеркнута важность дальнейшего развития диалога между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Лидеры Узбекистана и ОАЭ также определили 6 ключевых направлений новой модели экономического сотрудничества в таких сферах, как искусственный интеллект, цифровизация, «зеленая» энергетика, градостроительство и инфраструктура, туризм, частный бизнес. Достигнута договоренность о создании отдельных рабочих групп по каждому приоритетному вектору взаимодействия.
Стороны поддержали предложение об объявлении 2025 – 2027 годов «Новой эпохой экономического партнерства между Узбекистаном и ОАЭ».
В данном контексте ключевой задачей обозначено принятие мер, нацеленных на увеличение к 2030 году объемов взаимной торговли в 10 раз и доведение портфеля инвестиций до 50 миллиардов долларов.
Выражена заинтересованность в дальнейшем укреплении связей между деловыми кругами двух стран и расширении инвестиционной деятельности эмиратских компаний в Узбекистане.
Отдельное внимание уделено вопросам культурно-гуманитарного обмена.
Глава нашего государства предложил запустить совместную программу подготовки высококвалифицированных кадров и проведения научных исследований в сфере искусственного интеллекта в сотрудничестве с Университетом имени Мухаммада ибн Заида.
В ходе переговоров обсуждена подготовка к предстоящим мероприятиям на высшем уровне, в том числе второму саммиту диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива», который состоится в этом году в городе Самарканде.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным аспектам международной политики.
По итогам состоявшихся переговоров между президентами Узбекистана и Объединенных Арабских Эмиратов в городе Абу-Даби были подписаны следующие документы:
– Декларация об установлении стратегического партнерства;
– межправительственное Соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций;
– межправительственное Соглашение о финансово-техническом сотрудничестве;
– Соглашение о сотрудничестве в области стандартизации, метрологии и оценки соответствия;
– межведомственные соглашения об инвестиционном сотрудничестве, взаимодействии в сфере промышленности и передовых технологий, юстиции, сельского хозяйства и продовольственной безопасности, в области полезных ископаемых;
– Протокол о сотрудничестве в области культуры, Соглашение о сотрудничестве между дипломатическими академиями и другие.
В рамках программы пребывания в городе Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с вице-президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мансуром ибн Заидом Аль Нахайяном.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего наращивания многопланового сотрудничества и практического взаимодействия в приоритетных направлениях.
С удовлетворением отмечены итоги состоявшихся исторических переговоров на высшем уровне, которые вывели узбекско-эмиратские отношения на уровень стратегического партнерства.
Выражена поддержка полномасштабной практической реализации достигнутых накануне договоренностей с главами ведущих эмиратских компаний и холдингов.
В ходе встречи особое внимание уделено вопросам дальнейшего увеличения объемов взаимной торговли и инвестиций. Отмечена важность продвижения проектов кооперации по развитию жилищной и транспортной инфраструктуры, энергетики, горнодобывающей промышленности, градостроительства, цифровизации и других.
В качестве перспективного направления обозначена реализация совместных проектов и программ в области искусственного интеллекта, в том числе по подготовке профильных специалистов.
В рамках официального визита в Объединенные Арабские Эмираты Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел в городе Дубае переговоры с вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ Шейхом Мухаммадом ибн Рашидом Аль Мактумом.
В ходе встречи дана высокая оценка плодотворным результатам состоявшихся переговоров на высшем уровне, по итогам которых узбекско-эмиратские отношения были выведены на уровень стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечены активные контакты и плодотворное взаимодействие в таких сферах, как повышение эффективности государственного управления и подготовка управленческих кадров.
Достигнута договоренность о разработке и реализации новых проектов в области высоких технологий, цифровизации, развития инфраструктуры и других перспективных направлениях.
Выражена заинтересованность в тесном сотрудничестве с эмиратскими партнерами в области искусственного интеллекта в Узбекистане.
Особое внимание уделено внедрению передовых решений Дубая в сферу градостроительства, в том числе в рамках создания современной инфраструктуры в Новом Ташкенте.
Стороны договорились продолжить активный диалог и наращивать полномасштабное сотрудничество по всем направлениям практического взаимодействия.
На этом официальный визит Президента Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты завершился.