O‘zbekiston va “BMT-Ayollar” tuzilmasi o‘rtasida hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, xususan, ushbu tashkilotning mamlakatimizdagi faoliyatini yana-da faollashtirish, gender tenglikni taʼminlash sohasidagi istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Keyingi yillarda gender tenglikka erishish, xotin-qizlar huquq va manfaatlarini taʼminlash, ularga teng imkoniyatlar yaratish borasida O‘zbekistonda tizimli ishlar amalga oshirilayotgani, bunda BMTning tavsiyalari muhim o‘rin tutayotgani alohida taʼkidlab o‘tildi.
O‘zbekiston Respublikasida gender tenglikka erishish strategiyasi “BMT-Ayollar” tuzilmasining butun dunyoda gender tenglikka erishish va ayollarning imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha 2022–2025 yillarga mo‘ljallangan strategik rejasiga hamohangligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Sima Sami Baxus BMT-Ayollar tashkiloti O‘zbekistonni mintaqadagi asosiy hamkor deb bilishi, mamlakatdagi keng ko‘lamli o‘zgarishlar hamda BRMni amalga oshirishda faol hamkorlik qilishga tayyor ekanligini qayd etdi. Tinchlik va xavfsizlikni taʼminlashda xotin-qizlarning ishtiroki masalalarida Toshkentning muhim roli eʼtiborga olinib, Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti doirasida O‘zbekiston bilan hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorlik bildirildi.
– O‘zbekiston gender tenglikni taʼminlashda erishgan sezilarli yutuqlarni hisobga olib, mamlakatingizni mintaqa davlatlari orasida gender masalalarini ishlab chiqishda bog‘lovchi rol o‘ynashi mumkin bo‘lgan ko‘prik sifatida ko‘ramiz – deya taʼkidladi Sima Sami Baxus.
Suhbat yakunida O‘zbekiston va “BMT-ayollar” tuzilmasi bilan amaliy loyihalarni tatbiq etgan holda hamkorlikni yana-da kuchaytirishga kelishib olindi.

Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи Танзила Нарбаева встретилась с директором структуры «ООН-женщины» Сима Сами Бахус.
Обсуждались такие вопросы, как укрепление сотрудничества между Узбекистаном и «ООН-Женщины», в частности, дальнейшая активизация деятельности этой организации в нашей стране, совместная реализация перспективных проектов в сфере обеспечения гендерного равенства.
Отмечалось, что в последние годы в Узбекистане проводится системная работа по достижению гендерного равенства, обеспечению прав и интересов женщин, созданию для них равных возможностей, и в этом рекомендации ООН играют важную роль.
Подчеркивалось, что Стратегия достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан созвучна со стратегическим планом Структуры «ООН-женщины» на 2022–2025 гг. по достижению гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин во всем мире.
Сима Сами Бахус отметила, что «ООН-женщины» рассматривает Узбекистан в качестве ключевого партнера в регионе и готова активно сотрудничать в широкомасштабных преобразованиях и реализации ЦУР в стране. Учитывая значимую роль Ташкента в вопросах участия женщин обеспечении мира и безопасности выражена заинтересованность в расширении сотрудничества с Узбекистаном в рамках Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии.
– С учетом значительного прогресса, которого достиг Узбекистан в обеспечении гендерного равенства, мы рассматриваем вашу страну в качестве моста, который мог бы сыграть связующую роль в разработке гендерных вопросов среди стран региона, – отметила Сима Сами Бахус.
По завершении беседы достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества Узбекистана с организацией «ООН-женщины» путем реализации практических проектов.