Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi O‘zbekiston parlamenti delegatsiyasi Parlamentlararo ittifoqning 148-Assableyasida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Shveysariyaning Jeneva shahrida bo‘lib turipti.
Tashrif doirasida Senat Raisi Tanzila Narbayeva BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, BMTning Jenevadagi bo‘limi bosh direktori Tatyana Valovaya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi samarali hamkorlikning turli yo‘nalishlari, jumladan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, gender tenglikni taʼminlash borasida qo‘shma dastur va loyihalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston bilan BMT o‘rtasidagi hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilib, 140 ga yaqin dastur va loyihalar amalga oshirilayotgani alohida qayd etildi.
T. Valovaya O‘zbekistonning BRMni amalga oshirish borasidagi saʼy-harakatlarini yuqori baholadi. O‘zbekistonda o‘tkaziladigan Osiyo xotin-qizlar forumi doirasida “2030 yildan keyin barqaror rivojlanish strategiyasi” mavzusida yordamchi tadbir tashkil etish imkoniyati haqida o‘z fikrini bildirdi. Uning bildirishicha, Samarqand forumi ayol deputatlar uchun 17 maqsadni 2030-yildan keyin ham amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro fikr almashish va tavsiyalar ishlab chiqish uchun o‘ziga xos platforma bo‘lib xizmat qiladi.

Парламентская делегация Узбекистана во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой находится в Женеве, Швейцария, с практическим визитом для участия в 148-й Ассамблее Межпарламентского союза.
В рамках визита Председатель Сената Танзила Нарбаева провела встречу с заместителем Генерального секретаря ООН, генеральным директором Отделения ООН в Женеве Татьяной Валовой.
Обсуждены различные направления эффективного сотрудничества между Узбекистаном и ООН, в том числе вопросы расширения совместных программ и проектов по достижению Целей устойчивого развития и обеспечению гендерного равенства.
Отдельно отмечалось, что сотрудничество между Узбекистаном и ООН вышло на качественно новый уровень, реализуется около 140 программ и проектов.
Т. Валовая высоко оценила усилия Узбекистана по реализации ЦУР и отметила, что возможно организовать дополнительное мероприятие на тему "Стратегия устойчивого развития после 2030 года".
По ее мнению, Самаркандский форум служит своеобразной платформой для женщин-депутатов для обмена мнениями и выработки рекомендаций по реализации 17 целей и после 2030 года.
На встрече также состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения прав и свобод человека, гендерного равенства, расширения прав и возможностей женщин.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении системного диалога, укреплении сотрудничества путем расширения совместных проектов.