O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-yanvar kuni Shenchjen shahrida Guandun muzofoti partiya qo‘mitasi kotibi Xuan Kunmin bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Guandun – Xitoyning eng rivojlangan hududlaridan bo‘lib, mamlakat yalpi ichki mahsulotining qariyb 10 foizini shakllantiradi va bu ko‘rsatkich bo‘yicha yetakchilik qiladi. Muzofot O‘zbekiston hududlarining eng yirik iqtisodiy sherigidir.
Uchrashuvda muzofot bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni, eng avvalo, yuqori texnologik tarmoqlarda kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Kuni kecha XXR Raisi Si Szinpin bilan sermahsul muzokaralar o‘tkazilgani, ular doirasida hududlararo aloqalarni yanada kengaytirish masalasi qo‘llab-quvvatlangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, shu jumladan Guandunning yetakchi kompaniyalari uchun mamlakatimiz hududlarida ixtisoslashtirilgan yuqori texnologik parklar tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kecha bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvda tashkil etilishi kelishib olingan O‘zbekiston va Xitoy hududlari kengashi faoliyatida Guandun muhim o‘rni tutishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston muzofot hududida joylashgan “Huawei”, “BYD”, “ZTE” va boshqa ilg‘or kompaniyalar bilan hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligi qayd etildi.
Gumanitar aloqalar va ishbilarmonlik almashinuvlarini faollashtirish maqsadida IT ta’lim sohasida hamkorlik qilish va to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 января провел в городе Шэньчжэне встречу с секретарем партийного комитета провинции Гуандун Хуаном Куньмином.
Гуандун – одна из самых развитых провинций Китая, формирующая порядка 10 процентов ВВП страны и лидирующая по данному показателю в КНР. Провинция является также крупнейшим экономическим партнером регионов Узбекистана.
В ходе встречи были рассмотрены практические аспекты расширения взаимовыгодного сотрудничества с провинцией, в первую очередь в высокотехнологичных отраслях.
С удовлетворением отмечены прошедшие накануне плодотворные переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, в рамках которых было поддержано дальнейшее расширение межрегиональных контактов.
Особое внимание уделено вопросам углубления промышленной кооперации, в том числе путем создания в регионах нашей страны специализированных высокотехнологичных парков для ведущих гуандунских компаний.
В данном контексте отмечена важная роль провинции Гуандун в деятельности Совета регионов Узбекистана и Китая, договоренность о создании которого была достигнута в ходе состоявшейся накануне встречи на высшем уровне.
Подчеркнута заинтересованность в наращивании взаимодействия с расположенными в провинции флагманскими компаниями, такими как «Huawei», «BYD», «ZTE» и другими.
С целью активизации гуманитарных связей и деловых обменов рассмотрены вопросы сотрудничества в области IT-образования и запуска прямых авиарейсов.