O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-noyabr kuni navbatdan tashqari arab-islom sammitida nutq so‘zladi.
Saudiya Arabistoni raisligida o‘tgan tadbirda Yaqin Sharq, Markaziy va Janubiy Osiyo, Afrika qit’asining yetakchi mamlakatlarining davlat va hukumat rahbarlari ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, xalqaro hamjamiyatning G‘azo va Livandagi keskinlikni kamaytirish, yuzaga kelayotgan vaziyatni tez fursatda siyosiy yo‘l bilan hal etishga qaratilgan sa’y-harakatlarini birlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari global siyosat kun tartibidagi eng o‘tkir va og‘riqli masala – Falastin muammosiga bag‘ishlangan sammitni tashkil etgani uchun Ikki muqaddas masjid xodimi, Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon bin Abdulaziz Ol Saud hamda Valiahd Muhammad bin Salmon Ol Saudga alohida minnatdorlik bildirdi.
2023-yili Ar-Riyod shahridagi yig‘ilishdan keyin o‘tgan vaqt mobaynida ushbu urush ko‘lami yanada kengayib, Livan hududini ham qamrab olgani afsus bilan qayd etildi.
Prezidentimiz Falastin-Isroil muammosini tinchlik va diplomatiya yo‘li bilan hal etishga qaratilgan barcha amaliy tashabbuslarni to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Bugungi sammitda global va mintaqa darajasida samarali mexanizmlar va aniq yechimlar ishlab chiqilib, hayotga joriy etilishiga ishonch bildirildi.
Harbiy harakatlarni zudlik bilan to‘xtatish, xavfsiz gumanitar yo‘laklarni ta’minlash va tinchlik muzokaralarini boshlash masalalari Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Xavfsizlik Kengashining doimiy e’tibor markazida turishi zarurligi qayd etildi.
Qadimiy va boy tarixga ega falastin xalqi 1967-yildagi chegaralar doirasida, poytaxti Sharqiy Quddus bo‘lgan mustaqil va ozod davlatini tuzishga to‘la haqli ekani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Saudiya Arabistoni tashabbusi bilan tashkil etilgan Ikki davlat yechimi uchun global alyans faoliyati qo‘llab-quvvatlandi.
Bundan tashqari, Falastin va Livan hududidagi gumanitar inqirozning oldini olish maqsadida yetakchi davlatlar va xalqaro tashkilotlar tomonidan, shu jumladan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Maxsus agentligi doirasida yordam ko‘lamini kengaytirish taklif etildi.
Davlatimiz rahbari urushda jabrlangan falastinlik bolalar va ayollarni O‘zbekiston shifoxonalarida beg‘araz davolashga tayyor ekanini ta’kidladi.
Falastin xalqiga amaliy yordam ko‘rsatish masalalarini kelgusi yili Samarqandda o‘tadigan “Ko‘rfaz arab davlatlari – Markaziy Osiyo” sammitida ham muhokama qilish niyati bildirildi.
Prezidentimiz muqaddas Al-Aqso masjidi, Quddusdagi boshqa noyob tarixiy-madaniy yodgorliklarning daxlsizligini ta’minlash hamda ularni beshikast saqlab qolish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari mazkur uchrashuv Yaqin Sharq muammosini hal etishda katta qadam bo‘lishiga umid bildirdi.
Muhokamalardan so‘ng tomonlar mojaroning siyosiy-diplomatik yechimini jadal izlashga sodiqligini tasdiqlovchi qo‘shma rezolyutsiya qabul qilindi.

11 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил на внеочередном арабо-исламском саммите.
В мероприятии, которое прошло под председательством саудовской стороны, приняли участие главы государств и правительств ведущих стран Ближнего Востока, Центральной и Южной Азии, африканского континента.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены вопросы объединения усилий международного сообщества, направленных на деэскалацию обстановки в секторе Газа и Ливане, скорейшее политическое урегулирование складывающейся ситуации.
Глава нашего государства выразил особую признательность служителю Двух Святынь, Королю Саудовской Аравии Салману бин Абдулазизу Аль Сауду и Наследному принцу Мухаммаду бин Салману Аль Сауду за организацию саммита, посвященного палестинской проблеме – самому острому и сложному вопросу глобальной повестки.
С сожалением отмечено, что за период после заседания в Эр-Рияде в 2023 году эта война расширила свои масштабы, охватив территорию Ливана.
Глава нашего государства всецело поддержал практические инициативы, направленные на решение палестино-израильского конфликта мирным и дипломатическим путем.
Выражена надежда, что в ходе нынешнего саммита будут разработаны и реализованы эффективные механизмы и конкретные решения на глобальном и региональном уровнях.
Подчеркнуто, что вопросы незамедлительного прекращения военных действий, обеспечения безопасных гуманитарных коридоров и начала мирных переговоров должны находиться в центре постоянного внимания Организации Объединенных Наций и Совета безопасности.
Отмечено, что палестинский народ, имеющий древнюю и богатую историю, обладает полным правом на создание независимого и свободного государства со столицей в Восточном Иерусалиме в рамках границ 1967 года.
В данном контексте выражена поддержка деятельности Глобального альянса за решение проблемы двух государств, созданного по инициативе Саудовской Аравии.
Кроме того, в целях предотвращения гуманитарного кризиса на территории Палестины и Ливана, предложено расширить масштабы помощи со стороны ведущих государств и международных организаций, в том числе за счет поддержки деятельности Специального агентства и других институтов Организации Объединенных Наций.
Глава нашего государства выразил готовность предоставить пострадавшим от войны палестинским детям и женщинам безвозмездное лечение в клиниках Узбекистана.
Также высказано намерение обсудить вопросы оказания практической помощи народу Палестины на саммите «Арабские государства Персидского залива – Центральная Азия» в следующем году в Самарканде.
Особое внимание глава нашего государства уделил вопросам обеспечения неприкосновенности и бережного сохранения священной мечети Аль-Акса, других уникальных историко-культурных памятников Иерусалима.
В завершение выражена надежда, что нынешняя встреча станет большим практическим шагом в урегулировании ситуации на Ближнем Востоке.
По итогам саммита принята совместная резолюция, в которой закреплена приверженность сторон скорейшему поиску политико-дипломатического решения конфликта.