Davlatimiz rahbarining 2022-yil 16-noyabrdagi qaroriga muvofiq, kibersport turlari ommalashtirilmoqda. Jumladan, Jizzax shahrida sobiq tennis korti binosi o‘rnida kibersport arenasi tashkil etildi. 1 ming 200 tomoshabinga mo‘ljallangan asosiy zal zamonaviy holatga keltirildi. Shuningdek, bu yerda 12 ta o‘quv va mashg‘ulot xonalari, majlislar zali, 35 o‘rinli yotoqxona hamda kafeteriy mavjud.
Arena universal bo‘lib, boks, kurash, basketbol, stol tennisi, shaxmat, shashka bo‘yicha xalqaro musobaqalarni, “Besh tashabbus” tadbirlarini ham o‘tkazish mumkin. Majmua tarkibidagi IT akademiyasida yoshlarga kompyuter savodxonligi, xorijiy tillar, grafik dizayn, dasturlash, robototexnika va boshqa yo‘nalishlar o‘qitiladi. Bu sohada mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” tizimini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu yerda kibersport, shaxmat, “Zakovat” intellektual o‘yinlari, basketbol musobaqalarini kuzatdi, yoshlar bilan muloqot qildi.
- Bugun Jizzaxning ko‘p joylarida bo‘ldik, yangi loyihalarni boshladik. Albatta, viloyatning iqtisodiyoti, bunyodkorlik ko‘lami avvalgidan ancha yuqori. Lekin eng muhim yutuq - yoshlarimizning harakati, niyati, o‘ziga ishonchi. Biz belgilab olgan Strategiyani, katta marralarni shunday yoshlar bilan amalga oshiramiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tashrif davomida mutasaddilar arena faoliyatiga doir rejalar xususida so‘zlab berdi. Xususan, jahon chempionatlarida ishtirok etish uchun turli darajadagi turnirlar g‘oliblari bilan do‘stlik musobaqalari o‘tkaziladi.
Har bir yo‘nalish bo‘yicha iqtidorli yoshlarni aniqlab, ularni professional sportga yo‘naltirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с молодежью в Киберспортивной арене, открывшейся в городе Джизаке.
Согласно постановлению главы государства от 16 ноября 2022 года осуществляется популяризация киберспорта. В частности, в городе Джизаке на месте бывшего теннисного корта была создана киберспортивная арена. Современно оснащен главный зал, рассчитанный на 1,2 тысячи зрителей. Кроме того, здесь имеются 12 учебных и тренировочных помещений, конференц-зал, общежитие на 35 мест и кафетерий.
На арене, имеющей универсальное назначение, также можно проводить международные соревнования по боксу, борьбе, баскетболу, настольному теннису, шахматам и шашкам, а также мероприятия в рамках "Пяти инициатив". В состав комплекса входит IT-академия, где молодежь обучается компьютерным навыкам, иностранным языкам, графическому дизайну, роботототехнике и другим направлениям. Планируется реализация системы "Наследники Мухаммада аль-Хорезми" для подготовки специалистов в этой области.
Глава государства понаблюдал за соревнованиями по киберспорту, шахматам, интеллектуальной игре "Заковат", баскетболу, пообщался с молодежью.
- Сегодня мы побывали во многих местах Джизака, начали новые проекты. Конечно, экономика региона, масштаб строительства значительно выросли. Но главное достижение — это стремление нашей молодежи, их активность и уверенность в себе. Именно с такой молодежью мы реализуем нашу Стратегию и большие цели, которые мы поставили перед собой, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Во время посещения ответственные лица рассказали о планах деятельности арены. В частности, будут проводиться турниры дружбы с победителями различных соревнований для участия в мировых чемпионатах.
Даны указания по выявлению талантливой молодежи по каждому направлению и содействию им в переходе в профессиональный спорт.