O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayonning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan Abu-Dabi shahrida bo‘lib turibdi.
14 yanvar kuni davlatimiz rahbari "Abu-Dabi barqaror rivojlanish haftaligi" xalqaro sammitining ochilishi hamda barqaror rivojlanish sohasida Shayx Zoid nomidagi mukofotni topshirish marosimida ishtirok etdi.
Abu-Dabi barqaror rivojlanish haftaligi – bu 2008 yilda BAA hukumati va "Masdar" kompaniyasi tomonidan barqaror rivojlanish sohasidagi global muammolarni hal etish uchun tashkil etilgan xalqaro platformadir. Forumning maqsadi jahonda barqaror taraqqiyotni jadallashtirish, iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik rivojlanishga ko‘maklashish, oziq-ovqat va suv xavfsizligini ta’minlash, energiya tejamkorligi va karbonsizlantirishni ilgari surishdan iborat.
Bu galgi sammit kun tartibiga "yashil" iqtisodiyot sohasida barqaror taraqqiyotni ta’minlash, innovatsiyalar va yangi texnologiyalarni joriy etish, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalari kiritilgan.
Forum doirasida Amirliklar asoschisi – marhum Shayx Zoid Ol Nahayon nomi bilan ataluvchi barqaror rivojlanish sohasidagi yutuqlar uchun mukofot bilan taqdirlash marosimi ham o‘tkazildi. Bu galgi mukofotning "Global o‘rta maktablar" nominatsiyasida Toshkent shahridagi Prezident maktabi g‘olib deb topildi.
Mukofotni Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon topshirdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev maktab vakillari bilan uchrashib, ularni g‘alaba bilan qizg‘in tabrikladi.
Davlatimiz rahbari “Abu-Dabi barqaror rivojlanish haftaligi” sammitida nutq so‘zladi.
Sammitda Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev, Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni, Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim, Finlyandiya Respublikasi Bosh vaziri Petteri Orpo hamda qator boshqa mamlakatlarning davlat va hukumatlari, xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlari rahbarlari ishtirok etdi.
Forumning kun tartibiga muvofiq, barqaror taraqqiyotni ta’minlash, innovatsiyalar, “yashil” iqtisodiyot va mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida bugungi kunda energetika manbalarini diversifikatsiya qilish, ulardagi uglevodorod ulushini keskin kamaytirish – iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, barqaror rivojlanish va global xavfsizlikni ta’minlashning asosiy sharti ekanini ta’kidladi.
Yangi O‘zbekistonning strategik maqsadi – ekologik barqarorlikni ta’minlash, iqtisodiy o‘sishning resurslar tejamkorligiga asoslangan “yashil” rivojlanish modeliga o‘tishdir.
– Shu bois 2025 yilni O‘zbekistonda “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qildik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston Prezidenti yurtimizda Kam uglerodli rivojlanish bo‘yicha uzoq muddatli strategiya va “yashil” moliyalashtirish milliy dasturi ishlab chiqilgani, investitsiya loyihalarida “yashil” komponentlar kelgusi besh yilda 50 foizgacha ko‘paytirilishini qayd etdi.
Issiqxona gazlarini monitoring qilish va emissiya uchun kvotalar savdosi bo‘yicha milliy tizimlarni joriy etish ishlari davom etmoqda. 2030 yilga kelib issiqxona gazlari chiqarilishini 35 foizga qisqartirish va bu majburiyatni bosqichma-bosqich oshirib borish reja qilingan.
“Yashil makon” dasturi doirasida shaharlar hududlarining kamida 30 foizi ko‘kalamzor maydonlarga aylantiriladi. Qishloq xo‘jaligida suv tejovchi texnologiyalarni 100 foiz tatbiq etish tizimli choralari ko‘rilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev tez sur’atlarda o‘sib borayotgan iqtisodiyotimizning energetikaga bo‘lgan talabini to‘liq qondirish uchun “yashil” quvvatlar jadal rivojlantirilayotganiga e’tibor qaratdi.
– O‘tgan 5 yilda energetika sohasiga qariyb 20 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb qilindi va 9,6 gigavatt zamonaviy energiya quvvatlari ishga tushirildi. Jumladan, 3,5 gigavattli 14 ta quyosh, shamol elektr stansiyalari va 300 megavattli 2 ta saqlash tizimlari ishga tushirildi, – dedi davlatimiz rahbari.
Hozirda xorijiy hamkorlar bilan qiymati 26 milliard dollardan ziyod va umumiy quvvati 24 gigavatt bo‘lgan 50 dan ortiq yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. 2030 yilga qadar mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energiya ulushini 54 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
– Bugungi kunda “yashil” taraqqiyot O‘zbekistonda umummilliy harakat darajasiga ko‘tarildi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari mazkur yo‘nalishda mintaqaviy hamkorlikni yanada kuchaytirib, Markaziy Osiyoni “yashil” iqtisodiy rivojlanish va “toza energiya” markazlaridan biriga aylantirish muhimligini qayd etdi.
Qadimgi Buyuk ipak yo‘lini o‘zaro energetik bog‘liqlik orqali tiklash yo‘lida ham ilk qadamlar tashlandi. Yaqinda COP-29 sammiti doirasida Qozog‘iston va Ozarbayjon bilan imzolangan ko‘p tomonlama bitim Yevropaga “yashil” energiyani eksport qilish imkoniyatini beradi.
– Shuni alohida qayd etmoqchimanki, “yashil” energiya sohasida Birlashgan Arab Amirliklari bizning ishonchli va strategik hamkorimizdir, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
So‘nggi yillarda Amirliklar bilan investitsiyalar portfeli 26 milliard dollardan oshdi. Ular orasida qayta tiklanuvchi energetika loyihalari asosiy lokomotiv bo‘lmoqda.
“Masdar” kompaniyasi bilan umumiy quvvati 1,5 gigavatt bo‘lgan 5 ta elektr energiya ob’ekti ishga tushirildi. Yana 1,6 gigavattga teng 3 ta generatsiya loyihasi va qariyb 520 megavatt soat energiya saqlash tizimlari barpo etiladi.
Bu kabi loyihalar Amirliklarning boshqa yetakchi kompaniyalari hamda Saudiya Arabistoni, Qatar, Turkiya, Xitoylik sheriklar bilan ham amalga oshirilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz Markaziy Osiyoning quyosh, suv, shamol energiyasi hamda “yashil” vodorodni ishlab chiqarish bo‘yicha ulkan salohiyatini birgalikda rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, faqat O‘zbekistonning o‘zida 500 gigavatt quyosh, 100 gigavatt shamol va 10 gigavatt gidroenergiya ishlab chiqarish salohiyati mavjud.
Mintaqamiz ulkan uran va o‘ta muhim strategik xomashyo zaxiralariga boy.
– Bu yo‘nalishda har bir xorijiy hamkorimizga barcha qulay shart-sharoitlarni yaratib berishga tayyormiz, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Prezidentimiz anjumanda ishtirok etayotgan nufuzli ilmiy markazlar, ekspert va olimlarni Toshkentda ochilgan “Yashil” universitet bilan tadqiqotlar va innovatsiya dasturlarini amalga oshirishda faol hamkorlikka chaqirdi.
Mazkur universitet negizida Yer degradatsiyasi va cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro ilmiy-tadqiqot tarmog‘ini yaratish taklif etildi.
Dubay va Bokuda bo‘lib o‘tgan “COP-28” va “COP-29” sammitlari hamda boshqa xalqaro forumlarda O‘zbekiston global iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlarini bartaraf etish uchun qator tashabbuslarni ilgari surgan edi.
Iqlim tufayli yo‘qotish va zararlarni baholash bo‘yicha xalqaro markazni ta’sis etish, daryo ekotizimlari xavfsizligini ta’minlash, Suv tejovchi texnologiyalar mintaqaviy xabini tashkil qilish, O‘simliklar genetik resurslari bankini yaratish shular jumlasidan.
– Bu borada barcha hamkorlarimiz bilan amaliy ishlarni boshlashga tayyormiz, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Davlatimiz rahbari joriy yil O‘zbekistonda o‘tishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyoning global iqlim muammolariga bag‘ishlangan konferensiyada umummintaqaviy Yashil taraqqiyot konsepsiyasi taqdim etilishini aytdi.
Shuningdek, sammitda ishtirok etayotgan mamlakatlar vakillari 15 may – Xalqaro iqlim kunida Orolbo‘yi mintaqasida bo‘ladigan Raqamli “yashil” tashabbuslar global yoshlar festivaliga taklif etildi.
So‘zining yakunida mamlakatimiz yetakchisi Yangi O‘zbekiston barqaror rivojlanish va “yashil” taraqqiyot yo‘lidagi keng hamkorlikka butun dunyoga ochiqligini qayd etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Abu-Dabi shahriga tashrifning ishbilarmonlik tadbirlari doirasida Birlashgan Arab Amirliklari sun’iy intellekt vaziri Umar bin Sulton al-Olama bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “Presight” kompaniyasi rahbari Tomas Pramotedam, “AIQ” kompaniyasi rahbari Magjan Kenesbay va “Khazna” kompaniyasi rahbari Hasan al-Naqbi, Muhammad bin Zoid nomidagi Sun’iy intellekt universiteti prezidenti Erik Sing ham ishtirok etdi.
“Presight”, “AIQ” va “Khazna” kompaniyalari katta ma’lumotlar tahlili va sun’iy intellekt sohasida yetakchi kompaniyalar qatoriga kiradi. Muhammad bin Zoid universiteti sun’iy intellekt sohasidagi tadqiqotlarga ixtisoslashgan dunyodagi birinchi oliy ta’lim muassasasi hisoblanadi.
Uchrashuvda Amirlik kompaniyalari bilan ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish va ularni turli sohalarga muvaffaqiyatli joriy etishga qaratilgan strategik sheriklikni kengaytirish yo‘llari ko‘rib chiqildi.
Generativ sun’iy intellektni ishlab chiqish, shu jumladan, energetika sohasida "katta til modellari"ni qo‘llash, Toshkentda yirik ma’lumotlarni qayta ishlash markazini tashkil etish borasida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Muhammad bin Zoid nomidagi Sun’iy intellekt universiteti bilan almashinuvlarni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Prezidentimiz talabalarni o‘qitish dasturini ishga tushirib, bu sohada yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishni taklif etdi.
Ilmiy-tadqiqot laboratoriyalarini birgalikda ishga tushirish, texnologik klasterlar tashkil qilish va kontaktsiz to‘lov operatsiyalari uchun innovatsion yechimlarni joriy etish rejalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari Abu-Dabi shahriga tashrifi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari investitsiyalar vaziri, "ADQ" xoldingi bosh ijrochi direktori Muhammad Hasan al-Suvaydiy boshchiligidagi ushbu mamlakat yetakchi kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “AD Ports Group” kompaniyasi rahbari Muhammad Juma al-Shamisiy, “Tadweer” rahbari Ali al-Daheriy, “Plenary Group” rahbari Mustafo Faxur va “DUCAB” rahbari Muhammad al-Kurashiy ishtirok etdi.
Ushbu kompaniyalar o‘z sohalarida jahon yetakchilaridan biri bo‘lib, ularning jami aktivlari 200 milliard dollardan ziyodni tashkil etadi.
Yuqori texnologik tarmoqlarda amaliy hamkorlikni rivojlantirish va investitsiya portfelini kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
BAA bilan iqtisodiyotning turli yo‘nalishlarida sheriklik jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Investitsiyalarni ilgari surish, sanoat va ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Har bir kompaniya bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha navbatdagi qadamlar belgilandi. Infratuzilmani rivojlantirish, shaharsozlik, energetika, transport va logistika, tog‘-kon sanoati, elektrotexnika, kommunal xo‘jaligi va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar haqida so‘z yuritildi.
Innovatsion texnologiyalarni joriy etish, nodir metall konlarini o‘zlashtirish, mintaqaviy temir yo‘llarni rivojlantirish va "quruq" portlar barpo etish, kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalarini jadallashtirish, ta’lim va tibbiyot sohalarida DXSH loyihalarini ilgari surish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Uchrashuv yakunida amaliy hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suhayl Muhammad al-Mazruiy boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “Masdar” kompaniyasi rahbari Muhammad Jamil al-Ramahiy, “TAQA” rahbari Jasim Husayn Tabet, “TAQA Water Solutions” rahbari Ahmad al-Shamsiy va “Etihad Water & Electricity” rahbari Yusuf al-Ali ham ishtirok etdi.
Mazkur kompaniyalar energiya va suv ta’minoti, tozalash tizimlarini boshqarish sohasida jahondagi yetakchi ishlab chiqaruvchi va operatorlar hisoblanadi.
Mamlakatimizda "yashil" energetika, kommunal xizmat ko‘rsatish tarmoqlarini modernizatsiya qilish va ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash bo‘yicha investitsiya loyihalarini amalga oshirish rejalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari energetika sohasidagi strategik sheriklik ikki tomonlama hamkorlikning lokomotivi bo‘lib xizmat qilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bu borada umumiy qiymati 1,5 milliard dollarlik 5 ta loyiha birgalikda ishga tushirildi. Dekabr oyida Navoiy viloyatida quvvati 500 megavatt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi ishga tushirildi, yana bir qator ob’ektlar qurilishi faol bosqichga kirgan.
O‘zbekiston Prezidenti kompaniyalarning mamlakatimiz hududlarida mavjud issiqlik elektr stansiyalari quvvatlarini kengaytirish, past kuchlanishli elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish, yangi GESlar, elektr energiyasini saqlash tizimlari, yirik quyosh va shamol stansiyalari qurilishini jadallashtirish borasidagi rejalarini qo‘llab-quvvatladi.
Bundan tashqari, davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida suv ta’minoti tarmoqlarini rivojlantirish va yangi tozalash inshootlarini barpo etish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Abu-Dabi shahriga tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida “AMEA Power” kompaniyasi rahbari Husayn al-Novays, “M42” kompaniyasi rahbari Hasan Jasim al-Novays va “IFFCO Group” kompaniyasi rahbari Sheroz Allanni qabul qildi.
“AMEA Power” – qayta tiklanuvchi energiya sohasida tez sur’atda rivojlanayotgan kompaniya. 20 mamlakatda umumiy quvvati 6 gigavattdan ortiq bo‘lgan loyihalar portfeliga ega. “M42” innovatsion texnologiyalardan foydalangan holda tibbiy xizmat ko‘rsatish sohasida yetakchi kompaniyalardan biri hisoblanadi. “IFFCO Group” oziq-ovqat sohasida 100 dan ortiq brendlarni boshqaradi.
Energetika, innovatsiyalar, sog‘liqni saqlash va oziq-ovqat sanoatida qo‘shma loyihalarni ilgari surish hamda BAA kompaniyalari bilan innovatsion hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
"AMEA Power" kompaniyasi bilan hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Shamol elektr stansiyalari, energiya saqlash tizimlarini qurish, neft-kimyo sohasida yuqori texnologik ishlab chiqarishlarni tashkil etish loyihalarini jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, “M42” kompaniyasi bilan genomika sohasida, "IFFCO Group" bilan esa oziq-ovqat sanoati va maishiy kimyo uchun ingrediyentlar ishlab chiqarishda o‘zaro manfaatli sheriklikni mustahkamlashga e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммада Аль Нахайяна пребывает в городе Абу-Даби с официальным визитом.
14 января глава нашего государства принял участие в церемониях открытия Международного саммита «Неделя устойчивого развития Абу-Даби» и награждения Премией Шейха Заида в области устойчивого развития.
Неделя устойчивого развития Абу-Даби – это глобальная платформа, созданная в 2008 году правительством ОАЭ и компанией Masdar для решения мировых проблем в области устойчивого развития. Цель форума – содействие ускорению устойчивого развития в мире, экономическому, социальному и экологическому прогрессу, обеспечению продовольственной и водной безопасности, продвижению энергосбережения и декарбонизации.
В повестку нынешнего саммита включены вопросы обеспечения устойчивого развития, продвижения инноваций и новых технологий в сфере зеленой экономики, укрепления регионального сотрудничества в области энергетической и продовольственной безопасности.
В рамках форума прошла церемония награждения за достижения в области устойчивого развития премией имени покойного отца-основателя Эмиратов Шейха Заида Аль Нахайяна. В этом году победителем в номинации «Глобальные средние школы» премии объявлена Президентская школа в городе Ташкенте.
Награду вручил Президент Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахайян.
Президент Шавкат Мирзиёев встретился с представителями школы и горячо поздравил их с победой.
Глава государства выступил на саммите «Неделя устойчивого развития Абу-Даби».
В работе саммита также участвовали Президент Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Мухаммад Аль Нахаян, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Премьер-министр Итальянской Республики Джорджа Мелони, Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим, Премьер-министр Финляндской Республики Петтери Орпо, а также главы государств и правительств ряда других стран, международных организаций и финансовых институтов.
В соответствии с повесткой дня форума были обсуждены вопросы обеспечения устойчивого развития, продвижения инноваций, зеленой экономики и региональной взаимосвязанности.
В своем выступлении глава нашего государства отметил, что в настоящее время диверсификация источников энергии и кардинальное сокращение в них доли углеводородов являются главными условиями смягчения последствий изменения климата, обеспечения устойчивого развития и глобальной безопасности.
Подчеркнуто, что стратегическая цель Нового Узбекистана заключается в обеспечении экологической устойчивости и экономического роста за счет перехода к ресурсосберегающей, зеленой модели развития.
– Именно поэтому 2025 год в Узбекистане объявлен Годом охраны окружающей среды и «зеленой» экономики, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент Узбекистана подчеркнул, что в нашей стране разработаны долгосрочная Стратегия низкоуглеродного развития и Национальная программа «зеленого» финансирования. В ближайшие 5 лет зеленые компоненты в инвестиционных проектах будут увеличены до 50 процентов.
Ведется работа по внедрению национальных систем мониторинга выбросов парниковых газов и торговли квотами на основе национальной эмиссии. К 2030 году планируется сократить выбросы парниковых газов на 35 процентов с последующим поэтапным увеличением данного показателя.
В рамках программы «Яшил макон» в стране будет проведена работа по озеленению не менее 30 процентов городских территорий. Принимаются системные меры по достижению 100-процентного охвата сельского хозяйства водосберегающими технологиями.
Шавкат Мирзиёев обратил внимание на стремительное развитие зеленых мощностей для полного удовлетворения энергетических потребностей быстрорастущей экономики нашей страны.
– За последние 5 лет в энергетический сектор было привлечено почти 20 миллиардов долларов иностранных инвестиций, введены в эксплуатацию современные энергетические мощности на 9,6 гигаватта. В частности, созданы 14 солнечных и ветровых электростанций мощностью 3,5 гигаватта, а также 2 системы хранения энергии на 300 мегаватт, – отметил глава государства.
В настоящее время совместно с иностранными партнерами реализуется более 50 крупных проектов на сумму свыше 26 миллиардов долларов по производству в общей сложности 24 гигаватт электроэнергии. К 2030 году запланировано увеличить долю возобновляемых источников энергии до 54 процентов.
– Сегодня зеленое развитие в Узбекистане поднято на уровень общенационального движения, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства подчеркнул важность наращивания регионального сотрудничества для превращения Центральной Азии в один из центров развития зеленой экономики и чистой энергии.
Сделаны первые шаги для возрождения Великого шелкового пути посредством энергетической взаимосвязанности. Подписанное недавно с Казахстаном и Азербайджаном многостороннее соглашение в рамках COP29 даст возможность экспортировать зеленую энергию в Европу.
– Хочу особо отметить, что Объединенные Арабские Эмираты являются нашим надежным и стратегическим партнером в области зеленой энергии, – отметил лидер Узбекистана.
В последние годы инвестиционный портфель с Эмиратами превысил 26 миллиардов долларов. Локомотивом выступают проекты в области возобновляемой энергетики.
Совместно с компанией Masdar введены в эксплуатацию 5 объектов по производству электроэнергии общей мощностью 1,5 гигаватта. Будут реализованы 3 проекта по созданию генерирующих мощностей на 1,6 гигаватта, построены системы хранения энергии емкостью около 520 мегаватт.
Подобные проекты также осуществляются совместно с другими ведущими эмиратскими компаниями, а также партнерами из Саудовской Аравии, Катара, Турции и Китая.
Президент Шавкат Мирзиёев заявил о заинтересованности нашей страны в совместной реализации огромного потенциала Центральной Азии в области солнечной, водной и ветровой энергии, а также производства зеленого водорода.
По предварительным расчетам, только в Узбекистане имеется потенциал для производства 500 гигаватт солнечной, 100 гигаватт ветровой и 10 гигаватт гидроэнергии.
Наш регион богат огромными запасами урана и других важнейших стратегических сырьевых ресурсов.
– В этом направлении мы готовы предоставить нашим иностранным партнерам самые благоприятные условия, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Он призвал ведущие научные центры, экспертов и ученых, участвующих в работе форума, активно сотрудничать с открытым в Ташкенте Зеленым университетом в реализации исследовательских и инновационных программ.
Предложено создать на базе данного университета Международную научно-исследовательскую сеть по борьбе с деградацией земель и опустыниванием.
Отмечено, что на саммитах COP28 и COP29 в Дубае и Баку, а также на других международных форумах Узбекистан выдвинул ряд инициатив по борьбе с негативными последствиями глобального изменения климата.
Среди них – создание Международного центра по оценке ущерба и потерь, обеспечение безопасности речных экосистем, учреждение Регионального хаба по внедрению водосберегающих технологий, формирование банка генетических ресурсов растений и другие.
– Мы готовы начать практическую работу по этим направлениям со всеми нашими партнерами, – заявил Президент Узбекистана.
Глава государства сообщил, что на предстоящей в этом году в Узбекистане конференции по глобальным климатическим проблемам Центральной Азии будет представлена Региональная концепция зеленого развития.
Он также пригласил представителей стран-участниц саммита на Глобальный молодежный фестиваль цифровых зеленых инициатив, который пройдет в регионе Приаралья 15 мая – в Международный день климата.
В завершение своего выступления лидер нашей страны вновь подчеркнул открытость Нового Узбекистана для широкого практического сотрудничества на пути устойчивого и зеленого развития.
Президент Шавкат Мирзиёев в рамках деловой программы пребывания в городе Абу-Даби провел встречу с министром искусственного интеллекта Объединенных Арабских Эмиратов Омаром бин Султаном аль-Олама.
Во встрече также участвовали главы компаний Presight Томас Прамотедам, AIQ Магжан Кенесбай и Khazna Хассан аль-Накби, президент Университета искусственного интеллекта имени Мухаммада бин Заида Эрик Синг.
Компании Presight, AIQ и Khazna входят в число ведущих лидеров в области анализа больших данных и искусственного интеллекта. Университет Мухаммада бин Заида является первым в мире высшим учебным заведением, специализирующимся на исследованиях в сфере искусственного интеллекта.
На встрече были рассмотрены пути расширения стратегического партнерства с эмиратскими компаниями, направленного на развитие передовых технологий и их успешное внедрение в различные отрасли.
Достигнуты договоренности по расширению сотрудничества в разработке генеративного искусственного интеллекта, включая применение больших языковых моделей в энергетике, созданию крупного центра обработки данных в Ташкенте.
Особое внимание было уделено активизации обменов с Университетом искусственного интеллекта имени Мухаммада бин Заида. Президент нашей страны предложил запустить программу обучения студентов и принять «дорожную карту» для подготовки высококвалифицированных кадров в указанной сфере.
Обсуждены планы по совместному запуску научно-исследовательских лабораторий, созданию технологических кластеров и внедрению инновационных решений для бесконтактных платежных операций.
Глава государства в рамках программы пребывания в городе Абу-Даби провел встречу с делегацией ведущих компаний Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром инвестиций ОАЭ, главным исполнительным директором холдинга ADQ Мухаммадом Хасаном аль-Сувайди.
Во встрече приняли участие руководители компаний AD Ports Group Мухаммад Жума аль-Шамиси, Tadweer Али аль-Дахери, Plenary Group Мустафа Фахур и DUCAB Мухаммад аль-Кураши.
Данные компании входят в число мировых лидеров в своих отраслях с совокупными активами, превышающими 200 миллиардов долларов.
Были рассмотрены возможности по расширению практического взаимодействия и наращиванию инвестиционного портфеля в высокотехнологичных отраслях.
С большим удовлетворением отмечено интенсивно развивающееся партнерство с ОАЭ в различных направлениях экономики. Принимаются совместные меры по продвижению инвестиций, развитию промышленности и передовых технологий.
Обозначены дальнейшие шаги по расширению взаимовыгодного сотрудничества с каждой компанией. Речь идет о совместных проектах в сферах инфраструктурного развития, градостроительства, энергетики, транспорта и логистики, горной промышленности, электротехники, коммунального хозяйства и других.
Достигнуты договоренности об ускорении реализации проектов по внедрению инновационных технологий, освоению месторождений редкоземельных металлов, развитию региональных железнодорожных путей и созданию «сухих» портов, производству кабельной продукции, продвижению проектов государственно-частного партнерства в области образования и медицины.
В завершение встречи согласовано принятие «дорожной карты» по всем направлениям практического сотрудничества.
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры Сухейлем Мухаммадом аль-Мазруи.
Во встрече также участвовали руководители компаний Masdar Мухаммад Джамиль аль-Рамахи, TAQA Джасим Хусейн Табет, TAQA Water Solutions Ахмад аль-Шамси и Etihad Water & Electricity Юсиф аль-Али.
Указанные компании являются ведущими в мире производителями и операторами в области энергоснабжения, водообеспечения и управления очистными системами.
Были рассмотрены планы по реализации инвестиционных проектов в нашей стране, прежде всего в сфере зеленой энергетики, модернизации сетей коммунального обслуживания и улучшения питьевого водоснабжения.
Глава нашего государства с большим удовлетворением отметил, что стратегическое взаимодействие в энергетической сфере выступает локомотивом двустороннего сотрудничества.
В этом направлении совместно запущено 5 проектов стоимостью 1,5 миллиарда долларов. В декабре в Навоийской области была введена в строй ветряная станция мощностью 500 мегаватт, в активной фазе строительство ряда других объектов.
Президент Узбекистана поддержал планы компаний по расширению мощностей действующих теплоэлектростанций, модернизации низковольтных электросетей, ускорению строительства новых ГЭС, систем хранения электроэнергии, крупных солнечных и ветровых станций в регионах нашей страны.
Кроме того, отмечены широкие возможности для развития сетей водоснабжения и создания новых очистных сооружений на принципах государственного-частного партнерства.
В продолжение деловой программы визита в город Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял глав компаний AMEA Power Хусейна аль-Новайса, М42 Хасана Джасема аль-Новайса и IFFCO Group Шираза Аллана.
AMEA Power – быстрорастущая компания в сфере возобновляемой энергетики. Имеет портфель проектов общей мощностью более 6 гигаватт в 20 странах. M42 – одна из ведущих компаний в сфере медицинских услуг с использованием инновационных технологий. IFFCO Group управляет более 100 брендами в продовольственной области.
Были рассмотрены вопросы продвижения совместных проектов и наращивания инновационного сотрудничества с эмиратскими компаниями в сфере энергетики, инноваций, здравоохранения и пищевой промышленности.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие партнерства с компанией AMEA Power. Особое внимание уделено ускорению реализации проектов по строительству ветровых электростанций, систем хранения энергии, созданию высокотехнологичных производств в нефтехимии.
Кроме того, выражена заинтересованность в укреплении взаимовыгодного партнерства с компанией М42 в области геномики, с IFFCO Group – в производстве ингредиентов для пищевой промышленности и бытовой химии.