Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadzeni qabul qildi.
O‘zbekistonning BMT va uning ixtisoslashgan idoralari, shu jumladan Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati muhokama qilinib, kelajakda birgalikda amalga oshiriladigan rejalar ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlash lozim, Markaz bilan hamkorlik tinchlik va xavfsizlikni taʼminlash, terrorizmga qarshi kurashish, tinchlikni mustahkamlashda ayollar va yoshlar salohiyatidan foydalanish, nizolarning oldini olish va hal etish, shuningdek, transchegaraviy suv va energiya resurslaridan birgalikda va oqilona foydalanish kabi masalalarni qamrab oladi.
Uchrashuvda O‘zbekiston BMT doirasida xalqaro hamjamiyat tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan, barqarorlik va barqaror taraqqiyotni taʼminlash, inson huquqlarini himoya qilishga amaliy hissa bo‘lib qo‘shilayotgan tashabbuslarni ilgari surayotgani alohida taʼkidlandi.
Mintaqaviy darajadagi muloqot va hamkorlik uchun turli platformalar, jumladan, Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti atigi 3 yil ichida gender tenglikni taʼminlash bo‘yicha dolzarb takliflarni ishlab chiqish uchun muhim maydonga aylanganiga, bu borada Markazning faol ishtirokiga to‘xtalib o‘tildi.
Shu nuqtai nazardan Muloqot doirasida yangi samarali chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida Toshkent shahrida doimiy faoliyat yurituvchi Muloqot kotibiyatini ochish masalasini ko‘rib chiqish taklifi ilgari surildi.
Shuningdek, muloqot chog‘ida mamlakatimiz aholisining qariyb yarmini tashkil etadigan yoshlarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish bilan bog‘liq masalalarga ham alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, Senat huzuridagi Yoshlar parlamenti aʼzolarining preventiv diplomatiyaning zamonaviy usullari va vositalari haqidagi bilimlarini oshirish bo‘yicha Markaz bilan ushbu sohada samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan fikr almashildi.
Kaxa Imnadze Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlarining o‘zaro munosabatlari tinchlik va barqarorlikni taʼminlash har jihatdan o‘sishni taʼminlashga xizmat qilayotganiga, bunda O‘zbekistonning alohida hissasiga to‘xtalib o‘tdi.

Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева приняла специального представителя Генерального секретаря ООН, руководителя Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Каха Имнадзе.
Обсуждалось текущее состояние сотрудничества Узбекистана с ООН и ее специализированными учреждениями, в том числе Региональным центром по превентивной дипломатии для Центральной Азии, а также рассмотрены совместно реализуемые планы.
Следует отметить, что сотрудничество с Центром охватывает такие вопросы, как обеспечение мира и безопасности, борьба с терроризмом, использование потенциала женщин и молодёжи в целях укрепления мира, предупреждение и урегулирование конфликтов, а также совместное и рациональное использование трансграничных водных и энергетических ресурсов.
В ходе встречи особо подчеркивалось, что Узбекистан в рамках ООН выдвигает инициативы, которые находят поддержку мирового сообщества и являются практическим вкладом в обеспечение стабильности и устойчивого развития, защиты прав человека.
Отмечалось, что различные платформы для диалога и сотрудничества на региональном уровне, в том числе Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии, который всего за 3 года стал своевременной платформой по выработке востребованных предложений в деле обеспечения гендерного равенства. Здесь остановились на активном участии Центра.
С этой точки зрения, в целях реализации новых эффективных мер в рамках Диалога было предложено рассмотреть вопрос об открытии постоянного действующего Секретариата Диалога в Ташкенте.
Также в ходе беседы особое внимание уделено вопросам, касающимся реализации потенциала молодежи, составляющей половину населения нашей страны. В частности, состоялся обмен мнениями относительно налаживания эффективного сотрудничества в этой сфере с Центром по повышению знаний членов Молодежного парламента при Сенате о современных методах и инструментах превентивной дипломатии.
Каха Имнадзе отметил, что взаимоотношения между странами региона Центральной Азии служат обеспечению мира, стабильности и роста во всех аспектах, и в этой связи подчеркнул особый вклад Узбекистана.
По завершении встречи достигнута договоренность о дальнейшем развитии тесного и конструктивного сотрудничества по ряду актуальных вопросов регионального характера.