Joriy yilning 9-avgust kuni Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda “Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida mahalliy davlat hokimiyatining konstitutsiyaviy asoslari takomillashtirilganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun muhokama qilindi.
Majlisda Qo‘mita aʼzolari, ekspertlar guruhi aʼzolari, Bosh prokuratura, Adliya vazirligi, Ombudsman, Advokatlar palatasi vakillari, Yoshlar parlamenti aʼzolari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashining tegishli doimiy komissiyalari raislari hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyada mahalliy Kengashlarning davlat hokimiyati vakillik organlari sifatidagi rolini kuchaytirish muhimligiga, shuningdek, mahalliy davlat hokimiyati organlarining yana-da samarali modelini yaratish zarurligiga alohida eʼtibor qaratilgan.
Shu nuqtai nazardan, muhokamada etilgan Qonun bilan mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati yangi Konstitutsiya tamoyillariga muvofiqlashtirilmoqda.
Jumladan, hokim va mahalliy Kengash raisi lavozimlari bir-biridan ajratilib, endilikda hokim mahalliy Kengash raisi bo‘la olmasligi belgilanmoqda.
Qonun bilan viloyat, tuman, shahar hokimi vakolatlari va vazifalariga ayrim o‘zgartirishlar kiritilmoqda, unga ko‘ra hokim o‘z nomzodini ko‘rib chiqishda mahalliy Kengashga hududni rivojlantirish dasturini taqdim etishi qayd etilmoqda.
Shu bilan birga, Qonunda mahalliy Kengash raisi vakolatlari ham kengaytirilishi nazarda tutilgan. “Kengash so‘rovi” va “Kengash tekshiruvi” institutlari joriy etilishi belgilanmoqda.
Muhokama davomida senatorlar tomonidan ushbu Qonun mahalliy davlat hokimiyati organlarining yana-da samarali va demokratik tizimini yaratishga xizmat qilishi taʼkidlandi.

9 августа текущего года состоялось заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
На нем обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование деятельности органов государственной власти на местах в связи с принятием Конституции Республики Узбекистан в новой редакции».
В заседании приняли участие члены Комитета, члены экспертной группы, представители Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Омбудсмана, Палаты адвокатов, члены Молодежного парламента, председатели соответствующих постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, а также работники средств массовой информации.
В Конституции в новой редакции уделяется особое внимание важности усиления роли местных Кенгашей как представительных органов государственной власти, а также необходимости создания более эффективной модели органов государственной власти на местах.
В этой связи Законом деятельность органов государственной власти на местах приводится в соответствие с принципами новой Конституции.
В частности, должности хокима и председателя местного Кенгаша были разделены. Устанавливается, что хоким больше не может быть председателем местного Кенгаша.
Законом вносятся некоторые изменения в полномочия и обязанности хокима области, района, города, в соответствии с которыми хоким при рассмотрении своей кандидатуры представляет в местный Кенгаш программу развития территории.
Вместе с тем, в Законе предусмотрено расширение полномочий председателя местного Кенгаша. Устанавливается введение институтов «запрос Кенгаша» и «расследование Кенгаша».
В ходе обсуждения сенаторы отметили, что данный Закон служит созданию более эффективной и демократической системы органов государственной власти на местах.
Также отмечалось, что Закон усилит роль местных Кенгашей как представительного органа государственной власти, повысит ответственность хокимов и органов исполнительной власти на местах перед населением, обеспечит более эффективное решение территориальных проблем.