Joriy yilning 13-14-may kunlari Samarqand shahrida “Xotin-qizlarning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy huquq hamda imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga mintaqaviy yondashuv” mavzusida Osiyo xotin-qizlari forumi o‘tkaziladi.
Forumni o‘tkazish tashabbusi mamlakatimiz Prezidenti tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida mintaqa mamlakatlari yetakchi ayollarining bunyodkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ularning davlat va jamiyat boshqaruvi hamda iqtisodiyotdagi ishtirokini yana-da kengaytirish borasida tajriba almashish maqsadida ilgari surilgan edi.
“BMT-ayollar” tuzilmasi bilan hamkorlikda o‘tkazilayotgan Forumda ellikka yaqin xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.
Ishtirokchi davlatlar parlamentlarining ayol aʼzolari, hukumat aʼzolari, davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, ishbilarmon ayollar, siyosatshunoslar, ijtimoiy faollar, olimlar, iqtisodiyot tarmoqlari va turli soha vakillari 10 ta parallel sessiya doirasida muhim mavzular yuzasidan fikr almashadilar.
Xususan, xotin-qizlarning fan, taʼlim va innovatsion faoliyatdagi ishtiroki hamda raqamli texnologiyalardan foydalanishi, hozirgi global iqtisodiyotda ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish orqali kambag‘allikni kamaytirish, tadbirkorlik, yetakchilik va innovatsiyalarga jalb etish masalalari muhokama qilinadi.
Shu bilan birga, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda xotin-qizlarning ishtiroki masalasi ko‘rib chiqiladi. Xotin-qizlarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, biznes va jamiyatda ularning ishtirokini rag‘batlantirishda parlamentlarning o‘rni, genderga yo‘naltirilgan budjetlashtirish, moliyaviy imkoniyatlardan foydalanishda gender tafovutni bartaraf etish, xotin-qizlar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning barcha shakllariga barham berish masalalariga alohida eʼtibor qaratiladi.
“Yashil” iqtisodiyotni targ‘ib qilish, iqlim o‘zgarishining mintaqadagi gender muammolarga taʼsiri masalasida hamda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilishda nodavlat notijorat tashkilotlarining ilg‘or tajribasi va innovatsion yondashuvlari ham ko‘rib chiqiladi.

В Самарканде состоится Азиатский форум женщин
13-14 мая текущего года в городе Самарканде пройдет Азиатский форум женщин на тему «Региональный подход в вопросах расширения экономических, социальных и политических прав и возможностей женщин».
Инициатива проведения форума была выдвинута Президентом нашей страны на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в целях реализации созидательного потенциала женщин-лидеров стран региона, обмена опытом по дальнейшему расширению их участия в управлении государством и обществом и в экономике.
Форум, проводимый совместно со структурой «ООН-женщины», соберет около пятидесяти представителей зарубежных стран и международных организаций.
В рамках 10 параллельных сессий женщины-парламентарии стран-участниц, члены правительства, представители государственных органов и институтов гражданского общества, деловые женщины, политологи, общественные деятели, ученые, представители отраслей экономики и различных сфер обменяются мнениями по важным темам.
В частности, будут обсуждаться вопросы участия женщин в научной и инновационной деятельности, в сфере образования, а также использования цифровых технологий, сокращения бедности посредством расширения экономических прав и возможностей женщин, вовлечения их в предпринимательство и инновации, обеспечения их лидерства в современной глобальной экономике.
Вместе с тем, будет рассмотрен вопрос участия женщин в достижении Целей устойчивого развития. Особое внимание будет уделено вопросам расширения экономических возможностей женщин, роли парламентов в стимулировании их участия в бизнесе и обществе, гендерно-ориентированного бюджетирования, устранения гендерного различия в использовании финансовых возможностей, искоренения всех форм насилия в отношении женщин и детей.
Будут рассмотрены также передовой опыт и инновационные подходы негосударственных некоммерческих организаций к продвижению «зеленой» экономики, вопросу влияния изменения климата на гендерные проблемы в регионе, а также защите прав и интересов женщин.