O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan joriy yil 7-mart kuni Xalqaro xotin-qizlar kuniga bag‘ishlangan tantanali yig‘ilishda mamlakatimizda ayollar tadbirkorligini yangi bosqichga ko‘tarish va ularning bandligiga ko‘maklashish borasida qator vazifalar belgilab berildi hamda “Xotin-qizlarning tadbirkorligini yo‘lga qo‘yish va rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” PQ-122-sonli qarori qabul qilindi.
Joriy yilning 7-avgust kuni Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi tomonidan xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash uchun grant mablag‘larini (100 mln dollar) jalb etish masalasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Senat aʼzolari, masʼul vazirlik va idoralar vakillari, nodavlat notijorat tashkilotlari, siyosiy partiyalar vakillari ishtirok etdi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda kichik biznes, xususiy va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Yil boshidan 3,5 mlrd dollarlik 3 mingta loyiha ishga tushirilib, 76 mingta yuqori daromadli doimiy ish o‘rni yaratildi. Tadbirkorlik uchun 82 trln so‘mlik kredit va 15,5 trln so‘mlik subsidiya berilib, 600 ming aholi biznesga jalb qilindi.
Xotin-qizlarning tadbirkorlik loyihalarini keng qo‘llab-quvvatlash maqsadida grantlar, texnik ko‘mak va boshqa tashqi beg‘araz ko‘mak mablag‘larini faol jalb etish, xorijiy davlatlar, xalqaro tashkilotlar va jamg‘armalar bilan aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha dolzarb vazifalar ham muhokama qilindi.
Tadbirda vazirlik va idoralar, nodavlat tashkilotlar vakillariga grant olish yuzasidan takliflar tayyorlash va taqdim qilish tartibi haqida tushunchalar berildi.
Tashqi ishlar vazirligiga, Investitsiyalar sanoat va savdo vazirligiga xorijdagi vakolatxonalar bilan birgalikda xalqaro donor tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalarini rivojlantirish va tayyorlangan takliflarni ularga yetkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Bunda Saudiya Arabistoni, Qatar, Yaponiya, Janubiy Koreya va Germaniya kabi davlatlarga alohida eʼtibor qaratish kerakligi aytib o‘tildi.
Shuningdek, masʼul vazirlik va idoralar bilan birgalikda 14 yo‘nalishda xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishga xalqaro moliya tashkilotlarining grant mablag‘larini jalb etish bo‘yicha loyihalar ishlab chiqildi.
Manfaatdor vazirlik va idoralar tomonidan tayyorlangan jami 140,5 mln dollar miqdorida o‘zbek tilidagi 59 ta grant loyihasi konsepsiyalari bo‘yicha fikr va takliflar bildirildi.

На торжественной церемонии, посвященной Международному женскому дню, 7 марта текущего года Президентом Республики Узбекистан определен ряд задач по поднятию женского предпринимательства в стране на новый уровень и содействию занятости женщин, а также принято постановление № ПП-122 «О дополнительных мерах по поддержке организации и развития женского предпринимательства».
7 августа текущего года Комитет Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства провел заседание, посвященное вопросу привлечения грантовых средств (100 млн долларов) для поддержки развития женского предпринимательства, в котором приняли участие члены Сената, представители ответственных министерств и ведомств, представители ННО, политических партий.
В последние годы в стране проводятся масштабные реформы по развитию малого бизнеса, частного и семейного предпринимательства.
С начала года запущено 3 тыс. проектов на сумму 3,5 млрд долларов, создано 76 тыс. высокодоходных постоянных рабочих мест. Для ведения предпринимательской деятельности предоставлены кредиты в размере 82 трлн сумов и субсидии на сумму 15,5 трлн сумов, 600 тыс. человек вовлечены в бизнес.
Также обсуждены актуальные задачи по широкому привлечению грантовых средств, технического содействия и другой внешней безвозмездной помощи в целях активной поддержки предпринимательских проектов женщин, развитию связей с зарубежными странами, международными организациями и фондами.
На мероприятии представителям министерств и ведомств, негосударственных организаций даны разъяснения о порядке подготовки и представления предложений по получению грантов.
Министерству иностранных дел, Министерству инвестиционной промышленности и торговли даны указания по развитию сотрудничества с международными донорскими организациями совместно с зарубежными представительствами и доведению до них подготовленных предложений. Подчеркивалось, что особое внимание следует уделить таким странам, как Саудовская Аравия, Катар, Япония, Южная Корея и Германия.
Также совместно с ответственными министерствами и ведомствами разработаны проекты по привлечению грантовых средств международных финансовых организаций на развитие женского предпринимательства по 14 направлениям.
Высказаны мнения и предложения по концепциям 59 грантовых проектов на узбекском языке на общую сумму 140,5 млн долларов, подготовленных заинтересованными министерствами и ведомствами.