Bugun Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Parlamentlararo ittifoqning Maʼmuriy kengashi yig‘ilishida nutq bilan ishtirok etib, Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley Assambleyasiga barchani taklif qildi.
Yig‘ilishda mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash, aholi farovonligini yuksaltirish, tinchlik va xavfsizlikni taʼminlash hamda barqaror rivojlanish yo‘lida demokratik islohotlar amalga oshirilayotgani taʼkidlandi.
So‘nggi yillarda Oliy Majlisning xorijiy mamlakatlar parlamentlari bilan aloqalari mustahkamlanib, Parlamentlararo ittifoq faoliyatidagi ishtiroki jadallashgani alohida qayd etildi.
Vatanimizning boy tarixi, madaniy merosi, zamonaviy taraqqiyoti haqidagi maʼruza va videorolik ishtirokchilar tomonidan olqishlar bilan qarshi olindi.
Kengash aʼzolari va xalqaro hamkorlar tomonidan Assambleyani yurtimizda o‘tkazish tashabbusi uchun minnatdorlik bildirildi. Ular O‘zbekistonga tashrif buyurishni katta qiziqish bilan qabul qildilar.

Сегодня Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева приняла участие и выступила на заседании Административного совета Межпарламентского союза и пригласила всех на 150-ю юбилейную Ассамблею Межпарламентского союза, которая пройдет в Ташкенте.
На заседании отмечалось, что в нашей стране проводятся демократические реформы по пути обеспечения человеческого достоинства, повышения благосостояния населения, мира и безопасности, а также устойчивого развития.
Особо подчеркивалось, что в последние годы значительно возросла роль парламента в Узбекистане, укрепились связи с парламентами зарубежных стран, активизировалось участие Олий Мажлиса в деятельности Межпарламентского союза.
Доклад и видеоролик о богатой истории, культурном наследии и современном развитии нашей Родины были встречены аплодисментами участников.
Члены Совета и международные партнеры выразили благодарность за инициативу проведения Ассамблеи в нашей стране. Они с большим интересом восприняли визит в Узбекистан.