Bundan tashqari inson huquqlari sohasidagi ta'lim insonlarning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va ekologik jabhalarda, umuman, o'z hayotiga daxldor bo'lgan qarorlarni qabul qilishning barcha jarayonlarida to'laqonli ishtirokini ta'minlash, shuningdek huquqbuzarliklar, zo'ravonlik va nizolarning oldini olishda muhimdir.
BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2004 yil 10 dekabrda barcha sektorlarda inson huquqlari sohasidagi ta'lim dasturlarini amalga oshirishga ko'maklashish maqsadida Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta'lim dasturi e'lon qilingandi. 2011 yil dekabrida esa BMTning Inson huquqlari sohasidagi ta'lim va tayyorgarlik to'g'risidagi deklaratsiyasi qabul qilindi.
Ma'lumki, Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta'lim dasturi BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2004 yilda e'lon qilingan. Hozirgi vaqtgacha ushbu Dasturning quyidagi uchta bosqichi amalga oshirildi:
birinchi bosqich: 2005-2009 yillar – maktablarda inson huquqlari sohasidagi ta'lim jarayonlarini qamradi;
ikkinchi bosqich: 2010-2014 yillar – oliy ta'lim tizimi, shuningdek o'qituvchi-murabbiylar va davlat xizmatchilari uchun inson huquqlari sohasidagi ta'limga bag'ishlandi;
uchinchi bosqich: 2015-2019 yillar – ommaviy axborot vositalari vakillariga inson huquqlari sohasida ta'lim berildi.
O'z navbatida, 2020-2024 yillarda Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta'lim dasturining to'rtinchi bosqichi amalga oshirilmoqda. Yangi bosqich inson huquqlari sohasida ta'lim berish orqali yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
Keyingi yillarda O'zbekistonda inson huquqlari sohasida, shu jumladan bu yo'nalishdagi ta'limni takomillashtirish borasida salmoqli ishlar amalga oshirildi. Inson huquqlari sohasidagi ta'lim O'zbekiston Respublikasida inson huquqlari madaniyatini shakllantirishga oid davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biridir.
Oliy Majlis tomonidan 2019 yilda BMTning Inson huquqlari sohasidagi ta'lim va tayyorgarlik to'g'risidagi deklaratsiyasi qoidalarini amalga oshirish bo'yicha Milliy harakatlar dasturi qabul qilingan. O'zbekiston Prezidentining 2020 yil 22 iyundagi Farmoni bilan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi tasdiqlandi. Milliy strategiya ijrosi doirasida oliy o'quv yurtlari uchun inson huquqlari bo'yicha o'quv kurslari joriy etish vazifasi belgilab berilgan.
2020 yil avgustida BMT shafeligida yoshlar huquqlariga bag'ishlangan Samarqand xalqaro forumi muvaffaqiyatli o'tkazildi. O'zbekiston Prezidenti BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasida ilgari surgan BMTning Yoshlar huquqlari to'g'risidagi konventsiyasini qabul qilish tashabbusi xalqaro hamjamiyat tomonidan keng qo'llab-quvvatlandi.
Inson huquqlari sohasida erishgan shu kabi izchil natijalari tufayli O'zbekiston 2021-2023 yillarga BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashi a'zoligiga saylandi.
Barcha uchun universal bo'lgan huquqni himoya qilish normalari va tamoyillari, inson huquqlari va asosiy erkinliklarini himoya qilishning xalqaro kafolatlari to'g'risidagi xabardorlikni, shuningdek ushbu yo'nalishdagi ishlar samaradorligini yanada oshirish maqsadida O'zbekiston Prezidentining 2021 yil 7 iyundagi Farmoyishiga muvofiq, O'zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi Jahon ta'lim dasturining to'rtinchi bosqichini amalga oshirish bo'yicha Milliy komissiya tashkil etildi.
Milliy komissiyaga O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov rahbar etib tayinlandi. Komissiya a'zolari safida Oliy Majlis Senati, Tashqi ishlar, Adliya, Oliy va o'rta maxsus ta'lim, Xalq ta'limi, Mahalla va oilani qo'llab-quvvatlash vazirliklari, Yoshlar ishlari agentligi, Ombudsman, Kasaba uyushmalari Federatsiyasi kengashi, NNT va OAV vakillari, shuningdek hududlardagi rahbarlar bor.

Образована Национальная комиссия по реализации Всемирной программы образования в области прав человека
7 июня принято распоряжение Президента Узбекистана, которым образована Национальная комиссия по реализации четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан.
Предусмотрена разработка Национальной программы образования в области прав человека с учетом норм международных договоров и стандартов, рекомендаций правозащитных структур ООН, а также исторических, национальных и культурных ценностей узбекского общества.
Национальная комиссия под председательством первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директора Национального центра по правам человека А.Саидова состоит из представителей Сената Олий Мажлиса, МИД, Минюста, Минвуза, МНО, Минмахалли, Агентства по делам молодежи, Омбудсмана, Совета федерации профсоюзов, представителей ННО и СМИ, а также руководителей регионов.
Образование в сфере прав человека имеет фундаментальное значение для поощрения всеобщего уважения и повсеместного соблюдения прав человека. Оно способствует повышению культуры прав человека, подразумевающей осознание и активное использование прав, свобод, соблюдение обязанностей в целях построения демократического общества. Кроме того оно крайне важно для обеспечения полноправного участия людей во всех процессах принятия решений, затрагивающих их жизнь, – личных политических, экономических, социальных, культурных и экологических, а также для предотвращения правонарушений, насилия и конфликтов.
Добавим, что Генеральная Ассамблея ООН 10 декабря 2004 года провозгласила Всемирную программу образования в области прав человека для содействия осуществлению программ образования в области прав человека во всех секторах, а в декабре 2011 года принята Декларация Организации Объединенных Наций об образовании и подготовке в области прав человека.
До настоящего времени реализованы 3 этапа программы:
1-ый этап (2005-2009 гг.) охватил образование в области прав человека в школах;
2-ой этап (2010-2014 гг.) – систему высшего образования, преподавателей и госслужащих;
3-ий этап (2015-2019 гг.) – представителей СМИ.
С 2020 по 2024 год реализуется четвертый этап Всемирной программы образования в области прав человека, который направлен на расширение прав и возможностей молодежи посредством образования в области прав человека.
За последние годы в Узбекистане проделана значительная работа в сфере прав человека, в том числе по совершенствованию образования в этом направлении. Образование в сфере прав человека является одним из приоритетных направлений государственной политики в Республике Узбекистан по формированию культуры прав человека.
В 2019 г. Олий Мажлисом принята Национальная программа действий по выполнению положений Декларации ООН об образовании в области прав человека. Реализуется Национальная стратегия по правам человека, в рамках которой возложены задачи по внедрению в ВУЗах учебных курсов по правам человека.
В августе 2020 года под эгидой ООН успешно проведен Самаркандский международный форум, посвященный правам молодежи. Инициатива Президента Узбекистана о принятии Конвенции ООН о правах молодежи, выдвинутая на 75-й сессии Генассамблеи ООН, широко поддержана международным сообществом.
В силу достигнутого прогресса в области прав человека Узбекистан избран членом Совета ООН по правам человека на 2021-2023 годы.