O'zbekistonda ayollar, tinchlik va xavfsizlik masalalari bo'yicha Milliy harakatlar rejasi ishlab chiqilmoqda
30 mart kuni o'z ishini boshlagan uch kunlik onlayn seminarda O'zbekistonning xotin-qizlarni rag'batlantirish va himoya qilish borasidagi tajribasi taqdim etildi. "Ayollar, tinchlik va xavfsizlik" kun tartibini samarali amalga oshirishga bag'ishlangan anjuman YeXHT Kotibiyati tomonidan tashkil etildi.
Ushbu seminar O'zbekiston, Ozarbayjon, Qozog'iston, Mongoliya va Turkmaniston ekspertlari uchun o'tkazilmoqda. Anjumanda Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining o'rinbosari Dilnoza Muratova ishtirok etdi va mamlakatimizning xotin-qizlarni rag'batlantirish va himoya qilish borasidagi tajribasi haqida ma'ruza qildi.
D.Muratova ta'kidlaganidek, xotin-qizlarning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda faol ishtirok etishlariga ko'maklashish muhim ahamiyatga ega. Ayollarning barcha darajalarda qarorlar qabul qilish jarayonlarida to'liq va sezilarli ishtirok etishi jamiyatlarning yanada tinch hamda farovon bo'lishiga xizmat qiladi. Shuning uchun xotin-qizlarning huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida O'zbekistonda ayollar, tinchlik va xavfsizlik masalalari bo'yicha  Milliy harakatlar rejasi ishlab chiqilmoqda.
"Ayollar, tinchlik va xavfsizlik" kun tartibini samarali amalga oshirishning vositalari va strategiyalari" mavzuidagi seminar doirasida ayni maqsadga, jumladan Milliy harakatlar rejalari vositasida erishish istiqbollari keng muhokama qilinmoqda. Shu ma'noda, tadbirga BMT Xavfsizlik kengashining 1325-Rezolyutsiyasini amalga oshirish bo'yicha Milliy harakatlar rejasini yoki gender tenglik va xotin-qizlar huquqlari masalalari bo'yicha boshqa milliy harakatlar rejalarini ishlab chiqish hamda tatbiq etishga mas'ul vazirlik va idoralar vakillari taklif etilgan. Ishtirokchilar orasida fuqarolik jamiyati vakillari va faol xotin-qizlar ham bor.
Anjumandan maqsad samarador Milliy harakatlar rejalari ishlab chiqish bo'yicha ko'nikmalarni oshirishdir. Tadbir ishtirokchilari xotin-qizlar huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish, gender tenglikni ta'minlash, shuningdek BMT Xavfsizlik kengashining 1325-Rezolyutsiyasini gender tenglikka doir boshqa hujjatlar, xususan, Ayollarga nisbatan kamsitishning barcha shakllariga barham berish to'g'risidagi konventsiya va BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga, shuningdek mamlakatning gender tenglikni ta'minlash bo'yicha strategiya va rejalariga  uyg'unlashtirish borasida erishilgan yutuqlar hamda mavjud muammolarni ko'rib chiqmoqdalar.
Eng muhimi, seminarda YEXHTga  a'zo davlatlarning  BMT Xavfsizlik kengashi 1325-Rezolyutsiyasini implementatsiya qilish borasidagi tajribasi muhokama etildi. Bu mavzuda YEXHT Kotibiyatining gender masalalari bo'yicha katta maslahatchisi Amarsan Darisuren so'zga chiqdi. YEXHT Kotibiyatining vakili ayni sohada tegishli milliy harakatlar rejalari va strategiyalari ishlab chiqish masalasi juda muhim ekanini ta'kidladi.

Узбекистан разрабатывает Национальный план действий по вопросам женщин, мира и безопасности
Опыт Узбекистана в поощрении и защите прав женщин был представлен на проходящем с 30 марта т .г. трехдневном онлайн семинаре, посвященном эффективной реализации повестки дня «Женщины, мир и безопасность». Он организован Секретариатом ОБСЕ.
Семинар по наращиванию потенциала проводится для экспертов таких стран, как Азербайджан, Казахстан, Монголия, Туркменистан и Узбекистан. С докладом об отечественном опыте в поощрении и защите прав женщин перед участниками выступила заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дильноза Муратова.
В своей презентации Д.Муратова подчеркнула важность содействия продвижению женщин в политической, экономической и социальной сферах. Полное и значимое участие женщин на всех уровнях принятия решений ведет к созданию более мирных и процветающих обществ. В целях расширения прав и возможностей женщин Узбекистан разрабатывает Национальный план действий по вопросам женщин, мира и безопасности.
В работе семинара на тему «Инструменты и стратегии эффективной реализации повестки дня «Женщины, мир и безопасность», в том числе посредством Национальных планов действий, принимают участие представители министерств и ведомств, ответственных за разработку и внедрение Национального плана действий (НПД) по реализации Резолюции 1325 Совета безопасности ООН (СБ ООН) или других национальных планов действий по вопросам гендерного равенства и прав женщин. В числе участников также представители гражданского общества, включая женщин и девушек.
Целью семинара является повышения навыков разработки эффективных Национальных планов действий. Его участники обсуждают достижения и проблемы в области расширения прав и возможностей женщин и обеспечения гендерного равенства, а также гармонизации Резолюции 1325 СБ ООН с другими документами по гендерному равенству (Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, Цели устойчивого развития ООН и др.), а также стратегиями и планами действий по обеспечению гендерного равенства в стране.
Важной частью семинара стало обсуждение опыта государств-участников ОБСЕ по имплементации Резолюции 1325 СБ ООН, которому было посвящено выступление старшего советника по гендерным вопросам Секретариата ОБСЕ Амарсаны Дарисурен. Она также отметила важность разработки соответствующих национальных планов действий и стратегий.