Mintaqaviy forum: “Tinchlik, ishonch va xavfsizlikni ta'minlashda xotin-qizlarning roli”
16 mart kuni Turkmaniston poytaxti — Ashxobod shahrida “Tinchlik, ishonch va xavfsizlikni ta'minlashda xotin-qizlarning roli” mavzuida Markaziy Osiyo mintaqaviy forumi bo'lib o'tdi. Onlayn anjuman Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Ashxoboddagi Markazi tomonidan Turkmaniston Hukumati bilan hamkorlikda, YEXHTning Gender masalalari bo'yicha kotibiyati Dasturi hamda Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi ko'magida tashkil etildi.
Mintaqaviy anjumanda YEXHTga a'zo mamlakatlar vakillari, shu jumladan, mintaqaning amaldagi va sobiq lider-ayollari, hamkorlik bo'yicha sheriklar, ijro etuvchi hokimiyat tuzilmalari rahbarlari, fuqarolik jamiyati faollari, ilmiy doiralar va xususiy sektor ekspertlari ishtirok etdi.
Forumdan ko'zlangan maqsad — Markaziy Osiyo mintaqasida gender tenglikka erishish borasidagi ilg'or tajribani o'rtoqlashish, bu borada mavjud muammo va tahdidlarni muhokama qilish hamda istiqboldagi maqsad-vazifalarni aniqlashtirib olishdan iborat.
Tadbirning ochilishida YEXHTning Amaldagi raisi Ann Linde, Turkmaniston Respublikasi Parlamenti Raisi Gulshat Mammedova, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, “Markaziy Osiyo lider-ayollari muloqoti” Raisi Tanzila Norboeva, YEXHT Bosh kotibi Xel`ga Shmidt, BMT Bosh kotibining Maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya mintaqaviy markazi rahbari elchi Nataliya German, Afg'oniston Islom Respublikasining YEXHTdagi Delegatsiyasi rahbari elchi Manija Baxtari, YEXHTning Milliy ozchiliklar bo'yicha oliy komissari elchi Kayrat Abdraxmanov, YEXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi direktori Matteo Mekachchi, YEXHTning Ommaviy axborot vositalari erkinligi bo'yicha vakili Tereza Ribeyru ishtirokchilarni qutladilar.
Mintaqaviy forum ishiga YEXHTning Ashxoboddagi Markazi rahbari elchi Natal`ya Drozd moderatorlik qildi.
Forumda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ishtirok etdi va so'zga chiqdi.
A. Saidov qayd etganidek, insonning har tomonlama tengligi — inson huquqlari sohasidagi muhim printsiplardan biridir. Jamiyat hayotining barcha sohalarida ayollar bilan erkaklar o'rtasida to'liq tenglikka erishish ushbu printsipning asosiy talabi hisoblanadi.
O'zbekiston istiqlolning dastlabki yillaridanoq Pekin Harakatlar platformasida muhim o'rin tutib kelmoqda. Pekin shahrida 1995 yili Xotin-qizlarning to'rtinchi butunjahon konferentsiyasi o'tkazilganidan buyon mamlakatimiz ayollar va erkaklar huquqlarining tengligi ta'minlangan jamiyat barpo etish yo'lida dadil odimlamoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashi 46-sessiyasidagi nutqida mamlakatimizda gender siyosati qat'iy davom ettirilishini ta'kidlagani bejiz emas. Bu yil yurtimizda Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollarining muloqotini tashkil etish, shuningdek, xotin-qizlarning mintaqaviy biznes-forumini o'tkazish rejalashtirilgani ham biz ijtimoiy, siyosiy va tadbirkorlik sohalarida xotin-qizlarning o'rnini tubdan oshirishga qat'iy bel bog'laganimizdan dalolat beradi.
Bir kunlik mintaqaviy anjuman bir vaqtning o'zida to'rtta mavzu bo'yicha sho''balarda o'tkazildi. Har bir sho''bada mintaqadagi davlatlar hukumatlari, fuqarolik jamiyati institutlari, YEXHT va boshqa nohukumat tashkilotlar vakillari hamda ekspertlardan iborat ma'ruzachilar guruhi onlayn shaklda faoliyat olib bordi.
So'zga chiqqanlar ushbu forum gender tenglik bo'yicha YEXHT majburiyatlarini xavfsizlikning uchta ustuvor mezoni — tinchlik, ishonch va barqarorlik omillari bo'yicha yanada faol va izchil bajarishga ko'maklashishini ta'kidladilar. Binobarin, gender tenglik va xavfsizlik, demokratiya va farovonlik o'zaro chambarchas bog'liqdir.
BMT Bosh Assambleyasi qayd etganidek, “tinchlik — bu shunchaki mojarolarsiz hayotning o'zigina emas, balki ijobiy, jo'shqin va keng miqyosdagi daxldorlikni taqozo etadigan jarayon hamdir”. Forumda ana shu e'tirofni hayotga chuqur tatbiq etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.

Представители Узбекистана приняли участие в региональном форуме, посвященном вопросам гендерного равенства
16 марта в столице Туркменистана – Ашхабаде состоялся региональный форум стран Центральной Азии на тему: «Роль женщин в обеспечении мира, доверия и безопасности».
Онлайн-конференция организована Ашхабадским центром по безопасности и сотрудничеству в Европе совместно с Правительством Туркменистана при поддержке Программы Секретариата ОБСЕ по гендерным вопросам и Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека.
В региональном мероприятии приняли участие представители стран-членов ОБСЕ, в том числе нынешние и бывшие лидеры-женщины региона, партнеры по сотрудничеству, руководители структур исполнительной власти, активисты гражданского общества, научные круги и эксперты частного сектора.
Цель форума — обмен передовым опытом достижения гендерного равенства в Центральноазиатском регионе, обсуждение существующих проблем и угроз в этой связи, а также уточнение перспективных целей и задач.
На открытии форума выступили действующий председатель ОБСЕ Анн Линде, председатель Парламента Республики Туркменистан Гульшат Маммедова, председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель «Центральноазиатского диалога лидер-женщины» Танзила Норбоева, Генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Шмидт, специальный представитель Генерального секретаря ООН, Посол Наталья Герман, глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии, посол Маниджа Бахтари, глава делегации Исламской Республики Афганистан в ОБСЕ, Посол Кайрат Абдрахманов, Верховный комиссар по делам национальных меньшинств, директор Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека Маттео Мекаччи, ЕХҲТнинг Оммавий ахборот воситалари эркинлиги бўйича вакили Тереза Рибейру.
Модератором регионального форума выступила Посол Наталья Дрозд, Глава Центра ОБСЕ в Ашхабаде.
На форуме принял участие и выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан Акмал Саидов.
Как отметил А.Саидов, всестороннее равенство человека является одним из важнейших принципов в области прав человека. Достижение полного равенства между женщинами и мужчинами во всех сферах общественной жизни является главным требованием этого принципа.
Узбекистан играет важную роль в Пекинской платформе действий с первых лет независимости.  С тех пор как в 1995 году в Пекине состоялась четвертая Всемирная конференция женщин, наша страна делает смелый шаг к восстановлению общества, в котором обеспечивается равенство прав женщин и мужчин.
В своем выступлении Президент Шавкат Мирзиеев на 46-й сессии Совета ООН по правам человека отметил, что в вопросах гендерной политики Узбекистан намерен кардинально повысить роль женщин в общественной, политической и деловой жизни страны. В этом году планируется провести в Узбекистане диалог женщин–лидеров стран Центральной Азии и региональный женский бизнес-форум.
Однодневный региональный форум одновременно проведен по четырем темам в секциях. Каждая секция работала в режиме онлайн группой докладчиков, состоящей из представителей правительств стран, институтов гражданского общества, ОБСЕ, ННО, а также экспертов.
Выступавшие отметили, что данный форум будет способствовать более активному и последовательному выполнению обязательств ОБСЕ по гендерному равенству по трем приоритетным критериям безопасности – миру, доверию и стабильности. Следовательно, тесно взаимосвязаны гендерное равенство и безопасность, демократия и процветание.
На форуме подробно обсуждались вопросы глубокого применения этого признания к жизни.
Участниками мероприятия принято Итоговое заявление Центральноазиатского регионального форума на тему: «Роль женщин в обеспечении мира, доверия и безопасности».