Turizm infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-iyul kuni hududlarda turizm infratuzilmasini yaxshilash va xorijiy turistlar oqimini ko‘paytirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Bu haqda shu yil 3 iyun kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishi hamda tadbirkorlar bilan muloqotda topshiriq berilgan edi. Ushbu topshiriqlar va bildirilgan takliflar asosida soha rivojiga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Xususan, xorijiy turistlarni yurtimizga jalb qilish uchun turizm tashkilotlarini aylanma mablag‘ bilan ta’minlash maqsadida Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 50 million dollar qiymatida alohida kredit liniyasi ochilmoqda. Bu kreditlar milliy valyutada yillik 17 foiz stavkada, 2 yillik imtiyozli davr bilan 10 yilga ajratiladi.
Salohiyati yuqori bo‘lgan joylarda master-rejalar asosida turizm maskanlari barpo etiladi. Bunday hududlar infratuzilmasini yaxshilash uchun joriy yilda respublika budjetidan 100 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Shuningdek, ularning har biriga 50 million dollar miqdorida investitsiya jalb qilinadi.
Turizm sohasidagi tadbirkorlar uchun qator yengilliklar ham nazarda tutilmoqda. Ular orasida avtobus va mikroavtobuslarni bojxona bojidan ozod etish, turoperator va hunarmandlarning xalqaro yarmarkalardagi xarajatining 50 foizini qoplab berish, xorijiy mehmonlar ishtirokida biznes tadbirlar tashkil qilgan tadbirkorlarning foyda solig‘i 50 foizga kamaytirish kabi choralar bor.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning milliy turizm brendini yaratish zarurligini ta’kidlagan edi. Shunga muvofiq, maqsadli bozorlar talablaridan kelib chiqib, yurtimizdagi turizm turlari to‘g‘risida kontentlar yaratiladi. Ular xalqaro media va ijtimoiy platformalar, jahon sport va san’at tadbirlarida targ‘ib qilinadi. Bunga auditoriyasi katta bo‘lgan xorijiy jurnalist, bloger va inflyuenserlar ham jalb qilinadi.
Sayyohlarga qulaylik yaratish maqsadida barcha avia, temir yo‘l va avtobus qatnovlari haqida ma’lumot va chipta olish imkonini beradigan yagona onlayn platforma ishga tushiriladi. Avia, temir yo‘l va avtobus chiptalarini kamida olti oy oldin savdoga chiqarish tizimi joriy qilinadi. Umumxalq bayramlari kunlarida qo‘shimcha aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yiladi. Bular haqda muntazam ravishda ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda yoritib boriladi.
Soha uchun mutaxassislar tayyorlash masalasi ham muhim. Kelayotgan o‘quv yilidan boshlab, bu borada ham qator yangiliklar mo‘ljallanmoqda.
Jumladan, turizm va mehmonxona xo‘jaligi sohasida o‘quv dasturlari jahon reytingida birinchi 100 talikka kiruvchi ta’lim muassasalarining tajribasi asosida takomillashtiriladi. Bu sohada oliy ta’lim to‘rt yillikdan uch yillikka o‘tkaziladi. Talabalarga bir vaqtning o‘zida ixtisosligi bo‘yicha ishlab, kasbiy ko‘nikmalarini bevosita ish joylarida rivojlantirish imkoniyati yaratiladi. Andijon, Buxoro, Samarqand va Urganch davlat universitetlari, Sharqshunoslik, Jahon tillari va “Ipak yo‘li” oliygohlarida gidlarni tayyorlash kurslari tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari bu chora-tadbirlar bo‘yicha hujjat ishlab chiqib, ijrosini samarali tashkil etish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

Рассмотрены предложения по улучшению инфраструктуры туризма
Президент Шавкат Мирзиёев 16 июля ознакомился с презентацией о мерах по улучшению туристической инфраструктуры в регионах и увеличению потока иностранных туристов.
Соответствующие задачи были обсуждены в ходе состоявшихся 3 июня текущего года видеоселекторного совещания и диалога с предпринимателями. На основе данных тогда поручений и высказанных предложений разработаны дополнительные меры, направленные на развитие сферы.
В частности, в целях обеспечения туристических организаций оборотными средствами для привлечения иностранных туристов в нашу страну открывается отдельная кредитная линия из Фонда реконструкции и развития на сумму 50 миллионов долларов. Эти кредиты будут выделяться в национальной валюте по ставке 17 процентов годовых сроком на 10 лет с 2-летним льготным периодом.
В регионах с высоким потенциалом будут строиться туристические объекты на основе мастер-планов. На улучшение инфраструктуры таких регионов в текущем году из республиканского бюджета будет выделено 100 миллиардов сумов. Также в каждый из них будут привлечены инвестиции в размере 50 миллионов долларов.
Предусматривается также ряд льгот для предпринимателей, действующих в сфере туризма. В их числе - освобождение автобусов и микроавтобусов от таможенных пошлин, компенсация туроператорам и ремесленникам 50 процентов расходов, связанных с участием в международных ярмарках, снижение на 50 процентов налога с прибыли предпринимателей, организующих бизнес-мероприятия с участием иностранных гостей.
Глава государства отмечал необходимость создания национального туристического бренда Узбекистана. В соответствии с этим, исходя из требований целевых рынков, будет создаваться контент о видах туризма в нашей стране. Он будет продвигаться в международных медиа и на социальных платформах, мировых спортивных и художественных мероприятиях. Будут привлечены иностранные журналисты, блогеры и инфлюенсеры с большой аудиторией.
Для удобства туристов будет запущена единая онлайн-платформа обо всех авиа-, железнодорожных и автобусных рейсах с возможностью приобретения билетов. Авиа-, железнодорожные и автобусные билеты будут выставляться на продажу не менее чем за шесть месяцев до рейса. Во время всенародных праздников будут запускаться дополнительные авиарейсы. Информация об этом будет регулярно публиковаться в средствах массовой информации и социальных сетях.
Также важен вопрос подготовки специалистов для сферы. С будущего учебного года намечается ряд нововведений и в этом направлении.
В частности, учебные программы в сфере туризма и гостиничного хозяйства будут усовершенствованы на основе опыта образовательных учреждений, входящих в топ-100 мирового рейтинга. Вместо четырех лет продолжительность высшего образования в сфере будет составляться три года. Студентам будет предоставлена возможность одновременно с учебой работать по специальности, развивая профессиональные навыки непосредственно на рабочем месте. В Андижанском, Бухарском, Самаркандском и Ургенчском государственных университетах, университетах востоковедения, мировых языков и "Шелковый путь" будут организованы курсы по подготовке гидов.
Глава государства дал указания по разработке соответствующего документа и эффективной организации его исполнения.