O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisi Shavkat Mirziyoyev boshchiligida 13 fevral kuni olimpiya va paralimpiya harakati, ixtisoslashtirilgan va ommaviy sportni yangi bosqichga olib chiqish hamda aholi jismoniy faolligini oshirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Har bir ota-ona, har bir millatning niyati – jismoniy va ma’naviy barkamol avlodni tarbiyalashdir. Bunga esa jismoniy tarbiya va sportsiz erishib bo‘lmaydi. Sport sog‘lom xalq, sog‘lom avlodning tayanch ustunidir.
Shu bois davlatimiz tomonidan bu sohaga katta e’tibor qaratilmoqda. So‘nggi to‘rt yilda byudjetdan sportga ajratilayotgan mablag‘ 1,5 trillion so‘mdan 3 trillion so‘mga oshdi. Murabbiylarning o‘rtacha maoshi 2 barobar ko‘paydi. 101 ta yirik sport inshootlari qurildi, 67 tasi rekonstruksiya qilindi. Sportchilarimizning Parij Olimpiadasida erishgan yutuqlari bu e’tiborning yorqin natijalari bo‘ldi.
Endi 2028 yilda Los-Anjelesda bo‘ladigan Olimpiya o‘yinlarida kuchli o‘ntalikka kirish maqsad qilingan. Buning uchun tayyorgarlikni kuchaytirish, sport federatsiyalarini rivojlantirish zarur.
Yig‘ilishda bu masalalar 26 ta sport federatsiyasi va hududlar kesimida tahlil qilindi.
Masalan, so‘nggi Olimpiya o‘yinlarida 48 ta dastur bo‘lgan yengil atletika bo‘yicha 5 ta, 49 ta suv sporti dasturidan 4 ta litsenziya olingan, xolos. Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan va sirdaryolik sportchilar past natija ko‘rsatgan.
Shu bois iqtidorli yoshlarni topish, olimpiya sport turlariga tayyorlash, ularni va murabbiylarni rag‘batlantirish bo‘yicha yangi tizim yo‘lga qo‘yilishi belgilandi. Davlatimiz rahbari bu boradagi qator tashabbuslarni ilgari surdi.
Avvalo, olimpiya va paralimpiya harakatini rivojlantirish, seleksiya tizimini yaxshilash maqsadida Olimpiya qo‘mitasining hududiy bo‘limlari tashkil etiladi. Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisi Prezident bo‘lganidek, hududiy bo‘limlarga viloyat hokimlari boshchilik qiladi.
Ular har bir federatsiya bilan birga, Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik davri bo‘yicha strategiya ishlab chiqadi. Buning uchun zarur sharoit va infratuzilmaga 300 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Shuningdek, chet eldan ilg‘or tajribalar, grantlar jalb qilish choralari ko‘riladi. Sportchi va murabbiylar xorijiy sport akademiyalarida o‘qitiladi. Oldingi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari natijasiga qarab, sport turlari ustuvorligi bo‘yicha 3 ta toifaga ajratiladi.
Hududlardagi 310 ta sport maktabi milliy terma jamoalarning seleksiya bazasiga aylanishi kerakligi ta’kidlandi. Ularda yangi metodika va yondashuvlar joriy qilinadi.
Olimpiya sport turlariga moslashtirilgan 56 ta sport maktabi milliy terma jamoalarga asosiy zaxira bo‘ladi. Ularda hududdan saralangan yoshlar individual reja asosida maqsadli tayyorlanadi.
Shuningdek, yiliga ikki marta hududlarda olimpiya sport turlari bo‘yicha “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqalar tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Tuman va viloyat sovrindorlarini hokimlar rag‘batlantirib boradi. Viloyat bosqichi g‘oliblari har yili dekabrda Olimpiya shaharchasida o‘tkaziladigan “Prezident Olimpiadasi”da ishtirok etadi.
Musobaqa g‘oliblari uy, avtomobil kabi qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Birinchi va ikkinchi o‘rinni olgan sportchilar Respublika olimpiya va paralimpiya markaziga qabul qilinadi. Bunda, 1-2 kurs o‘quvchilariga stipendiya to‘lash yo‘lga qo‘yiladi.
Prezidentimiz musobaqalarda yuqori natija ko‘rsatgan sportchi va terma jamoa ustozlari qatorida sportchilarni yetishtirgan birinchi murabbiylarni ham rag‘batlantirish zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda para sport imkoniyatlariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Ilgari bu toifadagi yoshlar uchun atigi 33 ta maktabda sport to‘garaklari bo‘lgan, bugun bunday maktablar soni 235 taga yetdi. Parasport bilan muntazam shug‘ullanuvchilar 4 karra ko‘payib, 7 mingdan oshdi.
Endi Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti bilan hamkorlikda nogironligi bo‘lgan yoshlarni sport bilan qamrab olish, natijadorligini ta’minlash bo‘yicha ilmiy metodika va standartlar ishlab chiqiladi. Uning Toshkentdagi filialida adaptiv sport bo‘yicha alohida fakultet ochiladi.
Shuningdek, hududlardagi 39 ta sport maktabi parasport turlariga ixtisoslashadi. Bunday yoshlarni, ayniqsa, nogironligi bo‘lgan qizlarni imkoniyatiga qarab, boshqa sog‘lom sport guruhlarida ham shug‘ullanishiga sharoit yaratiladi. Trenerlarga malaka sertifikati berish va ularni qayta tayyorlash tizimi soddalashtiriladi.
Parasport turlari bo‘yicha terma jamoalarni shakllantirish tartibi ham o‘zgartiriladi. Bundan buyon, yoshlar faqat musobaqa natijasiga qarab emas, balki sport normativlarini bajarishiga qarab ham terma jamoaga qabul qilinadi. Bunda, nogironligi bo‘lgan sportchilarning ko‘rsatkichlarini monitoring qilib boradigan alohida onlayn platforma bo‘ladi.
Musobaqa va sport yig‘inlari tashkil qilishda olimpiya va paralimpiya tizimiga o‘tiladi. Ya’ni, qayerda chempionat bo‘lsa, unga yonma-yon parasport musobaqasi ham o‘tkaziladi, yig‘inlar ham birgalikda tashkil qilinadi. Bu haqiqiy inklyuziv tizimga aylanadi, nogironligi bor sportchilar uchun ishonch va rag‘bat bo‘ladi.
Sport sohasida ham xususiy sektorga keng yo‘l ochilishi qayd etildi. Endi xususiy sport klublarining yagona reyestri yuritiladi, ularning faoliyati bo‘yicha mezonlar yaratiladi. Qamrov darajasiga qarab, klublarga bepul sport jihozlari ajratiladi. Xususiy murabbiylarga o‘zini o‘zi band qilish huquqi beriladi.
Muhimi, xususiy klublardagi yoshlar barcha musobaqalarda o‘z nomidan ishtirok etishi mumkin bo‘ladi va natijasiga qarab, terma jamoalarga qabul qilinadi.
Sportchilarni topish, saralash va tayyorlash jarayoniga raqamlashtirishni keng joriy qilish, adolatni ta’minlab, qobiliyatli yoshlarni yuzaga chiqarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda ommaviy sportni rivojlantirish va sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
O‘tgan yili musobaqalarda yoshlar qamrovi 10 millionga yetgan. Lekin katta yoshdagi insonlarning sportda ishtiroki kam.
Shu bois endi mahallalarda ommaviy jismoniy faollik tadbirlari o‘tkaziladi, bu bo‘yicha reyting yuritiladi. Yil yakuni bilan eng faol oilalarga mashq jihozi beriladi, eng yaxshi mahallalarda sport maydonchalari quriladi.
O‘quvchilarni sportga keng jalb etish maqsadida har bir maktabda yakkakurash va jamoaviy olimpiya sport turlari bo‘yicha to‘garaklar ochiladi. Maktablar o‘rtasida olimpiya sport turlari bo‘yicha musobaqalar tashkil qilinadi. Eng yaxshi natija ko‘rsatgan o‘quvchilar seleksiya qilinib, maktablar esa kerakli sport inventari bilan ta’minlanadi. Natija ko‘rsatgan jismoniy tarbiya o‘qituvchilari alohida rag‘batlantiriladi.
Yurtimizda 700 mingdan ziyod talabalar borligi qayd etilib, ular o‘rtasida sportga havasni kuchaytirish, qamrovni oshirish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Aholini sog‘lom turmush tarziga o‘rgatishda nafaqat sport, balki to‘g‘ri ovqatlanish ham dolzarb. O‘rganishlarga ko‘ra, aholimizning 44 foizi jismoniy faol emas, 36 foizi to‘g‘ri ovqatlanish qoidalariga amal qilmaydi. Boshoqli va donli mahsulotlar, meva-sabzavotlar iste’moli kam. Tez tayyor bo‘luvchi va tarkibida kanserogen moddalar yuqori bo‘lgan mahsulotlar savdosi ko‘paygan. Bular turli kasalliklar va erta o‘limlarga sabab bo‘layapti.
Shu bois “Sog‘lom inson – sog‘lom millat” g‘oyasi umummilliy harakatga aylantirilishi ta’kidlandi. Buning uchun sog‘lom ovqatlanish va jismoniy faollik targ‘ibotini har bir oilaga olib kirish kerakligi aytildi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан, Председателя Национального олимпийского комитета Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития олимпийского и паралимпийского движения, выведения адаптивного и массового спорта на новый уровень, а также повышения физической активности населения.
Каждый родитель и каждая нация стремятся воспитать физически и духовно развитое поколение – цели, которых невозможно достичь без систематического физического воспитания и спорта. Именно спорт является опорой здорового народа и фундаментом здорового поколения.
В связи с этим государство уделяет особое внимание развитию спортивной сферы. За последние четыре года объем средств, выделяемых из государственного бюджета на спорт, увеличился с 1,5 триллиона до 3 триллионов сумов, а средняя заработная плата тренеров выросла в два раза. Построено 101 крупное спортивное сооружение, проведена реконструкция 67 объектов. Достижения наших спортсменов на Олимпиаде в Париже стали ярким свидетельством эффективности принятых мер.
Теперь поставлена цель попасть в сильнейшую десятку сборных на Олимпийских играх 2028 года в Лос-Анджелесе. Для этого необходимо усилить подготовку и развивать спортивные федерации.
На совещании эти вопросы были рассмотрены в разрезе 26 спортивных федераций и регионов.
На последних Олимпийских играх в легкой атлетике, программа которой включает 48 дисциплин, было получено всего 5 лицензий, а по водным видам спорта, где 49 дисциплин – лишь 4 лицензии. При этом спортсмены из Каракалпакстана, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской и Сырдарьинской областей показали слабые результаты.
В связи с этим принято решение о создании новой системы поиска и подготовки талантливой молодежи по олимпийским видам спорта, стимулирования спортсменов и тренерского состава. Глава государства озвучил ряд инициатив в этой области.
Прежде всего, с целью развития олимпийского и паралимпийского движения и совершенствования системы селекции будут созданы региональные отделения Олимпийского комитета. Так же, как Президент возглавляет Национальный олимпийский комитет, региональные отделениями будут руководить хокимы областей. Совместно с каждой спортивной федерацией региональные отделения разработают стратегию подготовки к Олимпийским играм, для создания необходимой инфраструктуры и условий будет выделено 300 миллиардов сумов.
Кроме того, планируется привлечение передового зарубежного опыта и грантов, спортсмены и тренеры пройдут обучение в зарубежных спортивных академиях, а виды спорта будут распределены по трем приоритетным категориям с учетом результатов предыдущих Олимпийских и Паралимпийских игр.
Подчеркнута необходимость превращения 310 спортивных школ в регионах в селекционную базу национальных сборных, где будут внедряться новые методики и подходы. Также 56 спортивных школ, адаптированных для олимпийских видов спорта, станут основным резервом, где отобранные на региональном уровне молодые спортсмены будут целенаправленно готовиться по индивидуальным программам.
Кроме того, дважды в год в регионах будут проводиться соревнования по олимпийским видам спорта под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Местные и областные победители будут стимулироваться хокимами, а победители областного этапа получат право участвовать в «Президентской олимпиаде», проводимой в декабре в Олимпийском городке.
Победители соревнований будут награждаться ценными призами – жильем, автомобилями и другими, а спортсмены, занявшие первые два места, будут зачислены в республиканский олимпийский и паралимпийский центры; студентам 1–2 курсов будет предоставлена стипендия.
Президент также подчеркнул, что наряду со спортсменами и тренерами сборных, демонстрирующих высокие результаты, необходимо стимулировать и первых тренеров, взрастивших спортсменов.
Особое внимание на совещании было уделено развитию паралимпийского спорта.
Ранее для молодежи с ограниченными возможностями здоровья действовали спортивные кружки в 33 школах, а сегодня число таких школ достигло 235. Количество регулярно занимающихся параспортом увеличилось в четыре раза и превысило 7 тысяч человек.
В сотрудничестве с Российским государственным педагогическим университетом имени А.И.Герцена будут разработаны научные методики и стандарты по вовлечению молодежи с ограниченными возможностями в спорт, а в филиале университета в Ташкенте будет создан отдельный факультет адаптивного спорта.
Кроме того, 39 спортивных школ в регионах будут специализированы на паралимпийские виды спорта. Для молодых людей, особенно для девушек с ограниченными возможностями здоровья, будут созданы условия для занятий в обычных спортивных секциях. Система выдачи квалификационных сертификатов тренерам и их переподготовки будет упрощена.
Также будет изменен порядок формирования сборных по паралимпийским видам спорта: отбор будет осуществляться не только на основании результатов соревнований, но и с учетом выполнения спортивных нормативов. Для мониторинга показателей спортсменов с ограниченными возможностями планируется создать специальную онлайн-платформу.
При организации соревнований и спортивных мероприятий будет применяться интегрированная система проведения как олимпийских, так и паралимпийских соревнований: там, где проводится чемпионат, одновременно будут организовываться паралимпийские соревнования. Это создаст по-настоящему инклюзивную систему, которая станет источником уверенности и поддержки для спортсменов с ограниченными возможностями.
Также отмечено, что в спортивной сфере открывается широкая возможность для частного сектора. В дальнейшем будет вестись единый реестр частных спортивных клубов, разработаны критерии их деятельности, а клубам, в зависимости от охвата, будут предоставляться бесплатные спортивные инвентари. Частным тренерам будет предоставлено право на самозанятость.
Молодежь из частных клубов сможет участвовать в соревнованиях от своего имени, что позволит на основе результатов отбирать спортсменов в сборные команды.
Были даны указания по широкому внедрению цифровых технологий в процессы поиска, отбора и подготовки спортсменов с целью обеспечения справедливости и выявления талантливой молодежи.
Отдельное внимание было уделено развитию массового спорта и пропаганде здорового образа жизни.
В прошлом году охват молодежи на соревнованиях достиг 10 миллионов человек, однако участие людей старшего возраста в спортивных мероприятиях остается низким. В связи с этим в махаллях будут проводиться массовые мероприятия по физической активности с ведением рейтинга, а к концу года самым активным семьям будут предоставляться тренажеры, а в лучших махаллях – создаваться спортивные площадки.
Для привлечения учащихся к спорту в каждой школе будут созданы кружки по олимпийским видам спорта для индивидуальных и командных дисциплин, а также организованы межшкольные соревнования. Лучшие учащиеся будут отбираться, а школы снабжаться необходимым спортивным инвентарем. Преподаватели физкультуры, демонстрирующие высокие результаты, получат дополнительные стимулы.
Отмечено, что в стране насчитывается свыше 700 тысяч студентов, что подчеркивает важность повышения их интереса к спорту и расширения его охвата.
В вопросах формирования здорового образа жизни населения было подчеркнуто, что значимы не только спорт, но и правильное питание. Согласно исследованиям, 44 процента населения не ведут активного образа жизни, а 36 процентов не соблюдают правила правильного питания. Потребление молочных и зерновых продуктов, а также фруктов и овощей снижается, в то время как наблюдается рост потребления фастфуда, что приводит к различным заболеваниям и преждевременной смертности.
В связи с этим идея «Здоровый человек – здоровая нация» должна стать общенациональным движением, а принципы правильного питания и физической активности – неотъемлемой частью жизни каждой семьи.