O'zbekiston o'zining fuqarolarni vatanga qaytarish tajribasini BMT Kengashi sessiyasi doirasida taqdim etdi
O'zbekiston 434 nafar ayol va bolani Suriya hamda Iroqdan o'z ona yurtiga qaytardi. Bu amaliy tajriba Jenevada bo'lib o'tayotgan BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashining 47-sessiyasi doirasida taqdim etildi.
2021 yil 5 iyul` kuni “Suriya va Iroqdan olib kelingan ayollar va bolalarning reabilitatsiyasi hamda reintegratsiyasi” mavzuida tashkil etilgan onlayn-tadbirda O'zbekiston vakillari ushbu masala bo'yicha chiqishlar qildi.
«Mamlakatimiz mazkur masalaga juda katta ahamiyat bermoqda. Natijada 2019 yildan buyon hukumat tomonidan 5 ta amaliyot o'tkazildi va jami 530 nafar inson, asosan ayollar va bolalar o'z uylariga olib kelindi. Bu ishlar hatto pandemiya davrida ham to'xtab qolmadi – so'ngi amaliyotlardan biri joriy yilning aprelida amalga oshirildi», – dedi o'z chiqishida  O'zbekiston Respublikasining Jenevadagi BMT va boshqa xalqaro tashkilotlar huzuridagi doimiy vakili Ulug'bek Lapasov.
Uning ta'kidlashicha, fuqarolarimizni vatanga qaytarish bilan bog'liq operatsiyalar O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning bevosita rahnamoligida amalga oshirilmoqda. Xalqaro hamkorlar ko'magida tashkil etilgan ushbu operatsiyalar O'zbekiston Konstitutsiyasi talablariga to'liq mos keladi. Binobarin, Konstitutsiyaga muvofiq, O'zbekiston Respublikasi o'z hududida ham, uning tashqarisida ham o'z fuqarolarini himoya qilish va ularga homiylik ko'rsatishni kafolatlaydi.
O'zbekiston hukumati tomonidan “qaynoq nuqta”lardan olib chiqilgan ayollar va bolalarni reabilitatsiya qilish maqsadida ishchi guruhlar tuzilgan. O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov o'z chiqishida shu haqda batafsil to'xtaldi.
Ishchi guruhlar zimmasiga ushbu fuqarolarni reabilitatsiya qilish, hujjatlarini tiklash, ishga joylashtirish, boshpana bilan ta'minlash, bolalarni maktab va maktabgacha ta'lim muassasalariga joylash, yetim bolalar uchun vasiy hamda homiylar belgilash yoki ularni davlatga qarashli ijtimoiy muassasalarga joylashtirish, bu insonlarning sog'ligi va ruhiy holati ustidan doimiy monitoring olib borish vazifalari yuklangan.
«Bundan tashqari ehtiyoji bor repatriantlarga jarrohlik amaliyotlari o'tkazildi. Ota-onalari Suriya va Iroqda halok bo'lgan bolalarga yaqin qarindoshlari orasidan vasiylar belgilandi. Bu kabi tadbirlar yakuniga yetgach, vatandoshlarimiz o'zlari doimiy yashagan uylariga kuzatib qo'yildi. Bu yerda davlat va jamoat tashkilotlari muvofiqlashtiruvi ostida ularni ijtimoiy moslashishlari va jamiyat hayotiga kirishib ketishlariga ko'maklashadigan ko'plab chora-tadbirlar tashkil etildi”,  dedi A.Saidov.
BMTning Terrorizmga qarshi kurashda inson huquqlarini rag'batlantirish va himoya qilish masalalari bo'yicha maxsus ma'ruzachisi professor Fionnuala Ni Aoleyn O'zbekistonning ayollar va bolalarni vatanga qaytarish hamda tinch hayotga moslashtirish borasidagi sa'y-harakatlarini, ayni yo'nalishdagi yetakchilik rolini alohida ta'kidladi. Uning qayd etishicha, hozirgi vaqtda Suriyaning shimoli-sharqiy qismida joylashgan “Al-Hol” va “Roj” lagerlarida qariyb 70 ming inson – 57 davlat fuqarolari hisoblanuvchi asosan ayollar va bolalar og'ir ahvolda saqlanmoqda. Faqat ayrim davlatlargina ana shu ayollar va bolalarni vatanga qaytarish hamda tinch hayotga moslashtirish to'g'risidagi o'zlarining xalqaro majburiyatlarini bajarmoqda, xolos.
Xalqaro uchrashuv ishtirokchilari O'zbekiston tomonidan o'z fuqarolarini vatanga qaytarish bo'yicha amalga oshirilayotgan dastur haligacha fuqarolari Suriya va Iroqdagi lagerlarda saqlanayotgan ko'plab mamlakatlar uchun namuna bo'lib xizmat qilishi, qolaversa, inson huquqlarini ta'minlash sohasidagi ibratli amaliyot sifatida qabul qilinishi mumkinligini e'tirof etdilar.

Узбекистан представил свой опыт репатриации граждан страны из Сирии и Ирака в ходе сессии Совета ООН
434 женщины и ребенка из Сирии и Ирака вернул на родную землю Узбекистан. Этот опыт был представлен в ходе 47-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве.
Выступление представителей Узбекистана по данному вопросу состоялось 5 июля 2021 года в рамках мероприятия на тему: «Реабилитация и реинтеграция женщин и детей, репатриированных из Сирии и Ирака».
«Наша страна придает большое значение этому вопросу. Таким образом, с 2019 года власти провели 5 операций, которые вернули домой в общей сложности более 530 человек, в основном женщин и детей. Эти работы не приостанавливались даже во время пандемии - последняя из этих операций была проведена в конце апреля этого года», - сказал в своем выступлении Улугбек Лапасов, Постоянный представитель Узбекистана при Отделении ООН и других международных организациях в Женеве.
Он подчеркнул, что операции по возвращению проводятся под непосредственным руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Организованные при поддержке международных партнеров, операции по возвращению соответствуют Конституции Узбекистана, которая гарантирует, что каждый гражданин находится под защитой государства.
В целях реабилитации репатриантов Правительством Узбекистана созданы специальные рабочие группы. Это отметил в своем выступлении  Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов. На данные группы возложены задачи реабилитации, восстановления документов, трудоустройства, помещения в школьные и дошкольные учреждения, определения опекунов для детей-сирот или их помещения в государственные социальные учреждения, мониторинг здоровья и психологического состояния тех, кого вернули на родину.
«Кроме того, проведены хирургические операции нуждающимся репатриантам. Детям, у которых родители погибли в Сирии и Ираке назначены опекуны из числа родственных связей. По завершению реабилитационных мероприятий, репатрианты были препровождены к местам постоянного жительства, где при координации государственных органов и общественных институтов организован комплекс мероприятий по их социальной адаптации и приобщению в общество», - сказал А.Саидов.
Усилия Узбекистана по репатриации и реабилитации женщин и детей, его ведущую роль в этом направлении подчеркнула в ходе встречи Специальный докладчик ООН по вопросам поощрения и защиты прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнуала Ни Аолейн. Она отметила, что в настоящее время около 70 000 женщин и детей, связанных с ИГИЛ, содержатся в лагерях Аль-Хол и Рож на северо-востоке Сирии. И только некоторые государства выполняют свои международные обязательства в отношении репатриации и реабилитации женщин и детей.
Участниками международной встречи было отмечено, что реализуемая Узбекистаном программа в отношении репатриации своих граждан, может служить примером для многих стран, граждане которых все ещё находятся в лагерях беженцев в Сирии и Ираке, а также принята как образцовая работа в области обеспечения прав человека.