Shveysariyada O‘zbekiston Respublikasining BMT bo‘limi va Jenevadagi boshqa xalqaro tashkilotlar huzuridagi doimiy vakili Eldiyor Toshmatov va Parlamentlararo ittifoq Bosh kotibi Martin Chungong o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
5-9 aprel kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasiga tayyorgarlik jarayoni muhokama qilingan muloqot davomida tomonlar asosiy e’tiborni tashkiliy masalalar, xususan tadbir dasturi va ishchi organlar yig‘ilishlari kun tartibiga qaratildi.
Bosh kotib qayd etganidek, mazkur nufuzli anjuman bosh mavzu – “Parlament harakati ijtimoiy taraqqiyot va adolat uchun” nuqtai nazaridan alohida ahamiyat kasb etadi.
Shuningdek, martabali mulozim O‘zbekiston parlamenti tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarni yuqori baholab, mavjud masalalarni tezkor hal qilishga amaliy yondashuv uchun minnatdorlik bildirdi.

В Швейцарии состоялась встреча между постоянным представителем Республики Узбекистан при Отделении ООН и других международных организациях в Женеве Элдиёром Тошматовым и генеральным секретарем Межпарламентского союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
В ходе переговоров стороны обсудили ход подготовки к 150-й юбилейной Ассамблее МПС, которая пройдет 5–9 апреля в Ташкенте. Особое внимание было уделено организационным вопросам, программе мероприятия, а также повестке заседаний рабочих органов союза.
Как подчеркнул генеральный секретарь МПС, успешное проведение юбилейной ассамблеи имеет особое значение, учитывая ее главную тему – «Парламентское движение за социальное развитие и справедливость». Он также высоко оценил осуществляемую масштабную работу, проводимую парламентами Узбекистана, и выразил благодарность за конструктивный подход и оперативное решение возникающих вопросов.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать тесное взаимодействие для обеспечения высокого уровня проведения предстоящего мероприятия в Ташкенте.