Malayziyaning Bola huquqlari bo‘yicha vakili – Milliy markaz mehmoni
22 oktabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova Malayziya Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasining (SUHAKAM) Bola huquqlari bo‘yicha vakili Nur Azia Moxd Aval bilan mazkur xorijiy tashkilot iltimosiga binoan uchrashdi.
Uchrashuvda inson huquqlari sohasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi. Tomonlar bola huquqlarini ta’minlash sohasida erishilgan yutuqlarni ham muhokama qildilar.
Malayziyaning Bola huquqlari bo‘yicha vakili qabul uchun minnatdorchilik bildirib, O‘zbekistonda kuni kecha bo‘lib o‘tgan saylov demokratiya va muqobillik asosida, qonuniy va adolatli, ochiq va oshkora ruhda tashkil etilishi yo‘lida ulkan amaliy ishlar qilinganini e’tirof etdi. Natijada fuqarolarning saylov borasidagi konstitutsiyaviy huquqlari to‘la ta’minlanganiga yuqori baho berdi.
Nur Azia Moxd Aval kelgusida bola huquqlarini ta’minlash va uzluksiz inklyuziv ta’limdan foydalanish sohalaridagi amaliy hamkorlikni izchil davom ettirishdan manfaatdor ekanini ma’lum qildi.
Shuningdek, qo‘shma onlayn-tadbirlar, ikki tomonlama ilg‘or tajriba almashuvlarini yo‘lga qo‘yish hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi tashabbuslarni amalga oshirish borasida hamkorlikni kuchaytirish yuzasidan o‘zaro fikrlashib olindi.

О встрече c Уполномоченным по правам ребенка Малазийской комиссии по правам человека (SUHAKAM)
22 октября 2021 г. состоялась встреча между заместителем директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д.Муратовой и Уполномоченным по правам ребенка Малазийской комиссии по правам человека Нур Азиа Мохд Авал по просьбе международной стороны.
На встрече были обсуждены основные направления сотрудничества в области прав человека, а также достигнутые успехи в области обеспечения прав ребенка.
Уполномоченный по правам ребенка Малайзии, выразив благодарность за тёплый приём, высоко оценила осуществленные реформы в Узбекистане по обеспечению транспарантных, свободных и справедливых выборов в Узбекистане и широкомасштабную работу по обеспечению свободного волеизъявления граждан.
Нур Азиа Мохд Авал выразила заинтересованность в дальнейшем развитии практического сотрудничества в области обеспечения прав детей, а также их доступа к непрерывному и инклюзивному образованию, в том числе путем проведения совместных онлайн-мероприятий, двустороннего обмена лучших практик и реализации инициатив в рамках международных организаций.