Amira al-Xassan: Forum yakunlari odamlar hayotini yaxshilashga qaratilgan umumiy maqsadlar yo'lida muhim voqea bo'ladi
Amira al-Xassan, Fors ko'rfazi arab davlatlaridagi BMTning aholi punktlari dasturining mintaqaviy byurosi (UN HABITAT) rahbari:
— Ushbu tadbirda ishtirok etishimning asosiy maqsadi – Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo'yicha O'zbekiston tajribasi bilan tanishish, fikr almashish, 2030 yilgacha o'zlari uchun ustuvor yo'nalishlarni belgilab olgan mamlakatlar uchun aniq universal tavsiyalar ishlab chiqishdir. Bundan tashqari, forumda BRMga erishish bo'yicha bizning aholi punktlari dasturimizning asosiy yondashuvlari, birinchi navbatdagi maqsadlari va ularga erishish yo'llarini taqdim etishni rejalashtirmoqdaman.
Bu mening O'zbekistonda birinchi marta bo'lishim, bu yerda mamlakat hozirgi bosqichda qanday ildam rivojlanib borayotganini ko'ryapman. Mamlakat Hukumatining “aqlli shaharlar”ni rivojlantirishga, aholining turmush darajasi bilan bog'liq barcha sohalarni izchil isloh qilishga intilishi meni hayratda qoldirdi.
Men O'zbekistonning hozirgi taraqqiyoti bilan tanishtirgan, milliy parlament global maqsadlarga erishishga qanday ko'maklashayotgani haqida so'zlab bergan Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbaevadan minnatdorman. Forumdan umidlarim juda katta, chunki undagi mavzular mutaxassislarning keng jalb qilinishini hamda samarali tajriba almashishni nazarda tutadi. Forum tashkilotchilari va ishtirokchilariga muvaffaqiyatlar tilayman. Ishonchim komilki, uning natijalari odamlar hayotini yaxshilashdek umumiy maqsadlar yo'lida muhim voqea bo'ladi.

Амира аль-Хассан: Итоги форума станут важным вкладом во всеобщее дело по улучшению жизни людей
Амира аль-Хассан, руководитель регионального бюро Программы ООН по населенным пунктам (UN HABITAT) в арабских государствах Персидского залива:
— Основная цель моего участия в данном мероприятии – познакомиться с опытом Узбекистана в достижении Целей устойчивого развития, обменяться мнениями, выработать конкретные универсальные рекомендации для стран, определивших для себя приоритеты до 2030 года. Кроме того, я планирую представить на форуме основные подходы нашей программы в области населенных пунктов к достижению ЦУР, первостепенные цели и пути их достижения.
Я впервые в Узбекистане, но находясь здесь, я почувствовала ту динамику, с которой развивается страна на современном этапе. Мне импонирует стремление Правительства страны к развитию «умных городов», прогрессивное реформирование всех сфер, связанных с качеством жизни населения.
Я благодарна Председателю Сената Олий Мажлиса Танзиле Нарбаевой, которая ознакомила меня с современным развитием Узбекистана, рассказала о том, как национальный парламент содействует достижению глобальных целей. Мои ожидания от форума очень высоки, так как его тематика предполагает широкое экспертное вовлечение, а также продуктивный обмен опытом. Я желаю успеха организаторам и участникам форума. Уверена, что его итоги станут важным вкладом во всеобщее дело по улучшению жизни людей.