Mamlakatimizda chorvachilikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash va oziq-ovqat sanoatida qo‘shilgan qiymat zanjirini kengaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu borada zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, mahalliy xomashyoni qayta ishlash va ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng imkoniyatlar yaratilgan.
Xorazm viloyati sut yetishtirish salohiyati yuqori hududlardan biri. Mazkur imkoniyatdan samarali foydalanib, chorvachilikni ixtisoslashtirish va sutni sanoat usulida qayta ishlashni kengaytirish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilmoqda.
“Tillo domor” korxonasining umumiy qiymati 11 million dollar bo‘lib, yiliga qariyb 100 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega. Korxona Bolgariyadan keltirilgan zamonaviy texnologik uskunalar bilan jihozlangan.
Bu yerda pishloq, qaymoq, smetana, tvorog, qatiq, kefir kabi 70 dan ortiq turdagi sut mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Xomashyo har kuni 100 dan ziyod fermer xo‘jaligi va aholidan xarid qilinadi. Bu, o‘z navbatida, chorvachilik bilan shug‘ullanayotgan aholi uchun barqaror sotuv bozorini yaratishga xizmat qilmoqda.
Korxonada 120 ta ish o‘rni yaratilgan. Ishlab chiqarish majmuasida 100 kilovatt quvvatga ega quyosh panellari ham o‘rnatilgan. Kelgusida yana 100 ta yangi ish o‘rni tashkil etish, mahsulot turlarini ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda viloyatda 1 ming 200 ga yaqin qayta ishlash korxonasi faoliyat yuritmoqda.
Prezidentimiz mahalliy xomashyoni chuqur qayta ishlab, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish, bunday korxonalarni xomashyo bilan barqaror ta’minlash, mahsulot turlari va ishlab chiqarish hajmini oshirish muhimligini ta’kidladi. Mutasaddilarga bu boradagi tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с процессом переработки молока и производства готовой продукции на новом производственном комплексе предприятия «Тилло домор» в Ургенчском районе.
В нашей стране особое внимание уделяется развитию животноводства, глубокой переработке сельскохозяйственной продукции и расширению цепочек добавленной стоимости в пищевой промышленности. Созданы широкие возможности для внедрения современных технологий, переработки местного сырья и поддержки производителей.
Хорезмская область относится к числу регионов с высоким потенциалом производства молока. Эффективно используя эту возможность, здесь реализуются проекты по развитию специализированного животноводства и расширению промышленной переработки молока.
Общая стоимость предприятия «Тилло домор» составляет 11 миллионов долларов, а его производственная мощность позволяет выпускать продукцию на 100 миллиардов сумов в год. Предприятие оснащено современным технологическим оборудованием, завезенным из Болгарии.
Здесь производится более 70 видов молочной продукции, включая сыр, сливки, сметану, творог, катык и кефир. Сырье ежедневно закупается у более чем 100 фермерских хозяйств и населения. Это, в свою очередь, способствует созданию стабильного рынка сбыта для населения, занимающегося животноводством.
На предприятии создано 120 рабочих мест. На территории производственного комплекса также установлены солнечные панели мощностью 100 киловатт. В дальнейшем планируется создать еще 100 рабочих мест и расширить ассортимент выпускаемой продукции.
В настоящее время в области действует около 1 200 предприятий по переработке продукции.
Глава государства подчеркнул важность увеличения производства продукции с высокой добавленной стоимостью за счет глубокой переработки местного сырья, стабильного снабжения ресурсами предприятий, занимающихся этим, а также расширения ассортимента и объемов производства.