Senat Kengashi tomonidan navbatdagi yalpi majlis kun tartibiga kiritilgan masalalar ko‘rib chiqildi
Bugun, 28-fevral kuni Oliy Majlis Senati Kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Uni Senat Raisi Tanzila Narbayeva olib bordi.
Majlisda Senatning o‘ttiz yettinchi yalpi majlisini 2023-yilning  2-mart kuni chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Qayd etilganidek, videokonferensaloqa tizimidan foydalangan holda o‘tkaziladigan mazkur yalpi majlisda bir qator qonunlar va masalalarni muhokama qilish rejalashtirilgan.
Xususan, “Raqobat to‘g‘risida”gi, “Tibbiyot xodimining qonuniy tibbiy faoliyatiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlik belgilanishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga qo‘shimchalar kiritish haqida”gi,   “Pedagog xodimlarning xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksiga hamda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish haqida”gi, “Davlat boji to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga qo‘shimcha kiritish haqida”gi qonunlar shular jumlasidandir.
Shuningdek, “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat hamda Jinoyat-ijroiya kodekslariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi, “Moliyaviy iste’mol krediti berish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan “Iste’mol krediti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 15-moddasiga o‘zgartish kiritish haqida”gi, “Davlat organlari bilan munosabatlarda fuqarolar va tadbirkorlik subyektlari huquqlarining samarali himoya qilinishini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi hamda “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida”gi qonunlar muhokama qilinadi.
Shu bilan birga, senatorlar Oliy Majlis Senatining 2022-yildagi faoliyati va 2023-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalari borasidagi masalani ko‘rib chiqadi hamda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi direktorining O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlari bajarilishi holati haqidagi axborotini eshitadi.

Кенгаш Сената рассмотрел вопросы, включенные в повестку дня очередного пленарного заседания
Сегодня, 28 февраля, состоялось очередное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса. Его вела Председатель Сената Танзила Нарбаева.
На заседании принято постановление о созыве 2 марта 2023 года тридцать седьмого пленарного заседания Сената.
Отмечалось, что на пленарном заседании, которое пройдет в формате видеоконференцсвязи, планируется обсудить ряд законов и вопросов.
Среди них законы «О конкуренции», «О внесении дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с установлением ответственности за воспрепятствование законной медицинской деятельности медицинского работника», «О внесении дополнений и изменений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с усилением ответственности за воспрепятствование выполнению служебных обязанностей педагогическими работниками», «О внесении дополнения в Закон Республики Узбекистан «О государственной пошлине».
Будут обсуждены также законы «О внесении изменений и дополнений в Уголовный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Узбекистан», «О внесении изменения в статью 15 Закона Республики Узбекистан «О потребительском кредите» в связи с совершенствованием системы предоставления финансового потребительского кредита», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием дополнительных мер по обеспечению эффективной защиты прав граждан и субъектов предпринимательства во взаимоотношениях с государственными органами» и «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Наряду с этим, сенаторы рассмотрят вопрос о деятельности Сената Олий Мажлиса в 2022 году и приоритетных задачах на 2023 год, а также заслушают информацию директора Национального центра по правам человека о состоянии выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
Кроме того, на пленарном заседании также предусматривается утверждение постановлений Кенгаша Сената Олий Мажлиса.