Samarqandda bo‘lib o‘tgan "Inson huquqlari sohasida taʼlim" Global forumining yakuniy hujjati BMT Bosh Assambleyasi 77-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida tarqatildi
NYU-YORK, 3 aprelya. /IA “Dunyo”/. 2022 yil 5 – 6 dekabr kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tgan "Inson huquqlari sohasida taʼlim" Global forumining yakuniy hujjati BMT Bosh Assambleyasi 77-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida tarqatildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Hujjat Birlashgan Millatlar Tashkilotining olti rasmiy tiliga – arab, xitoy, ingliz, fransuz, rus va ispan tillariga tarjima qilingani holda BMTga aʼzo barcha davlatlar, uning ixtisoslashgan muassasalari o‘rtasida tarqatildi, A/77/800 raqami ostida tashkilot jurnali hamda uning rasmiy hujjatlar tizimiga joylashtirildi.
Hujjatda Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasidan ilhomlanilgan holda “insoniyat oilasining hamma aʼzolariga xos qadr-qimmat va ularning teng, ajralmas huquqlarini tan olish erkinlik, adolat va yalpi tinchlik asosi ekanligi” hamda “har bir shaxs va jamiyatning har bir aʼzosi ushbu Deklaratsiyani doimo yodda tutgan holda taʼlim va tarbiya orqali ushbu huquq va erkinliklarning hurmat qilinishiga ko‘maklashishga tayanishi lozim”ligi qayd etilgan.
Siyosat, dastur va materiallarni ishlab chiqish nuqtai nazaridan, Vena shahrida bo‘lib o‘tgan Inson huquqlari bo‘yicha Butunjahon konferensiyasidan (1993) so‘ng inson huquqlari bo‘yicha taʼlim va kadrlar tayyorlashda erishilgan yutuqlarni eʼtirof etib, shuningdek, kelgusida amalga oshirish imkoniyatlari hamda mavjud muammolarni hisobga olgan holda barcha darajadagi institutlar va tarmoqlar qurilishi ijobiy baholangan.
Xususan, forum ishtirokchilari jumladan, zo‘ravonlikni targ‘ib qilish va nafratni qo‘zg‘atish uchun inson huquqlari bo‘yicha taʼlim platformalaridan foydalanish orqali inson huquqlarini siyosiylashtirishga yo‘l qo‘ymaslik muhimligini tan olishlari hamda   inson huquqlari bo‘yicha taʼlimning kelib chiqishi insonning o‘z  huquqlari mohiyatida ekanligi hamda ular universal, bo‘linmas, ajralmas va bir-biri bilan o‘zaro bog‘langanligini tasdiqlashgani qayd etilgan.
Hujjatda inson huquqlari bo‘yicha taʼlim O‘zbekistonda inson huquqlari madaniyatini shakllantirish bo‘yicha davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligiga alohida eʼtibor qaratilgan. Buni Oliy Majlis tomonidan 2019 yilda BMTning inson huquqlari sohasida taʼlim va Kadrlar tayyorlash to‘g‘risidagi Deklaratsiyasi qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha Milliy harakat dasturining qabul qilinishi, shuningdek, ushbu Milliy harakat dasturini amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasi 2021 yil dekabriga qadar to‘liq bajarilganligi yaqqol tasdiqlaydi.
Inson huquqlari bo‘yicha taʼlim va tarbiya umuminsoniylik, bo‘linmaslik va o‘zaro bog‘liqlik tamoyillariga muvofiq barcha inson huquqlari va asosiy erkinliklariga umumbashariy hurmat va ularga rioya etilishini rag‘batlantirishning asosi ekanligini hamda odamlarning barcha ishlarda to‘liq ishtirokini taʼminlash uchun zarur ekanligini hisobga olib, ularning hayotiga taʼsir qiluvchi qarorlar qabul qilish jarayonlari - fuqarolik, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, ekologik, raqamli kamsitish va boshqa inson huquqlari buzilishi, shuningdek, zo‘ravonlik va mojarolarning oldini olishga tayanishiga eʼtibor qaratilgan.
“Umuman olganda, inson huquqlari sohasida taʼlim ushbu muammolarga inson huquqlari standartlariga mos keladigan va har bir inson teng darajada hurmat va qadr-qimmatga loyiq ekanligini tushunishga asoslangan javob va yechimlarni aniqlashga hissa qo‘shishi qayd etilgan”, deya taʼkidlanadi BMT Bosh Assambleyasining rasmiy hujjatida.

Итоговый документ состоявшегося в Самарканде Глобального форума «Образование в области прав человека» распространен в качестве официального документа 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
НЬЮ-ЙОРК, 3 апреля. /ИА «Дунё»/. Итоговый документ состоявшегося 5-6 декабря 2022 года в Самарканде Глобального форума «Образование в области прав человека», опубликован в качестве официального документа 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Документ переведен на шесть официальных языков ООН – английский, арабский, испанский, китайский, русский и французский – и распространен среди всех государств-членов, специализированных учреждений ООН, размещен в Журнале и Системе официальной документации организации под номером A/77/800.
В документе отмечается, что вдохновившись словами Всеобщей декларации прав человека, что «признание достоинства, присущего всем членам человеческой семьи, и равных и неотъемлемых прав их является основой свободы, справедливости и всеобщего мира», и что «каждый человек и каждый орган общества, постоянно имея в виду настоящую Декларацию, должен стремиться путем просвещения и образования содействовать уважению этих прав и свобод и обеспечению».
Дана положительная оценка прогрессу, достигнутому в области образования и подготовки в области прав человека после Всемирной конференции по правам человека в городе Вене в 1993 году в плане разработки политики, программ и материалов, а также институционального и сетевого строительства на всех уровнях, принимая во внимание возможности для дальнейшей реализации, а также существующих проблем.
В частности, отмечается, что участники форума признают важность недопущения политизации прав человека, включая путем использования платформ по образованию в области прав человека для пропаганды насилия и разжигания ненависти, и подтверждая, что истоки образования в области прав человека лежат в самих правах человека, которые являются универсальными, неотъемлемыми, неделимыми, взаимозависимыми и взаимосвязанными.
В публикации обращено особое внимание на то, что образование в области прав человека является одним из приоритетов государственной политики по формированию культуры прав человека в Узбекистане. Это наглядно подтверждается принятием Олий Мажлисом в 2019 году Национальной программы действий по реализации положений Декларации ООН об образовании и подготовке кадров в области прав человека, а также тем, что «Дорожная карта» по реализации настоящей Национальной программы действий была полностью завершена к декабрю 2021 года.
Акцентировано внимание на то, что образование и подготовка по правам человека имеют существенное значение для поощрения всеобщего уважения и соблюдения всех прав человека и основных свобод всех лиц в соответствии с принципами универсальности, неделимости и взаимозависимости, а также необходимы для обеспечения полного участия людей во всех процессах принятия решений, влияющих на их жизнь – гражданских, политических, экономических, социальных, культурных, экологических, цифровых – и для предотвращения дискриминации и других нарушений прав человека, а также насилия и конфликтов;
«В целом образование в области прав человека способствует выявлению ответов и решений проблем, которые соответствуют стандартам прав человека и основаны на понимании того, что каждый в равной степени заслуживает уважения и достоинства», - подчеркивается в офицальном документе Генассамблеи ООН.