Yangi O‘zbekiston Konstitutsiyasi – mening Konstitutsiyam
Konstitutsiya lotincha “constitution” so‘zidan olingan bo‘lib, “tuzilish”, “o‘rnatish” ma’nolarini anglatadi. Qomus alohida yuridik xususiyatga ega yagona siyosiy-huquqiy hujjat sifatida shaxs, jamiyat va davlat o‘rtasidagi munosabatning asosiy tamoyilini o‘rnatadi, davlat hokimiyatining tuzilishi, sub’ektini, hokimiyatni amalga oshirish mexanizmini belgilaydi, jamiyat, inson, fuqarolarning davlat tomonidan qo‘riqlanadigan huquqi va erkinligini mustahkamlaydi.
Konstitutsiyaning mamlakat hayotidagi ahamiyatiga to‘xtalar ekanmiz, avvalo, qomusimiz mohiyatini anglab yetish zarur. Har bir mamlakat huquq tizimida muhim ahamiyatga ega mazkur asosiy qonun oliy yuridik kuchga ega normativ-huquqiy hujjat hisoblanadi. Muayyan davlatdagi xech bir qonun hujjati me’yori Qomusda qayd etilgan normaga zid kelishi mumkin emas. Konstitutsiyada davlat tuzilishi, shuningdek qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi organlar va sud hokimiyati vakolati, saylov tizimi, fuqaroning huquqi, burchi va majburiyati, jamiyat va shaxs, davlat va fuqaro o‘rtasidagi munosabatga doir eng muhim jihatlar qat’iy belgilab qo‘yiladi.
Hayotimiz qomusi – Konstitutsiyamiz mustaqillik davrida erishgan barcha yutuq va marralarimizning mustahkam huquqiy poydevori bo‘lib kelayotganini hammamiz yaxshi bilamiz va yuksak qadrlaymiz.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi negizida ishlab chiqilgan Harakatlar strategiyasi o‘tgan qisqa muddatda davlat va jamiyatni rivojlantirishning mutlaqo yangi bosqichiga asos soldi. Hozir Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida keng ko‘lamli, ulkan islohotlar olib borilyapti. Ushbu strategiyani amalga oshirishda Bosh Qomusimiz beqiyos ahamiyat kasb etadi. Sababi, Yangi O‘zbekiston strategiyasining barcha yetti yo‘nalishining amaliyotga joriy etilishi qomusimiz bilan chambarchas bog‘liq. Xususan, strategiyaning ikkinchi yo‘nalishi adolat va qonun ustuvorligini ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, ushbu jihat xalqchil davlat qurish, inson qadr-qimmatini ta’minlashning asosiy va zarur sharti sifatida aytib o‘tilgan.
Yangi O‘zbekistonni barpo etishdek oliy maqsad sari qadam qo‘yish jarayoni, albatta, Asosiy qonunimizni yangilash zarurligini taqozo etadi. Qonun, avvalo, Konstitutsiya demak.
Prezidentimiz Konstitutsiyani qayta ishlab chiqishda bevosita xalq takliflarini e’tiborga olish, qonun loyihasini referendumga qo‘yish orqali qabul qilish zarurligini bildirgan edi.
Referendum – O‘zbekiston Respublikasi qonunlari va boshqa qarorlarni qabul qilish maqsadida jamiyat va davlat hayotining eng muhim masalalari yuzasidan fuqarolarning umumxalq ovoz berishidir. Referendumning saylovdan asosiy farqi shundaki, Referendum o‘tkazilayotganda biror lavozimga nomzod yoki nomzodlar ro‘yxati uchun ovoz berilmaydi, balki muayyan masala – qonun, qonun loyihasi, konstitutsiya, konstitutsiyaga tuzatish kiritishga oid savol qo‘yiladi.
Referendumda qabul qilingan qaror oliy yuridik kuchga ega bo‘ladi va faqat referendum yo‘li bilan bekor qilinishi yoki o‘zgartirilishi mumkin.
Aytish joiz, Konstitutsiya loyihasini tayyorlashda xalqimizning fikri, takliflari ikki bosqichda o‘rganildi. Birinchi bosqichda fuqarolarimizdan Konstitutsiya loyihasini shakllantirishga qaratilgan 60 mingdan ziyod taklif tushdi. Ikkinchi bosqichda Konstitutsiya loyihasi umumxalq muhokamasiga qo‘yildi. 5 millionga yaqin aholi ommaviy axborot vositalari, internet tarmog‘i orqali loyiha bilan tanishdi, 150 mingdan ziyod taklif va mulohaza aytildi.
Ayni paytda xalqaro-huquqiy hujjatlar, 190 dan ortiq davlat tajribasi o‘rganildi, loyiha 6 xil ekspertizadan o‘tkazildi.
Yangi tahrirga asosan, O‘zbekiston Konstitutsiyasidagi moddalar soni avvalgi 128 tadan 155 taga, normalar esa 275 tadan 434 taga oshyapti. 128  moddaning 91 tasiga konseptual o‘zgarish kiritilmoqda. Umuman, konstitutsiya 65 foiz o‘zgartirilyapti.
Xulosa o‘rnida Prezidentimizning Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari bilan uchrashuvidagi nutqidan iqtibos keltirmoqchiman: “Konstitutsiyaviy islohotni fuqarolarimiz fikri va qo‘llab-quvvatlashi asosida referendum orqali amalga oshirsak, bu tom ma’noda xalqimiz xohish-irodasining ifodasi – haqiqiy xalq Konstitutsiyasi bo‘ladi. Shunda har bir vatandoshimiz “Yangi O‘zbekiston Konstitutsiyasi – mening Konstitutsiyam” deb yuksak g‘urur bilan ayta oladi”.

Конституция Узбекистана – моя Конституция
В переводе с латинского языка слово «constitutio» означает «устройство». Конституция является Основным законом нашей страны. В качестве единого политико-правового документа она определяет основные принципы отношений между человеком, обществом и государством, структуру государственной власти, закрепляет права и свободы граждан, которые государство взяло под свою защиту.
Затрагивая вопрос о значении Конституции в жизни страны, прежде всего, необходимо осознать значение Основного закона. В правовой системе любой страны Основной закон считается нормативно-правовым документом, имеющий высшую юридическую силу. Ни один закон или иной нормативно-правовой акт не может противоречить принципам и нормам Конституции. В Конституции дается четкое определение административно-территориального и государственного устройства, полномочий органов законодательной исполнительной, судебной власти, порядка функционирования избирательной системы, прав, свобод и обязанностей граждан, отношений между личностью и обществом, государством и гражданами.
Конституция является прочной правовой основой успехов и рубежей, достигнутых в период независимости, и мы все это глубоко осознаем и ценим.
Стратегия развития, разработанная на основе Конституции Республики Узбекистан, за короткий срок вывела страну и общество на новый уровень. Сегодня по инициативе Президента Шавката Мирзиёева проводятся масштабные реформы по формированию Нового Узбекистана. В реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы наш Основной закон имеет безграничное значение, так как практическое воплощение всех семи направлений Стратегии неразрывно связано с Конституцией. В частности, второе направление Стратегии предусматривает превращение принципов справедливости и верховенства закона в основополагающее и необходимое условие развития страны, обеспечение принципа «Во имя чести и достоинства человека».  Процесс перехода к строительству Нового Узбекистана, безусловно, требует обновления Основного закона.  Президент отметил, что при разработке обновленной Конституции следует учитывать предложения народа, принятие проекта Конституционного закона проводить путем референдума.
Референдум – форма непосредственного волеизъявления граждан, выражающаяся в голосовании по наиболее значимым вопросам с целью принятия законов или иных решений.  Референдум отличается от выборов тем, что в этом процессе голосование проводится не за конкретную кандидатуру, а за решение определенного вопроса, будь то принятие закона, законопроекта, Конституции либо внесение в нее поправок.
Принятое на референдуме решение имеет высшую юридическую силу и может отменяться или изменяться только путем референдума.
Следует отметить, что при подготовке проекта Конституции мнения и предложения народа изучались в два этапа. На первом этапе от граждан поступило более 60 тысяч предложений по составлению проекта Конституции. На втором этапе проект Конституции был представлен на всенародное обсуждение. С проектом через средства массовой информации и сеть Интернет ознакомились почти 5 миллионов граждан, более 150 тысяч высказали свои мнения и предложения.
В ходе разработки проекта были изучены международные правовые документы, опыт более 190 государств.
В Конституции Узбекистана в новой редакции число статей увеличено со 128 до 155, число норм – с 275 до 434. В 91 из 128 статей внесены концептуальные изменения. В целом, Конституция изменена на 65 процентов.
В завершение хочу привести цитату из выступления Президента на встрече с членами Конституционной комиссии: “Если мы осуществим конституционную реформу на основе мнений и поддержки наших граждан посредством референдума, то, убежден, она станет подлинным выражением воли нашего народа. Конституция Республики Узбекистан будет поистине народной. Такой подход полностью соответствует принципу «Народ является единственным источником и автором Конституции». И каждый наш соотечественник с гордостью сможет сказать: «Конституция Нового Узбекистана – это моя Конституция»”.