Islohotlar Yangi O‘zbekiston hayotiga yangi kuch olib keladi
PEKIN, 17-iyun. /“Dunyo” AA/. Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida konstitutsiyaviy referendum yakunlari va O‘zbekiston Prezidenti sayloviga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirda XXR Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xitoy xalqaro munosabatlar akademiyasi, Yevroosiyo ijtimoiy taraqqiyot tadqiqot instituti, Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti, Xitoy Zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasi kabi ushbu mamlakatning  yetakchi tahlil markazlari ekspertlari Pekinda istiqomat qilayotgan vatandoshlar, shuningdek, Xitoy OAV vakillari ishtirok etdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov va XXR Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xitoy xalqaro munosabatlar akademiyasi vitse-prezidenti Jun In brifingda asosiy maʼruzachi sifatida qatnashdilar.
Akmal Saidovning aytishicha, joriy yilning 30 aprel sanasi  Yangi O‘zbekiston hayotida muhim voqea bo‘ldi. Birinchi marta umumxalq referendumi asosida chinakam xalqchil  bo‘lgan yangilangan Konstitutsiya qabul qilindi. Referendumda ishtirok etgan fuqarolarimizning mutlaq ko‘pchiligi yangi Asosiy qonun uchun o‘z ovozini berdi.
Konstitutsiyaviy referendum xalqimizning keyingi yillarda siyosiy ongi, huquqiy madaniyati va dunyoqarashi yuksalganini tasdiqladi. Ushbu tarixiy tanlov bilan O‘zbekiston xalqi o‘zining yuksak ishonchi va islohotlar jarayonini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor namoyon etdi. Xalq tomonidan qabul qilingan O‘zbekiston Konstitutsiyasi Yangi O‘zbekistonning yana-da barqaror rivojlanishi uchun mustahkam poydevor yaratdi.
Shuningdek, Akmal Saidov yig‘ilganlarga joriy yilning 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadigan muddatidan  ilgari O‘zbekiston Prezidenti sayloviga tayyorgarlikning borishi haqida batafsil maʼlumot berdi.
XXR Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xitoy Xalqaro ishlar akademiyasi vitse-prezidenti Jun In yaqinda O‘zbekistonda Konstitutsiyaga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha referendum bo‘lib o‘tganini, yaqin orada Prezident saylovi bo‘lib o‘tishini taʼkidladi. Bu bugun O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining yangi tarixiy davriga qadam qo‘yganini tasdiqlaydi.
Keyingi yillarda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida chuqur dasturiy islohotlar amalga oshirildi. Ushbu ijobiy o‘zgarishlar jarayonlari mamlakatga yangi hayot va energiya olib keladi.
“Dunyo” AA muxbiri bilan suhbatda ayrim brifing ishtirokchilari o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi:
Jun In, XXR Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi  Xitoy xalqaro ishlar akademiyasining vitse-prezidenti:
– Elchixonada Akmal Saidov ishtirokida tashkil etilgan brifing O‘zbekistonda siyosat, iqtisodiyot va ijtimoiy hayotda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning mazmun-mohiyati hamda ahamiyatini tushunish imkonini berdi. O‘zbekiston va uning ichki siyosati haqida so‘nggi maʼlumotlarga ega bo‘ldik.
Yangi O‘zbekistonni bunyod  etish nafaqat muhim, balki Markaziy Osiyodagi vaziyatga ham katta taʼsir ko‘rsatadi, deb hisoblayman.
Shu munosabat bilan Xitoy qo‘shni davlat sifatida O‘zbekistondagi islohotlarni yana-da qo‘llab-quvvatlashga tayyor.
Taʼkidlash joizki, O‘zbekiston va Xitoy yaxshi qo‘shni hamda hamkorlardir. O‘zaro munosabatlar o‘rnatilgan dastlabki kunlardanoq mamlakatlarimiz o‘zaro manfaatlarni hisobga olish va o‘zaro hurmat asosida yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda. Ishonchim komilki, O‘zbekiston-Xitoy munosabatlari bundan keyin ham mustahkamlanadi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil may oyida Xitoyga davlat tashrifi chog‘ida mamlakatlarimiz rahbarlari ikki tomonlama hamkorlikning muhim yo‘nalishlarini belgilab berdi. Ikki tomonlama kelishuvlarning oliy darajada amalga oshirilishi O‘zbekiston va Xitoyning, shuningdek, butun Markaziy Osiyo mintaqasining yana-da rivojlanishi hamda  gullab-yashnashiga xizmat qiladi.
Jamshid Sulaymonov, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasining Xitoydagi vakili:
– O‘zbekistonning Pekindagi elchixonasida mamlakatimizning yangilangan Konstitutsiyasi va bo‘lajak muddatidan  ilgari Prezident sayloviga bag‘ishlangan brifingda ishtirok etdim.
Akmal Saidov va Jung In  tadbir  ishtirokchilariga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida muhim maʼlumotlarni taqdim etdi. Darhaqiqat, 2023 yil xalqimiz hayotida muhim yil bo‘ldi. Xususan, 30 aprel kuni Konstitutsiyamizni yangilash bo‘yicha referendum bo‘lib o‘tdi va unda O‘zbekistonda ommaviy axborot vositalari faoliyatining asosiy tamoyillari ham o‘z ifodasini topgan.
Mamlakatimiz siyosiy hayotidagi yana bir muhim voqea 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadigan muddatidan  ilgari O‘zbekiston Prezidenti saylovi bo‘ladi.
Ishonchim komilki, O‘zbekistonning Pekindagi elchixonasida bo‘lib o‘tgan brifing vatandoshlarimizga, shuningdek, xitoylik ekspertlar hamjamiyatiga mamlakatimizda ro‘y berayotgan muhim ijtimoiy-siyosiy voqealarning mazmun-mohiyati va  ahamiyati bilan yaqindan tanishish hamda tushunish imkonini berdi.

Реформы привносят новую жизненную силу в Новый Узбекистан
ПЕКИН, 17 июня. /ИА «Дунё»/. В Посольстве Узбекистана в Пекине состоялся брифинг, посвященный итогам конституционного референдума и предстоящим выборам Президента нашей страны, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В мероприятии приняли участие эксперты ведущих китайских «мозговых центров», таких как Китайская академия международных проблем при МИД КНР, Института исследований социального развития Евразии, Института России, Восточной Европы и Центральной Азии, Китайской академии современных международных отношений, наши соотечественники, проживающие в г.Пекине, а также представители масс-медиа Китая.
Основными докладчиками выступили первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов и вице-президент Китайской академии международных проблем при МИД КНР Жун Ин.
Как заявил Акмаль Саидов, 30 апреля стало важной вехой в жизни нового Узбекистана. Впервые на основе всенародного референдума была принята обновленная Конституция, ставшая поистине народной. Абсолютное большинство наших граждан, участвовавших в референдуме, отдали свои голоса за новый Основной закон.
Конституционный референдум подтвердил возросшее за последние годы политическое сознание, правовую культуру и мировоззрение нашего народа. Этим историческим выбором народ Узбекистана еще раз продемонстрировал высокое доверие и полную поддержку процессам реформ. Принятая всенародным голсованием обновленнная Конституция заложила прочный фундамент дальнейшего устойчивого развития Нового Узбекистана.
Акмал Саидов также представил участникам подробную информацию о ходе подготовке к проведению предстоящих 9 июля выборов Президента Узбекистана.
Вице-президент Китайской академии международных проблем при МИД КНР Жун Ин подчеркнул, что в Узбекистане недавно состоялся референдум по внесению поправок в Конституцию, скоро пройдут президентские выборы. Это подтверждает, что сегодня Узбекистан вступает в новый исторический период своего развития.
В последние годы под руководством Президента Шавката Мирзиёева осуществляются глубокие всесторонние реформы. Эти позитивные процессы трансформации привносят в страну новую жизненную силу и энергию.
В интервью корреспонденту ИА «Дунё» некоторые участники брифинга поделились своими мнениями:
Вице-президент Китайской академии международных проблем при МИД КНР Жун Ин:
- Брифинг, организованный в Посольстве с участием Акмала Саидова, позволил понять суть и значение происходящих масштабных реформ в сфере политики, экономики и социальной жизни в Узбекистане. Мы получили актуальную информацию об Узбекистане и его внутренней политике.
Считаю, что строительство Нового Узбекистана не только имеет важное значение, но и оказывает большое влияние на ситуацию в Центральной Азии.
В этой связи Китай как соседнее государство и далее готов поддерживать реформы в Узбекистане.
Следует отметить, что Китай и Узбекистан являются хорошими соседями и партнерами. С первых дней установления отношений наши страны тесно сотрудничают на основе взаимного учета интересов и взаимоуважения. Уверен, что китайско-узбекские связи будут и далее укрепляться.
Так, в ходе государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Китай в мае этого года лидеры наших стран определили важные направления двустороннего сотрудничества. Реализация двусторонних договоренностей на высшем уровне будет способствовать дальнейшему развитию и процветанию Узбекистана и Китая, а также региона Центральной Азии в целом.
Представитель Торгово-промышленной палаты Узбекистана в Китае Джамшид Сулайманов:
- Я принял участие на брифинге, организованном в Посольстве Узбекистана в Пекине, который был посвящен обновленной Конституции Узбекистана и предстоящим президентским выборам в нашей стране.
Акмал Саидов и Жун Ин довели до гостей важную информацию о проводимых в нашей стране реформах. Действительно, 2023 год стал важным годом в жизни нашего народа. В частности, 30 апреля состоялся референдум по обновлению нашей Конституции, в которой также были отражены основные принципы деятельности средств массовой информации в Узбекистане.
Другим важным событием в политической жизни нашей страны станут предстоящие 9 июля выборы Президента Узбекистана.
Уверен, что проведение в Посольстве Узбекистана в Пекине брифинга позволило нашим соотечественникам, а также экспертному сообществу Китая более глубже узнать и понять суть и значение происходящих в нашей стране важных общественно-политических событий.