A.Saidov Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Elchisi Yuy Szyun bilan uchrashdi
Uchrashuv avvalida Elchi taklifni qabul qilgani uchun o‘zbek tomoniga o‘zining samimiy minnatdorligini bildirdi.
Konstitutsiyaviy islohotlar munosabati bilan joriy yil aprel oyida o‘tkazilgan umumxalq referendumi hamda muddatidan ilgari Prezident saylovining muvaffaqiyatli o‘tgani o‘zbek xalqining birdamligi hamda mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarga ishonchi ifodasi ekanligini alohida e’tirof etdi.
Inson huquqlari sohasidagi normalarni Asosiy Qonunda aks ettirish, bu mamlakatda barqarorlik va farovonlikni ta’minlashda asosiy poydevor bo‘lib xizmat qilishi qayd etildi.
Jumladan, Yu.Szyun O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan muvozanatli, ochiq va konstruktiv tashqi siyosat xalqaro hamjamiyat tomonidan yuqori baholanayotganligini ta’kidladi.
Elchi, keyingi yillarda ikki tomonlama sheriklik munosabatlarini rivojlantirishda katta yutuqlarga erishilayotganini alohida qayd etdi.
Xususan, Yu.Szyun joriy yilning 19 may kuni Xitoy Xalq Respublikasining Sian shahrida bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo - Xitoy” birinchi sammiti doirasida bo‘lib o‘tgan muzokaralar va erishilgan kelishuvlarning ahamiyatini alohida e’tirof etdi.
Shu bilan birga, uchrashuvda parlamentlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish, jumladan, parlamentlararo do‘stlik guruhlari faoliyatini yanada jonlantirish, o‘zaro tashriflar almashinuvini davom ettirish, ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash masalalariga ustuvor ahamiyat qaratish joizligi qayd etildi.

А. Саидов принял Посла Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Юй Цзюня
17 августа текущего года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов принял Чрезвычайного и Полномочныго Посла Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Юй Цзюня.
В начале встречи Посол выразил искреннюю благодарность узбекской стороне за принятие приглашения.
Отдельно подчеркнуто, что в соответствии с Конституционной реформой в апреле текущего года был успешно проведен всенародный референдум, а после и досрочные Президентские выборы, что является выражением единства узбекского народа и его уверенности в реализуемых в стране широкомасштабных реформах.
Отмечено, что отражение норм в области прав человека в Основном законе служит основным фундаментом обеспечения стабильности и процветания в стране.
В частности, Ю. Цзюнь отметил, что взвешенная, открытая и конструктивная внешняя политика, проводимая Президентом Узбекистана Ш.Мирзиёевым, высоко оценивается международным сообществом.
Посол также подчеркнул, что в последние годы в развитии двусторонних партнерских отношений достигнут большой прогресс. В частности, отмечена важность переговоров и договоренностей, достигнутых в рамках первого саммита «Центральная Азия – Китай», состоявшегося 19 мая текущего года в г. Сиань Китайской Народной Республики.
Наряду с этим, стороны акцентировали внимание на необходимости дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества, в том числе активизации деятельности межпарламентских групп дружбы, дальнейшего обмена визитами и укрепления отношений между странами.
На встрече обсуждены вопросы совместной работы по активизации межпарламентских связей не только в двустороннем формате, но и в рамках авторитетных международных организаций.