O‘zbekiston ancha faol va pragmatik tashqi siyosat olib bormoqda
Bugungi kunda Yangi O‘zbekiston Taraqqiyot strategiyasining yettinchi asosiy ustuvor yo‘nalishida belgilangan mamlakatimizning ochiq, pragmatik va faol tashqi siyosat olib borishga doir muhim vazifalar ijrosini ta’minlash, shuningdek, O‘zbekistonda parlament diplomatiyasini amalga oshirishda milliy manfaatlarni ilgari surish va ularni himoya qilish tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda.
O‘zbekistonning mintaqaviy va xalqaro jarayonlardagi ishtiroki sezilarli darajada yuksaldi. Mamlakatimizda kechayotgan keng ko‘lamli o‘zgarish va islohotlar tashqi siyosatimizda ham o‘z aksini topmoqda. O‘zbekiston oldingi davrlarga nisbatan ancha faol va pragmatik tashqi siyosat olib bormoqda. Bu siyosat o‘zining progressiv xarakteri va tinchlikparvarligi bilan xalqaro hamjamiyat e’tirofiga sazovor bo‘lmoqda.
Bu jihatlar Parlament quyi palatasi Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 32 yilligiga bag‘ishlab tashkil etilgan davra suhbatida qayd etildi.
Ta’kidlanishicha, O‘zbekiston o‘z tashqi siyosatida nafaqat dunyoning yetakchi davlatlari bilan, balki mintaqa davlatlari bilan ham o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga, savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga harakat qilmoqda.
Eng avvalo, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlik aloqalari har qachongidan ko‘ra ancha kengaydi. Birgina 2022-2023 yillarda Markaziy Osiyo yo‘nalishida 150 dan ortiq oliy va yuqori darajadagi tadbirlar amalga oshirildi. Pirovard natijada Markaziy Osiyo xalqlarining bir-biriga yaqinligi ta’minlanmoqda, bordi-keldi aloqalari ko‘paydi, savdo-sotiq munosabatlarining salmog‘i ancha ortdi.
O‘zbekistonning izchil, konstruktiv va mutanosib siyosati tufayli Markaziy Osiyo davlatlari bilan ishonch va o‘zaro tushunish ancha mustahkamlandi. Mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishning o‘ziga xos mexanizmi – mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari joriy etildi.
Shuningdek, xalqaro munosabatlarda MDH, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti kabi mintaqaviy tashkilotlarda O‘zbekiston tomonidan faol ishlar amalga oshirilmoqda. Janubiy Koreya, Yaponiya kabi mamlakatlar bilan aloqalar izchil rivojlanmoqda. Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari mamlakatimiz tashqi siyosatining muhim yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda.
Shu bilan birga Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan ham aloqalarimiz keyingi yillarda keng qamrovli tus oldi. O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risida 1996 yilda imzolangan Florensiya bitimini yangilash ishlari nihoyasiga yetkazilmoqda. Yaqinda Bitim bo‘yicha muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlandi.

Узбекистан проводит активную прагматичную политику
В настоящее время приобретает важное значение обеспечение исполнения задач по реализации седьмого направления Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы  - проведению страной открытой, прагматичной активной политики, а также продвижению и защите национальных интересов в реализации парламентской дипломатии.
В ощутимой степени усилилось участие Узбекистана в региональных международных процессах. Происходящие в стране масштабные преобразования и реформы отражаются на внешней политике. Относительно прежних времен Узбекистан проводит более активную прагматичную внешнюю политику. Прогрессивный характер и миролюбие этой политики признается мировым сообществом.
Эти аспекты были отмечены в ходе посвященного 32-й годовщине независимости Республики Узбекистан круглого стола, организованного Комитетом нижней палаты парламента по международным делам и межпарламентским связям.
На мероприятии отмечалось, что Узбекистан во внешней политике стремится к развитию взаимовыгодного сотрудничества и укреплению торгово-экономических связей со странами региона и лидирующими государствами мира.
Гораздо больше, чем когда-либо, расширилось сотрудничество со странами Центральной Азии. Только за 2022-2023 годы проведено более 150 мероприятий различного уровня, касающихся этого региона. Сегодня обеспечивается сближение его народов, возрастают значимость и масштабы торговых отношений.
Благодаря последовательной и конструктивной политике Узбекистана между государствами Центральной Азии укрепились доверие и взаимопонимание. Внедрен своеобразный механизм развития регионального сотрудничества – консультативные встречи глав государств региона.
Вместе с тем в рамках международных отношений Узбекистан активно работает в таких организациях, как СНГ, ШОС, Организация тюркских государств, Организация исламского сотрудничества, Организация экономического сотрудничества. Последовательно развиваются связи с Южной Кореей, Японией и другими странами. Государства Юго-Восточной Азии являются важным направлением внешней политики нашей страны.
В последние годы расширены связи со странами Европейского союза. Близится к завершению обновление Соглашения о партнерстве и сотрудничестве Европейского союза и Узбекистана, подписанного во Флоренции в 1996 году. Недавно успешно завершились переговоры касательно этого соглашения.