Qatarning Inson huquqlari bo‘yicha Milliy qo‘mitasi raisi bilan uchrashuv bo‘ldi
6 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidovning Qatar davlati Inson huquqlari bo‘yicha Milliy qo‘mitasi raisi Maryam bint Abdullah al-Attiyax bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv Doha shahrida o‘z ishini boshlagan “Inson huquqlari nuqtai nazarida oziq-ovqat adolati: voqelik va kelajak muammolari” mavzusidagi xalqaro konferensiyaning birinchi kuni doirasida tashkil etildi.
Tomonlar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning rasmiy tashrifi doirasida 2023 yili Dohada imzolangan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va Qatarning Inson huquqlari bo‘yicha Milliy qo‘mitasi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum ijrosi holatini ko‘rib chiqdilar. Shuningdek, ikki davlat o‘rtasida inson huquqlari sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Qatar davlatining Inson huquqlari bo‘yicha Milliy qo‘mitasi raisini joriy yilda mamlakatimizda o‘tkaziladigan “Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi”ga taklif etdi. Maryam bint Abdullah al-Attiyax xonim do‘stona taklifni mamnuniyat bilan qabul qildi.
A.Saidov Doha shahriga tashrifi davomida, shuningdek, Qatar Tashqi ishlar vazirligi Inson huquqlari bo‘yicha departamenti direktori Turki Abdulla Zaid Ol Mahmud, Turkiya Respublikasi Ombudsmani Sheref Malkoch, Ummon davlatining Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi raisi Rashid Hamad Humaid al-Balushi, Gana Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi raisi Jozef Vital bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi.
Bu uchrashuvlarda tomonlar bilan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi o‘rtasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Hamkor davlatlarning inson huquqlari sohasida amalga oshirayotgan islohotlari samaralari muhokama etildi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi rahbarining Qatar Parlamenti Spikeri Hassan bin Abdulla al-Ganim va boshqa rasmiy shaxslar bilan ham uchrashuvlari o‘tkazildi.

Состоялась встреча с председателем Национального комитета по правам человека Катара
6 февраля Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов встретился с председателем Национального комитета по правам человека Государства Катар Марьям бинт Абдуллах аль-Аттиях.
Встреча была организована в рамках первого дня международной конференции «Продовольственная справедливость с точки зрения прав человека: реальность и будущие проблемы», которая начала свою работу в Дохе.
Стороны обсудили ход реализации меморандума о сотрудничестве между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Национальным комитетом по правам человека Катара, подписанного в Дохе в 2023 году в рамках официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Обсуждались также перспективы правозащитного сотрудничества между двумя странами.
Глава делегации Узбекистана пригласил председателя Национального комитета по правам человека Катара на «Азиатский форум по правам человека», который пройдет в Узбекистане в этом году. Госпожа Марьям бинт Абдуллах аль-Аттиях с радостью приняла дружеское приглашение.
В ходе визита в Доху А. Саидов также провел двусторонние встречи с директором Департамента по правам человека МИД Катара Турки Абдуллой Заидом Аль Махмудом, омбудсменом Турецкой Республики Шерефом Малкочем, председателем Комиссии по правам человека Государства Оман Рашидом Хамадом Хумаид аль-Балуши, председателем Комиссии по правам человека Республики Гана Джозефом Витал.
В ходе данных встреч были рассмотрены возможности развития сотрудничества между сторонами и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека. Обсуждались результаты реформ, реализуемых странами-партнерами в сфере прав человека.
Также состоялись встречи главы делегации нашей страны со спикером парламента Катара Хасаном бен Абдуллой аль-Ганимом и другими официальными лицами.