Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir konvensiyasi Tomonlar konferensiyasining 14-yig‘ilishi ishtirokchilariga
Hurmatli delegatlar!
Atrof-muhit va bioxilma-xillikni saqlash yo‘lidagi muhim xalqaro tadbir – Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir konvensiyasi yig‘ilishining barcha ishtirokchilari va mehmonlarini samimiy tabriklayman.
Avvalambor, Konvensiya kotibiyati va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha dasturiga ushbu nufuzli anjumanni mamlakatimizda o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatlagani uchun chuqur minnatdorchilik izhor etaman.
Jahon sivilizatsiyasi beshiklaridan biri, bebaho me’morchilik durdonasi hisoblangan ko‘hna Samarqandga xush kelibsiz!
So‘nggi yillarda ushbu qadimiy va betakror shahar qator dolzarb muammolar bo‘yicha muloqotlarning global markaziga aylanib bormoqda. Mazkur forum Samarqandning ekologik diplomatiyaning ta’sirli markazlaridan biri sifatida maqomini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shu o‘rinda 2023 yilning dekabr oyida bu yerda cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro anjuman o‘tkazilganini, joriy yil aprel oyida esa Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishlariga bag‘ishlangan yirik forum tashkil etilishini alohida ta’kidlamoqchiman.
Hurmatli konferensiya ishtirokchilari!
Barchangizga yaxshi ma’lumki, hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlari sayyoramiz ekotizimlarining ajralmas qismi hisoblanadi. Afsuski, hozirgi kunda ular iqlim o‘zgarishi, yashash joylarining yaroqsiz holga kelishi, noqonuniy ov va savdo kabi jiddiy tahdidlar bilan to‘qnash kelmoqda.
Natijada hayvonlarning genetik resurslari qisqarmoqda, ularning nodir va noyob turlari, tabiiy uyg‘unlik va ekotizimlar yo‘qolib bormoqda.
Tadqiqotlarga ko‘ra, Yer yuzidan so‘nggi 50 yilda ularning 100 dan ortiq turlari, Markaziy Osiyoda esa 26 turdagi qushlar, 12 turdagi sut emizuvchilar, jumladan, Turon yo‘lbarsi, Osiyo qoploni va boshqa endemik turlar butunlay yo‘q bo‘lib ketdi.
Bioxilma-xillikni kelajak avlodlar va barqaror rivojlanish uchun saqlash, inson hayotining tabiat bilan uyg‘unligini ta’minlash – bizning umumiy maqsadimizdir. Bu butun xalqaro hamjamiyat sa’y-harakatlarini birlashtirishni, muvofiqlashtirilgan va kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlarni amalga oshirishni talab etadi.
Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
O‘zbekistonda ko‘chib yuruvchi yovvoyi hayvonlar turlarini saqlashga katta e’tibor qaratilmoqda. So‘nggi yillarda eng avvalo, sohaning huquqiy bazasi takomillashtirildi, yangi qonunchilik hujjatlari qabul qilindi va ularning samarali ijrosi ta’minlanmoqda. Davlat boshqaruv organlari, biznes va fuqarolik jamiyatlarining ijtimoiy mas’uliyatini oshirishni qamrab olgan institutsional tizim mustahkamlanmoqda.
Mazkur sohada fundamental va amaliy tadqiqotlarning eng ilg‘or maktabi bo‘lgan Fanlar akademiyasining Zoologiya instituti o‘z faoliyatini qayta tikladi. Qisqa muddatda ko‘chib yuruvchi turlarni ishonchli himoya qilishni ta’minlovchi qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar uch karraga oshirilib, mamlakatimiz umumiy maydonining 14 foiziga yetkazildi. O‘zbekistonning nodir tabiat landshaftlari YUNESKOning Butunjahon tabiiy meros ro‘yxati, Butunjahon biosfera rezervatlari tarmog‘iga va Ramsar konvensiyasi ob’ektlari ro‘yxatiga kiritildi.
Yovvoyi hayvonlarni parvarish qilish uchun yangi pitomniklar tashkil etildi. Noyob qush turlari va sut emizuvchilarni o‘z yashash makonlarida ko‘payishini qayta tiklash bo‘yicha dasturlar amalga oshirilmoqda. Orol dengizining qurigan tubida 2 million gektar maydonda o‘rmonlar yaratilgani o‘simliklar xilma-xilligini va hayvonot dunyosini qayta tiklash imkonini bermoqda.
O‘zbekiston 2024-2027 yillarda Konvensiyaga raisligi davrida ko‘chib yuruvchi hayvon turlarini himoya qilishga o‘zining butun kuch va salohiyatini to‘liq safarbar qilishga tayyordir. Biz Samarqandda bu borada kelgusidagi ishlarimizning asosiy yo‘nalishlarini belgilab beradigan 2024-2032 yillarga mo‘ljallangan Yangi strategik reja tasdiqlanayotganini olqishlaymiz.
Shuningdek, Hayvonlarning ko‘chishiga to‘siqlardan xoli ekologik yo‘laklarni yaratish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish va qabul qilishni  qo‘llab-quvvatlaymiz.
Infratuzilma ob’ektlari – avtomobil va temir yo‘llar, gaz quvurlari va chegara inshoatlarining qurilishi yovvoyi hayvonlar migratsiyasiga salbiy ta’sir ko‘rsatishini kamaytirish uchun ekologik baho berilishi bo‘yicha talabni kuchaytirish muhim, deb hisoblaymiz.
Hozirgi vaqtda O‘zbekiston transchegaraviy tabiiy parklar yaratish bo‘yicha mintaqa mamlakatlari bilan yaqin hamkorlik qilmoqda va ular sonini keskin ko‘paytirish niyatidamiz.
Bir vaqtlar Ustyurt platosi kengliklarida yashagan va inson omili ta’sirida yo‘qolib ketgan Osiyo qoploni populyatsiyasini qayta iqlimlashtirishni boshlash niyatidamiz. Olimlar va ekspertlarni bu yo‘nalishda hamkorlikka chorlab qolamiz.
Fursatdan foydalanib, Atrof-muhitni muhofaza qilish xalqaro ittifoqining Toshkentda o‘z vakolatxonasini ochish bo‘yicha qarori uchun alohida tashakkur aytmoqchiman. Biz tashkilotning mintaqamiz flora va faunasini saqlab qolishdek xayrli faoliyatiga har tomonlama ko‘mak ko‘rsatishga tayyormiz.
Hurmatli forum ishtirokchilari!
Bugungi konferensiyada qabul qilinayotgan qarorlarning hayotga tatbiq etilishi ko‘chib yuradigan yovvoyi hayvonlarni saqlash bo‘yicha xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirish va uning samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Bu yo‘ldagi sharafli va mas’uliyatli ishlaringizda sizlarga katta omadlar, kuch-g‘ayrat va yangi muvaffaqiyatlar yor bo‘lishini tilayman.

Искренне приветствую всех участников и гостей 14-й конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных –важнейшего международного мероприятия в деле охраны окружающей среды и сохранения биоразнообразия.
Прежде всего выражаю глубокую признательность Секретариату Конвенции и Программе ООН по окружающей среде за поддержку инициативы о проведении этой авторитетной конференции в нашей стране.
Добро пожаловать в прекрасный Самарканд – одну из колыбелей мировой цивилизации, являющийся уникальной «жемчужиной» зодчества и архитектуры!
В последние годы этот древний и неповторимый город становится глобальным диалоговым центром по ряду актуальных проблем. Нынешний форум послужит закреплению за Самаркандом статуса одного из влиятельных центров экологической дипломатии.
Хочу особо отметить, что в декабре 2023 года здесь состоялась международная конференция по борьбе с опустыниванием, а в апреле этого года пройдет крупнейший форум по климатическим вызовам в Центральной Азии.
Как известно, мигрирующие виды животных являются неотъемлемой частью экосистемы планеты. К сожалению, сегодня их существование сталкивается с серьезными угрозами, такими как изменение климата, деградация среды обитания, незаконные охота и торговля.
В результате сокращаются генетические ресурсы животных, исчезают редкие и ценные виды, целые природные сообщества и экосистемы.
Согласно исследованиям, только за последние 50 лет более 100 видов полностью исчезли с лица Земли, а в Центральной Азии – 26 видов птиц и 12 видов млекопитающих, среди которых туранский тигр, азиатский гепард и другие эндемичные виды.
В наших общих интересах – сохранить богатство биоразнообразия для будущих поколений, обеспечить устойчивое развитие и жизнь человека в гармонии с природой. Это требует консолидации усилий всего международного сообщества, скоординированных и неотложных действий.
Дорогие участники форума!
В Узбекистане уделяется большое внимание сохранению мигрирующих видов диких животных. За последние годы усовершенствована нормативно-правовая база сферы, приняты новые акты законодательства, обеспечено их эффективное исполнение. Укреплена институциональная система, включающая в себя органы государственного управления, социально ответственный бизнес и институты гражданского общества.
Возобновил работу Институт зоологии Академии наук, являющийся передовым по фундаментальным и прикладным исследованиям в данной сфере. За короткий срок в три раза увеличены охраняемые природные территории, обеспечивающие надежную защиту мигрирующих видов, их общая площадь превысила 14 процентов от всей площади страны. Уникальные природные ландшафты Узбекистана включены в Список Всемирного природного наследия и Всемирную сеть биосферных резерватов ЮНЕСКО, а также в список объектов Рамсарской конвенции.
Организованы новые питомники для разведения диких животных. Реализуются программы по восстановлению популяции редких видов птиц и млекопитающих в их исконных местах обитания. На высохшем дне Аральского моря на площади 2 миллиона гектаров созданы леса, что способствует восстановлению разнообразия растительного и животного мира.
В период председательства в Конвенции в 2024–2027 годах Узбекистан готов мобилизовать все свои силы и потенциал на защиту мигрирующих видов животных. Мы приветствуем принятие в Самарканде нового Стратегического плана на период 2024–2032 годов, который определит основные направления предстоящей работы в этой области.
Поддерживаем также разработку и принятие Программы мер по созданию экологических коридоров и свободной от барьеров миграции животных.
Считаем важным усилить требования к экологической оценке строительства инфраструктурных объектов – автомобильных и железных дорог, газопроводов и пограничных сооружений, чтобы снизить их негативное воздействие на миграцию диких животных.
В настоящее время Узбекистан тесно сотрудничает со странами региона по созданию трансграничных природных парков, мы выступаем за увеличение их количества.
Намерены начать реинтродукцию популяции азиатского гепарда, некогда обитавшего на просторах плато Устюрт и вымершего в результате антропогенного воздействия. Приглашаем ученых и экспертов к сотрудничеству в этом направлении.
Пользуясь возможностью, выражаю особую благодарность Международному союзу охраны природы за решение открыть в Ташкенте свое представительство. Мы готовы всячески содействовать деятельности организации по сохранению флоры и фауны в нашем регионе.
Воплощение в жизнь принимаемых на сегодняшней конференции решений послужит дальнейшему расширению и повышению эффективности международного сотрудничества в целях сохранения мигрирующих видов животных.
Желаю всем вам больших успехов, сил и энергии, новых достижений в выполнении вашей важной и ответственной миссии.