O'zbekiston vakilining BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashi sessiyasining oliy darajadagi segmentidagi ishtiroki Yevropa ekspertlar hamjamiyati nigohida
BRYUSSEL, 5-mart. /"Dunyo" AA/. Yevropa geosiyosiy forumi saytida "Akmal Saidov: O'zbekiston BMT va uning institutlari bilan amaliy muloqotga, shuningdek, dunyoning barcha davlatlari bilan keng va o'zaro manfaatli hamkorlikka hamisha tayyor" sarlavhali maqola e'lon qilindi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Maqolada xabar qilinishicha, Jenevada bo'lib o'tgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo'yicha kengashi sessiyaning Oliy darajadagi segmentida O'zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov ma'ruza bilan ishtirok etdi.
"Konstitutsiyada birinchi marta inson huquqlari bo'yicha ham xalqaro, ham milliy organlarga murojaat qilish huquqi kafolatlandi. "Miranda qoidalari" va "Xabeas korpus" kabi xalqaro miqyosda tan olingan yuridik institutlar konstitutsiyaviy mustahkamlandi. Shuningdek, bepul yuridik yordam ko'rsatishni nazarda tutadigan "Pro bono" instituti ham konstitutsiyaviy maqomga ega bo'ldi", – deyiladi Yevropa geosiyosiy forumi saytida.
Ta'kidlanishicha, so'nggi yillarda O'zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish sohasida salmoqli natijalarga erishilgan bildirildi. Mamlakatda majburiy mehnat va bolalar mehnatiga butunlay barham berildi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaga ko'ra, endilikda nafaqat bolalar mehnati va majburiy mehnatni taqiqlash kafolatlandi, balki bunday huquqbuzarliklar uchun jinoiy javobgarlik ham joriy etildi. Shuningdek, mamlakatda ayollar va voyaga yetmaganlarni zo'ravonliklardan himoya qilishga qaratilgan alohida qonun qabul qilingan.
"O'zbekiston BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Boshqarmasi va YEXHT/DIIHB bilan hamkorlikda joriy yil iyun oyida iqlim o'zgarishi va inson huquqlariga bag'ishlangan IV Samarqand forumini o'tkazadi. Shu munosabat bilan Akmal Saidov o'z so'zining yakunida Inson huquqlari bo'yicha kengashning 55-sessiyasi ishtirokchilarini ushbu forumga taklif etdi", – deyiladi maqolada.

Готовность Узбекистана к диалогу с ООН и ее институтами, а также к широкому и взаимовыгодному сотрудничеству со всеми странами мира в фокусе внимания европейского аналитического сообщества
БРЮССЕЛЬ, 2 марта. /ИА «Дунё»/ На сайте европейского геополитического форума опубликована статья под заголовком «Акмал Саидов: Узбекистан всегда готов к практическому диалогу с ООН и ее институтами, а также к широкому и взаимовыгодному сотрудничеству со всеми странами мира», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В статье сообщается, что в Сегменте высокого уровня 55-й сессии Совета ООН по правам человека выступил глава делегации Узбекистана, первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека (НЦПЧ) Акмал Саидов.
Согласно информации, в ходе выступления главы делегации Узбекистана было отмечено, что наша страна последовательно реализует свою политику в области прав человека, в частности, служит принятая в ходе всенародного референдума в 2023 году обновленная Конституция страны.
«В Основном законе теперь официально запрещено применение смертной казни. Закреплены на конституционном уровне такие признанные на международном уровне институты юриспруденции, как «Правила Миранды», «Хабеас Корпус», предоставляющий бесплатную юридическую помощь институт Pro bono», - пишет Акмаль Саидов.
Подчеркивается, что значительным достижением Узбекистана в области прав человека стала полная ликвидация принудительного и детского труда. Обновленная Конституция теперь не только гарантирует их запрет, но и вводит уголовную ответственность за подобные правонарушения.
«Узбекистан всегда готов к практическому диалогу с ООН и ее институтами, а также к широкому и взаимовыгодному сотрудничеству со всеми странами мира. За сравнительно короткий период времени мы добились значительного прогресса во взаимодействии со специальными процедурами ООН», - сказал в завершение своего выступления Акмал Саидов.